Vaatimukset ovat. Paino selvästi alle neljä kiloa. Kuutiotilavuus noin 35 mc3. Käynnistyksen pitää olla kevennetty. Hinta kohtuullinen - eli selvästi alle 400 euron. Mikä olisi minun sahani noilla vaatimuksilla?
Mikä sahaksi?
moottorisaha 2010
122736
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Painaa 3,6 kg. Kuutioita löytyy 34 cm3 ja ominaisuus - kevennettyyn käynnistykseen löytyy myös....... hinta on hakusassa vielä.
Kokemusta on Jonsered 2234s sahasta.
Yllättävän tehokas piensaha.
Hyvä käynnistyvyys pitkänkin seisokin jälkeen (manuaalinen kalvopumppu, se vaan toimii!).
Kaatuu sillä suurempikin pölli, noin satunnaiseen tarpeeseen.
Sopiva peli rankapuiden tekoon/ katkontaan, karsintaan.
Hintakaan ei päätä huimaa, lienee alle 250 euron nykyään.
tällainen on. Tämähän on lähes viiden kilon moukari. Kevytsaha painaa alle neljä kiloa.
Onkos tämä kaksatanen minkälaisella käynnistys systeemillä. Onko kevytkäynnistys? En mene sanomaan.
http://www.siemenjakone.com/?toiminto=5&tuote=50&kategoria&subcat&t
Mites tuommonen Stihl MS 192 CE, mainostavat maailman keveimpänä sahana. Painoa 3,3kg ja muotoilultaan läheinen MS 200:n kanssa joka on maailman kevein ammattisaha. Hinta taitaa jäädä hiukan alle neljän sadan.
Kevyt käynnistää ja käyttää. Hinta kohtuullinen. Kun varastosta löytyy pari isompaa sahaa Huskun 254 ja Echo 4200 mallit niin taidanpa valita sata ysikakkosen. Kipeät hartiat laittavat "kevytvalintoja" tekemään.
Nyt vaan nettikierrokselle etsimään halavinta Tilhi 192.
Jos haluat ns. lapsisahan niin husqvarna, hiukan parempi on Stihl. Ammattilaissahat ovat sitten erikseen. Niitä on Suomesta hankala saada.
Sahoja on kyllä jo entissiiki. 245 Husku on järeämpään touhuun ja 2400 Echo sopii väliin Jonsredin sähkösahaan. Nyt haen ilmeisesti Stihl MS 192 CE:n pienkoneesta. Tuon teho/painoluokan ranka-sahaa minulla ei vielä olekaan.
http://www.tyokalunetti.fi/epages/TP.sf/?ObjectPath=/Shops/10122006-988346/Products/CS33EL
Neljä kiloa laatua ja tehoa.
Partner on hyvä hinta/laatusuhteen omaava saha! Itse olen ollut niihin tyytyväisiä!
Ei lapsia viiti rääkätä rankametässä. Mutta.....
Varastosta löytyy pari erimerkkistä isoa ammattisahaa. Oikein hyviä isoihin puihin ja rankakasan sahaukseen. Epäilyjen jälkeen ostin vuosi sitten Stihl 192 CE.n. Harrastelija"metsurille" paras saha kuitupuun ja polttopuun tekoon, sekä ojien ja tienvarsien ym. raivaukseen. Ei enää kiinnosta painavan sahan kantaminen kuin pakosta, tai urheilun kannalta. Harmittaa vain, ettei aiemmin ole tullut hankittua.