Mustasukkainen exästä.

0010

Eilen sen taas huomasin, kun olimme samassa paikassa exäni kanssa: Olen ilmeisesti hänestä mustasukkainen edelleen. Erostamme on 5 kuukautta ja yhdessä ehdimme olla 5.5 vuotta, josta kihloissa 3 vuotta. Suhteemme loppui yhteisestä päätöksestä, meistä tuli viimeisen vuoden aikana pelkkiä ystäviä. Menimme omia menojamme, eikä suhteessamme ollut enää seksiä kovinkaan. Nukuimme samassa sängyssä öisin, mutta päivät hän kulki omia menojaan ja minä olin kotona.

Olemme harrastaneet seksiä aina silloin tällöin, ehkä noin 2-3 kertaa kuukaudessa eromme jälkeen. Välimme ovat mielettömän hyvät, eivät tulehtuneet erossa. Exäni on muutamia kertoja pyytänyt minua palaamaan takaisin luokseen ja olemme puhuneetkin asiasta vakavasti. Hän on luvannut muuttua, samoin minä. Silti pelkään mahdollista yhteenpaluuta enkä ole pitänyt asian kanssa kiirettä. Viikko sitten exäni viimeksi puhui yhteenpaluusta ja pyysin, että edetään rauhallisesti. Eihän valmiissa maailmassa pitäisi olla kiirettä? Meillä varsinkaan.

Olimme tänä viikonloppuna samassa baarissa. Alkuilta meni mainiosti, istuimme välillä samassa pöydässäkin ja kävimme ulkona tupakalla ja puhuimme niitä näitä. Sitten peliin ilmestyi eräs nainen, joka tiesi että olemme olleet yhdessä aikaisemmin ja tiesi, että ex-mieheni on sinkku nykyään. Nainen alkoi piirittää exääni ja asia rupesi vaivaamaan minua. Naisen mentyä vessaan, menin exäni puheisiin ja kysyin, mitä hän meinaa naisen kanssa ja että minua häiritsee heidän touhunsa minun silmieni alla. Exäni tiuskaisi, ettei minun saisi olla niin mustasukkainen (olimme molemmat hiprakassa), etten voisi tietää mitä heidän suhteestaan mahdollisesti tulisi jnejne. Heidän iltansa päättyi kuitenkin omiin vuoteisiinsa ym. Numeroa vaihtoivat, mutta välimatkaa on n. 300 km.

Tänä aamuna sain exältäni viestin, jossa hän pyysi anteeksi edellisillan käytöstään. Humalassa kuulemma tulee sanottua vähän liiankin suoraan asioita. Hän myös kertoi rakastavansa minua aina ja ikuisesti. Vastasin viestiin, että minäkin rakastan häntä ja sen takia minulle ei tulisi mieleenkään vielä tässä vaiheessa ruveta iskemään muita miehiä hänen silmiensä alla (pienenä vinkkinä siis hänelle itselleen). En saanut tähän viestiin enää vastausta.

Exäni on siis aikaisemmin hokenut minulle, ettei ole päässyt minusta vielä irti eikä välttämättä edes halua. Ei osaa eikä halua kuulemma aloittaa uutta suhdettakaan jnejne. Eilinen taas kertoi ihan muuta, vaikka nainen ei ollutkaan yhtään hänen tyyppisensä. Silti huolestuin.

Mitä ihmettä minun pitää tehdä? O.o

1

2409

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uuuuuhi

      tilanne baarissa tuntui sinusta pahalta, mutta hei, sehän on kuitenkin fakta että mies ei ole sinun miehesi, vaan sinkku tällä hetkellä. Et voi kuvitella voivasi kontrolloida häntä pelkkänä ystävänä millään tavalla, ei hän ole sinulle tilivelvollinen, ja hänellä on täysi oikeus nussia muita ja aloittaa uusi suhde jos haluaa.

      Oikea ystävyys exän kanssa on vaikeaa ja kaikki eivät sitä kestä juuri sen takia, että joutuu hyväksymään ja näkemään kun uusia säätöjä astuu kuvioihin. Todellinen ystävä, ja pelkkä ystävä, ei siitä saisi pahastua. Eri asia on, jos olette sopineet olevanne uskollisia toisillenne, jos olette varmoja siitä että haluatte vielä palata yhteen.

      Arvaa vain miten vaikea tilanne on miehelle. Hän saa elää jatkuvassa odotuksessa ja epävarmuudessa sinun suhteesi. Sitten jos tarjoutuisikin tilaisuus tutustua lähemmin hänestä kiinnostuneeseen uuteen naiseen, joka viehättää häntä, on melkoisen vaikeaa tehdä ratkaisuja. Mitä jos sinun kanssasi ei kuitenkaan tule mitään, heittääkkö mahdollisuudet hukkaan jonkun toisen kanssa, jos nyt olisi ainoa mahdollisuus.. Kun vielä panettaakin. Sain kirjoituksestasi kuvan, ettette edes olleet baarissa yhdessä iltaa viettämässä, hengailitte vaan välillä. Siinäkään mielessä hän ei ollut sinulle varattu seuralainen, vaan vapaa tutustumaan muihin ihmisiin. Hän ei tehnyt sinua kohtaan mitään väärin, ja nainenhan se tuli iskemään. Mitäs itse tekisit, jos joku todella makuusi oleva kiinnostava mies tulisi sinulle juttelemaan?

      Tee ratkaisusi, nappaa hänet kun vielä voit, ei hän ole ikuisesti sinua odottamassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe