Sain lääkäriltä Diane Novat 3kk:ksi, sillä pyytämiäni antibioottikuureja hän ei voinut kesän vuoksi antaa, ne hän voi antaa elokuussa mikäli Diane Novan jälkeen niitä vielä tarvitsen.
Epäselväksi jäi, milloin voin aloittaa kuurin, kun ohjeessa lukee, että se aloitetaan ehkäisyyn kiertopäivä 1., mutta minulla on nyt kp 17, eli voisin syödä niitä viikon ja aloittaa sitten viikon tauon, mutta voikohan noin tehdä?
Kysyin päivystyksestä, mutta heillä oli niin ruuhkaa etteivät saaneet lääkäriä puhelimeen.
Millaisia kokemukuksia teil on noista aknen hoidossa?
Itse olen lähes varma, että finnit tulee sen yhden hormoonin liikatuotannosta, koska liikatuotanto aiheuttaa hilsettä, rasvoittuvaa tukkaa, rasvaista ihoa ja finnejä, ja noista kaikista olen kärsinyt vuosia, hilsettä hoitanut apteekin Nizoralilla, tietämättä, että nuo kaikki oireet ovat saman aiheuttamia!
Kokemuksia Diane Novan sivuvaikutuksista, ja onko finnit palanneet kuurin loputtua?
Ohjeen mukaan niin ei pitäisi käydä...
Epäselväksi jäi, milloin voin aloittaa kuurin, kun ohjeessa lukee, että se aloitetaan ehkäisyyn kiertopäivä 1., mutta minulla on nyt kp 17, eli voisin syödä niitä viikon ja aloittaa sitten viikon tauon, mutta voikohan noin tehdä?
Kysyin päivystyksestä, mutta heillä oli niin ruuhkaa etteivät saaneet lääkäriä puhelimeen.
Millaisia kokemukuksia teil on noista aknen hoidossa?
Itse olen lähes varma, että finnit tulee sen yhden hormoonin liikatuotannosta, koska liikatuotanto aiheuttaa hilsettä, rasvoittuvaa tukkaa, rasvaista ihoa ja finnejä, ja noista kaikista olen kärsinyt vuosia, hilsettä hoitanut apteekin Nizoralilla, tietämättä, että nuo kaikki oireet ovat saman aiheuttamia!
Kokemuksia Diane Novan sivuvaikutuksista, ja onko finnit palanneet kuurin loputtua?
Ohjeen mukaan niin ei pitäisi käydä...
Vastaukset 8
Vanhimmat
Aloitat syömään pillereitäsi sinä päivänä kun seuraavat kuukautisesi alkavat eli jos alat vuotamaan huomenna, nappaat ensimmäisen pillerisi. Syöt liuskan loppuun ja pidät 7 päivän tauon, jonka aikana vuodon pitäisi tulla ja sen jälkeen aloitat uuden liuskan, huolimatta siitä vaikka vuotoa vielä tulisikin. Et siis saa aloittaa syömään pillereitäsi nyt!
Itse syön samoja pillereitä akneen ja ihan hyvin ovat toimineet. Aloitin n. 4kk sitten eli jännityksellä odotetaan sitä päivää kun lopetan syömisen ja katsotaan oliko siitä mitään hyötyä. Valitettavan paljon olen lukenut juttuja, joissa akne on palannut ja joskus jopa vielä kamalampana kuin alunperin olikaan. Puhumattakaan siitä, että joku on saanut jopa aivoinfarktin. Muutamalta olen kuullut, että iho parani eikä akne tullut lopettamisen jälkeen takaisin. Ohjeet nyt kertovat vain ideaalisista tilanteista...
Sivuvaikutukset ovat hyvin pitkälti kadonneet, muutamaa lukuun ottamatta. Alussa kaikki tuntui ärsyttävältä ja olin kamalan stressaantunut, näin ollen tiuskin siskolleni ja olin muutenkin ärsyttävä ihminen. Yhtäkkiä saatoin masentua ja tv:tä katsellessa saatoin herkistyä = itkeä/kyynelehtiä pienimmistäkin asioista. Rinnat olivat arat ja ovat itse asiassa vieläkin vähän, mutta joskus alkuvaiheessa mahallaan oleminen ei ollut niinkään mukavaa. Silmät kuivuivat alkuvaiheessa aika paljon. Paino on noussut ihan kiitettävästi 4-5kg ja halut ovat vähentyneet, joka ärsyttää suunnattomasti.
Muuta ei tule nyt mieleen, mutta toivon todella, että tämä auttaa akneeni, sillä en halua olla kokenut tuota kaikkea pskaa turhan takia!
en tosiaan haluaisi saada mitään aivoinfraktia tai muuta sellaista! Mua kyllä tosissaan pelottaa ja mietin vielä alanko edes syömään noita jos ne tosissaan vaikuttaa noin paljon. Onko sulla yhtään parantunut iho? ajattelin että syön vain 3kk, ja jos se ei ehi es vaikuttaa siinä ajassa niin turhaa kait edes kokeilen...vai mitä oot mieltä?
