Luultavasti ns. suurten puolueiden on alettava kuuntelemaan kansan ääntä Suomessakin sillä juuri niin tulee käymään Ruotsissa. Ruotsissa maahanmuuttokriittinen puolue Sverigedemokraatit ovat saamassa 20 paikka Ruotsin 349-paikkaisesta eduskunnasta eli riksdagenista. Suuret puolueet ovat tähän asti ummistaneet korvansa kansan äänelle kun se on kritisoinut holtitonta maahanmuuttopolitiikkaa. Suomessa vastaava tilanne on koskenut ennenkaikkea Suomen nurinkurista kielipolitiikkaa jossa pieni kielipuolue RKP on pitänyt pakkopaidassa koko suomalaista poliittista karttaa. Tämä Ruotsin esimerkki siitä, että poliittisesti pystytään tarttumaan ongelmiin joita yhteiskunnassa on auttaa varmasti Suomessakin vastaavia puolueita tarttumaan ongelmiin tosissaan. Toivottavasti esim. perussuomalaiset saavat uutta puhtia kun näkevät ettei tehty työ ole mennyt hukkaan Ruotsissakaan.
Mitähän Ruotsin vaalitulos ennakoi Suomeenkin?
ennakoivasti2011
2149
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ehkä sitten kun valtapuolueet ottavat kolmannen puolustusvoiton seuraavissa vaaleissa uppoaa niihinkin paksuihin korruptoituneisiin kalloihin että suomenkansalle alkaa riittämään nykyinen meno, kaikki äänestämään perus-suomalaisia niin valtapuolueet seuraavat perässä.
Outoa että ne asiat joista PSt puhuivat aikaisemmin olivat populismia, nyt kun valtapuolueet alkavat kanssa puhumaan samoista ongelmista se ei ihme kyllä yhtä-äkkiä olekaan populismia.
Eivätkö ne ongelmat aikaisemmin olleet ajankohtaisia.....
Eihän se edes ole kuin jotain 5.7% äänistä. Perssut ja Aatukin tais saada aikanaan enemmän. Eikä tuon puolueen jäsenet kaikki edes ole mitään kovan luokan radikaaleja.
Ei niin pienellä porukalla Ruotsin tappion suuntaa käännetä.