Sinne meni sitten sekin harhaluulo: http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2010/09/18/soy-can-damage-your-health.aspx
Mercola kuitenkin suosittelee fermentoituja soijatuotteita, mutta on näköjään tietämätön siitä, että prosessissa käytetään sientä ja tuloksena on myös mykotoksiineja:
http://bugs.bio.usyd.edu.au/learning/resources/Mycology/UsesOf_Fungi/industrialProduction/foodProcessing.shtml
http://en.wikipedia.org/wiki/Mycotoxin
Ja jo ilman fermentointia soija voi saastua pelloilla - siinä missä muutkin viljelykset:
http://www.allaboutfeed.net/article-database/mycotoxin-survey-2009-moulds-remain-a-problem-for-the-whole-farm-to-fork-chain-id1500.html
http://www.allaboutfeed.net/article-database/mycotoxin-survey-2009-moulds-remain-a-problem-for-the-whole-farm-to-fork-chain-id1500-page-2.html
Ks. myös:
http://www.springerlink.com/content/q041h567v87l320l/
http://www.springerlink.com/content/c59w362418713412/
Soija ei ole terveysruokaa
2
801
Vastaukset
Korjasin vähän linkitystä ja postasin uudestaan.
Aattelin, että heitänkö jääkaapista pois japanilaisen Toba-soijakastikkeen, jota on vielä lähes litra jäljellä. Ei sitä ole paljoa käytetty, mutta se on ihan tuoretta vielä.
Toisaalta kuivatuotteidenkin joukossa on tummaa soijarouhetta, jota olen käyttänyt jauhelihan joukossa kuituna ja "terveellisenä lisänä".
Heittäisinkö kaiken pois, tuumin vain hetken aikaa. En heittänyt, sillä mitäs sitä turhia kiihkoilemaan. Mykotoksiineja saa muustakin, kun ei vaan liikaa saa.
Enin innostus vaan häipyi, eikä sitä liene kovin paljon enää ollutkaan. Pitkin hampain on tullut joskus syötyä soijasuikaleita, "-pihvejä" ja "-makkaroita".
Alkoi vaan kiinnostaa aikuisille naisille tarkoitettu Ladyvita 50 luettuani siitä Yliopiston apteekin lehdestä. Kasviestrogeenejä olisi tarjolla - ja mistäpä muustakaan kuin soijasta ;)
Mutta tuo on kyllä ällöä, että näin tehdään: "-- hiiva- ja homesienet saavat käymisen aikaan."
http://fi.wikipedia.org/wiki/Soijakastike
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1681428
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä411019Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38725- 14650
- 37637
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä28632Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver20622Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46607Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30577Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17573