Sanottakoon, että en söisi pillereitä nyt ellei "olisi pakko". Itse en edes tiennyt kaikista mahdollisista vaikutuksista joita pillereistä voi tulla, ennen kuin luin netistä oma-aloitteisesti. Jopa hiustenlähtökin voi olla yksi sivuvaikutus, mutta mitä muutakaan voi olettaa jos kehon oma hormonituotanto ajetaan alas ja tilalle pumpataan keinotekoisia aineita.
Asian kääntöpuoli on taas se, että ne ovat vaikuttaneet hurjasti ja itsetuntokin on sen myötä noussut. Enää riesana ei oikeastaa ole kuin arvet ja muutama finni silloin tällöin. Kannattaa siis kokeilla, mutta mieti sitten tarkasti haluatko syödä, sillä en usko lääkäreidenkään suosittelevan pelkkää kolmea kuukautta; eihän siinä ajassa näy edes kunnon tuloksia ja muutenkin keho joutuu koville sitten kun ensin tulee keinotekoista hormonia ja yhtäkkiä tulo loppuukin ja joudutaan käynnistämään oma tuotanto taas.
Sivuvaikutukset ovat jokaisella tietenkin erilaiset. Itse mielestäni pääsin helpolla verrattuna muihin kuulemiini juttuihin ja kertomani sivuvaikutukset tietenkin luettuna vaikuttavat kamalimmilta kuin ehkä olivatkaan. Aivoinfarktikin on vain yksi niistä kamalimmista ääripäistä..
Pillerit yleensä vaikuttavat tehokkaasti, mutta sitten on taas se, että ovatko vaikutukset pitkäaikaisia. Lääkäri suositteli minulle 4 vuoden syöntiä, joten sen mitä ilmeisimmin syön ja katson miten käy. Sun kannattaa ihan itse miettiä mitä haluat. Käy vaikka lukemassa juttuja asiaa koskien ja päätä sitten. Onhan niitä muitakin lääkekuureja olemassa.
kesän ajaksi käytettäväksi, joten en aio sitä syödäkkään kuin sen 3kk, sen sanoin lääkärillekkin...
Sinuna en sitten edes aloittaisi. Kuka kolmen kuukauden tähden haluaa sellaisia sivuvaikutuksia.. Vaikka ne eivät olisikaan mitkään kammottavat, silti. Tee toki niin kuin haluat.
Ei dianet 3 kuukauden aikana vielä ihoa paranna, ei välttämättä tule mitään muutosta parempaan siinä ajassa. Joten ihan turhaan aloitat jollet sen pidempään niitä aio käyttää - onpas ammattitaidoton lääkäri jos tuolla tavalla määräsi lääkityksen. Mulle ei tullut dianesta mitään sivuvaikutuksia alussa(kaan) mutta vaikka ne välttäisitkin, niin on mahdollista että tuon parin kuukauden "kuurin" jälkeen ne ehtii kyllä pahuksenmoisesti sekoittaa sun oman hormonitoiminnan ja se voi kyllä johtaa vaikka minkälaisiin juttuihin... Se voi loppujen lopuksi jopa pahentaa aknea entisestään. Mietipä vielä aloitatko ollenkaan?!
Itse aloitin viime lokakuussa diane novan akneen ja vasta kolmen kuukauden jälkeen alkoi näkyä huomattavia tuloksia,ja niinhän ohjeissakin sanotaan..Ekan kuukauden aikana finnejä alkoi jo tulla vähemmän mutta jo tammikuussa huomas että finnejä ei oo tullu enää oikeestaan ollenkaan..Ja nyt toukokuussa vois sanoa että finnejä ei oo tullu enää olllenkaan..Paitsi menkkojen aikana ehkä muutama :)jatka kauemmin ku 3kk!!!
Ensinkin, Diane NOvat eivät ole kuuri. Tai jos useampaa vuotta haluaa kuuriksi kutsua... Ne eivät poista finnien aiheuttajaa kuten Roaccutan, kuten eivät antibiootikaan, vaan lieventävät "oireita". Kun hormoni katoaa elimistöstä myös näpyt palaavat ellei finni-ikä ole sen kolmen kuukauden aikana mennyt ohi.
Pillerit aloitetaan ensimmäisenä vuotopäivänä. Näin se on selkeämpää kun aina laatan loputtua tulee se tauko. Sekin on tyyppikohtaista kuinka pian vaikutukset alkavat näkyä, mutta yleensä se vie lähes puoli vuotta jos aloittaa ns. tyhjältä pöydältä.
Itselläni ovat toimineet kerrassaan maniosti sen jälkeen kun vaikutus alkoi näkyä. Nyt vain on sellainen tilanne että pitäisi kai lopettaa sillä ei suositella käytettäväksi jos on migreeni. Hrrvittää vain että mitäs sitä sitten naamansa kans tekis, sillä minulla ei ainakaan ole finni-ikä vielä ohi.