Mustasukkainen exästä.

0010

Eilen sen taas huomasin, kun olimme samassa paikassa exäni kanssa: Olen ilmeisesti hänestä mustasukkainen edelleen. Erostamme on 5 kuukautta ja yhdessä ehdimme olla 5.5 vuotta, josta kihloissa 3 vuotta. Suhteemme loppui yhteisestä päätöksestä, meistä tuli viimeisen vuoden aikana pelkkiä ystäviä. Menimme omia menojamme, eikä suhteessamme ollut enää seksiä kovinkaan. Nukuimme samassa sängyssä öisin, mutta päivät hän kulki omia menojaan ja minä olin kotona.

Olemme harrastaneet seksiä aina silloin tällöin, ehkä noin 2-3 kertaa kuukaudessa eromme jälkeen. Välimme ovat mielettömän hyvät, eivät tulehtuneet erossa. Exäni on muutamia kertoja pyytänyt minua palaamaan takaisin luokseen ja olemme puhuneetkin asiasta vakavasti. Hän on luvannut muuttua, samoin minä. Silti pelkään mahdollista yhteenpaluuta enkä ole pitänyt asian kanssa kiirettä. Viikko sitten exäni viimeksi puhui yhteenpaluusta ja pyysin, että edetään rauhallisesti. Eihän valmiissa maailmassa pitäisi olla kiirettä? Meillä varsinkaan.

Olimme tänä viikonloppuna samassa baarissa. Alkuilta meni mainiosti, istuimme välillä samassa pöydässäkin ja kävimme ulkona tupakalla ja puhuimme niitä näitä. Sitten peliin ilmestyi eräs nainen, joka tiesi että olemme olleet yhdessä aikaisemmin ja tiesi, että ex-mieheni on sinkku nykyään. Nainen alkoi piirittää exääni ja asia rupesi vaivaamaan minua. Naisen mentyä vessaan, menin exäni puheisiin ja kysyin, mitä hän meinaa naisen kanssa ja että minua häiritsee heidän touhunsa minun silmieni alla. Exäni tiuskaisi, ettei minun saisi olla niin mustasukkainen (olimme molemmat hiprakassa), etten voisi tietää mitä heidän suhteestaan mahdollisesti tulisi jnejne. Heidän iltansa päättyi kuitenkin omiin vuoteisiinsa ym. Numeroa vaihtoivat, mutta välimatkaa on n. 300 km.

Tänä aamuna sain exältäni viestin, jossa hän pyysi anteeksi edellisillan käytöstään. Humalassa kuulemma tulee sanottua vähän liiankin suoraan asioita. Hän myös kertoi rakastavansa minua aina ja ikuisesti. Vastasin viestiin, että minäkin rakastan häntä ja sen takia minulle ei tulisi mieleenkään vielä tässä vaiheessa ruveta iskemään muita miehiä hänen silmiensä alla (pienenä vinkkinä siis hänelle itselleen). En saanut tähän viestiin enää vastausta.

Exäni on siis aikaisemmin hokenut minulle, ettei ole päässyt minusta vielä irti eikä välttämättä edes halua. Ei osaa eikä halua kuulemma aloittaa uutta suhdettakaan jnejne. Eilinen taas kertoi ihan muuta, vaikka nainen ei ollutkaan yhtään hänen tyyppisensä. Silti huolestuin.

Mitä ihmettä minun pitää tehdä? O.o

1

2378

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uuuuuhi

      tilanne baarissa tuntui sinusta pahalta, mutta hei, sehän on kuitenkin fakta että mies ei ole sinun miehesi, vaan sinkku tällä hetkellä. Et voi kuvitella voivasi kontrolloida häntä pelkkänä ystävänä millään tavalla, ei hän ole sinulle tilivelvollinen, ja hänellä on täysi oikeus nussia muita ja aloittaa uusi suhde jos haluaa.

      Oikea ystävyys exän kanssa on vaikeaa ja kaikki eivät sitä kestä juuri sen takia, että joutuu hyväksymään ja näkemään kun uusia säätöjä astuu kuvioihin. Todellinen ystävä, ja pelkkä ystävä, ei siitä saisi pahastua. Eri asia on, jos olette sopineet olevanne uskollisia toisillenne, jos olette varmoja siitä että haluatte vielä palata yhteen.

      Arvaa vain miten vaikea tilanne on miehelle. Hän saa elää jatkuvassa odotuksessa ja epävarmuudessa sinun suhteesi. Sitten jos tarjoutuisikin tilaisuus tutustua lähemmin hänestä kiinnostuneeseen uuteen naiseen, joka viehättää häntä, on melkoisen vaikeaa tehdä ratkaisuja. Mitä jos sinun kanssasi ei kuitenkaan tule mitään, heittääkkö mahdollisuudet hukkaan jonkun toisen kanssa, jos nyt olisi ainoa mahdollisuus.. Kun vielä panettaakin. Sain kirjoituksestasi kuvan, ettette edes olleet baarissa yhdessä iltaa viettämässä, hengailitte vaan välillä. Siinäkään mielessä hän ei ollut sinulle varattu seuralainen, vaan vapaa tutustumaan muihin ihmisiin. Hän ei tehnyt sinua kohtaan mitään väärin, ja nainenhan se tuli iskemään. Mitäs itse tekisit, jos joku todella makuusi oleva kiinnostava mies tulisi sinulle juttelemaan?

      Tee ratkaisusi, nappaa hänet kun vielä voit, ei hän ole ikuisesti sinua odottamassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      132
      4784
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      23
      3232
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      113
      2644
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      46
      2211
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      259
      1753
    6. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      47
      1689
    7. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1577
    8. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1516
    9. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1500
    10. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1221
    Aihe