Olen valtavan huolestunut kekustan tilanteesta.Onko Ruotsin keskustan tie myös meidän tie?Ruotsissa keskustapuolue on kutistunut olemattomaksi.Vastaa meidän kristillisiä,eikä puolueella ole juuri painoarvoa politiikassa.Mitä meillä keskustalaisilla on tarjota suomalaisille,ettei meidän käy samalla tavalla,kuin ruotsin keskustan?
Tilanne on todella vaikea ja tällä hetkellä käymme viivytystaistelua.Meiltä täytyy löytyä politiikkoja,jotka asian ymmärtäisivät.Pääkaupunkiseudulla on miljoonan ihmisen alue,joista 95 % vierastaa keskustapuoluetta ja iso osa inhoaa.Miten saamme edes osan tuosta porukasta ymmärtämään keskustan ajattelevan mitakin,kuin viljelijöitä ja metsänomistajia?TEOILLA,muta näitä oikeita tekoja ei vain ole vielä näkynyt.Tällä hetkellä en näe yhtään valoa keskustan tulevaisuudessa,mutta jospa löytyisi yksi politiikko,joka ymmärtäisi kokonaisuuksia ja saisi uuden rehellisen ilmeen ja tasapuolisuutta keskustan politiikkaan.
Tilanne on todella vaikea ja tällä hetkellä käymme viivytystaistelua.Meiltä täytyy löytyä politiikkoja,jotka asian ymmärtäisivät.Pääkaupunkiseudulla on miljoonan ihmisen alue,joista 95 % vierastaa keskustapuoluetta ja iso osa inhoaa.Miten saamme edes osan tuosta porukasta ymmärtämään keskustan ajattelevan mitakin,kuin viljelijöitä ja metsänomistajia?TEOILLA,muta näitä oikeita tekoja ei vain ole vielä näkynyt.Tällä hetkellä en näe yhtään valoa keskustan tulevaisuudessa,mutta jospa löytyisi yksi politiikko,joka ymmärtäisi kokonaisuuksia ja saisi uuden rehellisen ilmeen ja tasapuolisuutta keskustan politiikkaan.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ikävä kyllä.kepun tie on loiva alamäki,mikä kuitenkin jyrkkenee myöhemmin ja kannatusluvut puolueelle tasaantuu,mihin kuuluukin.
jo 25 vuotta.
Milloin aiotte sen toteuttaa?
Kun tehdään ohjelma ja toteuteaan se, päinvastoin kuin muut puolueet tekevät, niin hyvä tulee.
Ihmiset on nyt vähän hämmentyneitä siitä että yksi puolue toteuttikin sen mitä lupasi tekevänsä.
"Keskustanvaalilupaukset jotka on toteutettu vaalikauden aikana!
Minimi eläkkeitä on nostettu 685 euroon.
On toteutettu takuueläke. Minimi eläkkeitä on nostettu. Tasokorotus yhteensä pienimpiin eläkkeisiin jopa 240 euroa ja eläkeet on sidottu indeksiin.
Lapsilisiä on korotettu.
Minimi kotihoidon tukea on korotettu minimi työttömyyspäivärahan tasolle. Tekee 150 euroa kuukausi.
Työmarkkinatukea ja perustyöttömyyskorvausta on korotettu. Lisätty 100 euron aktiivilisä komelle ensimmäiselle työttömyyskuukaudelle.
Ruoan ALV:a alennettu 17%:sta 12%:teen. Kokoomuksen vaatimuksesta nostettu jälkeen päin 12%:sta 13%:tiin.
Pienituloisille on kunnallisveroon perustulonalennuksen korotus joka laskee pienituloisen verotuksen Euroopan alhaisimmaksi. 18 000 vuositulollla alennustekee 6%-yksikköä. 16%:sta 10%:tiin.
Kuntien valtionosuuksia on korotettu. Peruskoulutukseen ja vanhusten- terveydenhoitoon on suunnattu lisää rahoitusta.
Opintotukea ja opiskelijan asumislisää on korotettu. Vanhempien tulorajoja on nostettu. Tekee noin 40 euroa kuukaudessa opintotuen osalta opiskelijaa kohti.Asumislisän vuokratuki osa on korotettu 35%-60%:tiin.
Harvaan asuttujen kuntien kuntalisiä korotettu, joka koskee 98% koko Suomen pinta-alasta"
Jopa Kepun kunniapuheenjohtaja Paavo Väyrynen ennustaa vaalitappiota, koska Kepun linja on väärä. Entinen puoluesihteeri Jarmo Korhonen on puolestaan käärmeissään Paula Lehtomäen pitäessä tiukasti kiinni maaseutua rassaavasta jätevesiasetuksesta. Siihen uppoavat Kepun köyhäinavut korkojen kera. Rötöspuolue Kepun edustajia alkaa piakkoin olla enemmän oikeussaleissa kuin hyssälämäisiä vaalilupauksia antamassa. Kepun nykyinen puheenjohtaja sanoo, että entisen puheenjohtajan tekemiset eivät liity millään lailla Kepuun. Tällaista menoa on siis Kepussa. Ei ole kumma, että kannatus putoaa kuin lehmän häntä.
siinä ei pikkuiset 40-100€/kk korotukset riitä kun joutuu laittaan saostuskaivot joihin menee sellaanen 8000€ eli sen mitä tää kepilihallitus on "antanut" niin on toisaalla tuplaten vienyt! sähkön hinta törkeästi noussut, kiinteistö vero NOUSI aivan valtavasti, kaupassa kaikkien tuotteiden hinnat nousseet kun kulutus tuotteiden alv nousee jne jne
tämän hallituksen teot olleet vain silmänlumetta!!
Jätevesilaki on ntullut voimaan 2003. Eli mikä hallitus tuon lain on laatinut:
Keskusta hallitus on olut olemassa 7,5 vuotta. laki on ollut voimassa 7 vuotta.
Toisaalta laisa ei ole itään vikaa. Kunnat vain ei ole hoitaneet velvollisuuttaan tiedottaa asiasta.
Asun kiunnasa jossa heti lain voimaantulon jälkeen kunta järjesti tiedotustilaisuudet jokaisessa kylässä siitä mitä tuo laki tarkoittaa ja mihin se velvoittaa- Täällä tuon lain täyttäminen ei ole tuottanut mitään ongelmaa, ei yöimääärisiä investointeja.
Eli markkinamiehet ei ole päässeet huiputtamaan ihmisiä.
Suurin os aihmisistä selviää tuosta kauheudesta 100 euron kusatannuksilla. Eli kaikki jotka ovat rakentaneet tai saneerannet talonsa 1980 vuoden alun jälkeen. Tuost ON nyt 30 vuotta aikaa. Eli aika harva talo on sellainen että siihen ei ole tehty peruskorjausta tuon jälkeen. Ja kun peruskorjaus on tehty on taloon rakennettu lain mukainen viemäröinti. SE RIITTÄÄ myös uuden lain vaatimuksiin. 1980-alkupuolella rakennettuihin viemäreihin tarvitaa yksi väliseinä jälkimmäiseen kaivoon. 1985 jälkeen rakennetuissa taloissa sekin on jo tehty.
Toisaalta asun joen varressa. Veden laatu on parantuntun koko ajan 1980-luvun alun jälkeen juuri tuon viemäröinnin vaatimuksen vuoksi. Olen täysin tuon jätevsien käsittely asetuksen kannalla. Olen myös itse laittanut jätevesien käsittelyn tuon asetuksen vaatimuksien mukaiseksi jo 1980-luvulla.
Tein nyt viime kesänä tuohon järjestelmään persuparannuksen koska eihän nuo järjestelmät ikuisuuksia toimi. Niitä pitää hultaa.
kärsivät historiansa suurimman vaalitappion ruotsissa! Eikö sinua huolestuta, että sama toistuu myös suomessa?
Jos demarien kannatus meillä "tippuu" Ruotsin 30 prosenttiin, en näe syytä huoleen. Kepulaisena olisin sen sijaan huolissani, jos kannatus putoaa Ruotsin lukuihin eli vajaaseen 7 prosenttiin.
se tosiasia, että keskustaoikeisto voitti ruotsissa ja suurin kannatuksen menettäjä on demarit.
Onko muna sahliini muistanut kiittää, aivan aluksi?
Ruotsin vaalitulolsesta voi hyvin pitkälle ennustaa Suomenkin tulevien vaalien kuvaa. Kokoomus etenee meilläkin, maahanmuuttokriittinen Perussuomalaiset etenee (vrt. Ruotsidemokraatit), Sosialidemokraatit romahtaa, Keskusta menettää hiukan jne. Ainoa eroavaisuus näyttäisi olevan se, että meillä Vihreät ei pysty kannatustaan lisäämään kuten Ruotsissa, hallitusvastuu painaa meidän vihreitä. Toisaalta Suomen vihreät ovat lähtökohdiltaan suurempi puolue, joten sen suhteellinen asema säilynee.
Vaikka Suomen ja Ruotsin poliittiset järjestelmät poikkeavatkin toisistaan, niin perusteiltaa yhteiskuntamme ovat niin samanolaiset, että ihmisten äänestyskäyttäytyminen on samansuuntaista. Ruotsin kahden blokin järjestelmä näyttäisi joutuvan kriisiin Ruotsidemokraattien noustua vaa'ankieliasemaan. Vihreät tuskin vaihtavat blokkia, ainakin ensikommentit olivat sen suuntaisia. Toki kokoomusblokki voi tehdä vihreille niin merkittäviä myönnytyksiä ympäristökysymyksissä, että Ruotsin vihreät myyvät Suomen veljespuolueen tavoin periaatteensa ja menevät hallitukseen.
Tuskallisin tilanne niin meillä kuin Ruotsissa on demareilla ja vasemmistolla. Oppositiossakin puolueet menettävät kannatustaan, puolueiden oma linja on hukassa, johtajavalinnat ovat epäonnistuneet ja ylipäätään maailma menee menojaan vasemmiston katsellessa sivusta. Tässä tilanne on lähes identtinen Suomessa ja Ruotsissa. Ei tarvitse siis olla kummoinenkaan ennustaja jos sanoo SDP:n menettävän suhteessa saman verran, meillä siis noin 3 %-yksikköä kannatuksestaan ja päätyvän 18 % tietämille, ja jatkavan oppositiossa tyhjäpäistä politiikkaansa.
Keskustan tilanne ei myöskään ole hyvä, mutta ei sentään niin surkea kuin demareilla. Ruotsin Keskusta on pienpuolue, ja näiden vaalien jälkeen sen suhteellinen asema heikkeni edelleen, kun niin vihreät kuin Kansanpuolue ohittivat sen. Suomen Keskusta taistelee 20% kannatusrajan kanssa, ja onnistuessaan saattaa kivuta nipinnapin sen yläpuolelle ja jatkaa hallitusvastuussa Ruotsin Keskustan tavoin. Demarien surkeus auttaa Keskustaa jonka kannatusta Perussuomalaiset nakertaa.
Kuinka huima Perussuomalaisten noususta tulee, jää nähtäväksi. Ruotsin malli saattaa saada puolueen todellakiin sellaiseen lentoon jota Soini toivoo ja muut pelkää. Toivotaan nyt kuitenkin, ettei muut puolueet lähde demareiden tavoin Persujen peesaajiksi ja päästä Soinia vaaliteemojen esiinnostajaksi, vaan kykenesivät nostamaan muita tärkeämpiä teemoja keskusteluun. Kun SDP ei kykene nostamaan omia teemojaan, ja hallituspuolueet ovat varovaisia, saattaa Soinin puheet nousta vaalien hallitseviksi avauksiksi, joka ruokkisi ennekaikkea SDP:n alamäkeä, joka pitkään jatkuessaan olisi maallemme vakavaa. SDP:n tulisikin palata vastuulliseksi toimijaksi Heinäluoman räksytyksen sijaan.
Miksi esität noin tyhmää. Ottaako se Ruotsin demarien romahdus noin koville? Sinunlaisen koulutetun luulisi sentään kykenevän muuhunkin kuin tyhjäpäiseen lässytykseen.
Sosialistit häviävät kautta linjan, niin meillä kuin naapurissa. Se on trendi jota ainakaan Urpilaisen katkerat "väärin äänestetty" kommentit Ruotsin tuloksesta ei auta kääntämään. Jutan kommentit osoittaa kuinka SDP:n ainoa linja on pelotella äänestäjiä muista puolueista väittämällä, että "väärälle" puolueelle annettu ääni on puoliääntä jollekulle toiselle "väärälle" puolueelle. Vain demareita äänestettäessä siis äänestettäisiin "oikein". On halpahintaista aliarvioida ihmisten äänestyskäyttäytymistä näin puhtaassa demokratiassa kun meillä tai Ruotsissa on. Kansa on puhunut, pulinat pois, oma ohjelma kuntoon, siinä Jutalle ja tyhjäpää-Eerolle ohje jolla SDP nousee.
Väykky Väyrynen näki jo tulevaisuuden.seuraavissa eduskuntavaaleissa 2011 keskustan kannatus laskee vain pari prosenttia edellisistä eduskuntavaaleista,mutta sitten alkaa jyrkkä alamäki.
keskustan loistava tulevaisuus on jo takanapäin.
... viime Eu vaaleissa ja viimeiset 40 vuotta... MUTAA DEMARIEN KANNATUS LASKEE... Emglanti, Saksa ja nyt Ruotsi ja Suomessa DEMARIT PUTOAA 15 %:iin.. siis jo viime EU vaaleissa DEMAREIDEN mitropuhdas kannatus oli 15 % " MUTTA ENSIKSI HALUAN KIITTÄÄ !!" SUOMEN DEMARIT OVAT AINA MENNEEY RUOTSIN VELJESPUOLUEEN MUKAAN !!!
, että maailmanlaajuisesti sosialistien kannatus on ihan eri luokassa kuin kepuloisien agraarikommunistien kääpiöliike.
Mitkään pienet notkahdukset ei sosialidemokratiaa luhista toisin kepukääpiöitä.