miksi se on niin, että voimakkaimmat mielipiteet kieliasioissa on niillä, jotka niitä aivät itse osaa?
Ja miksi se on niin, että voimakkaimmat mielipiteet korkeakouluista on niillä, jotka eivät ole niitä itse käyneet?
Ja miksi se on niin, että voimakkaimmat mielipiteet korkeakouluista on niillä, jotka eivät ole niitä itse käyneet?
Vastaukset 19
Vanhimmat
Kiviniemi taitaa puhua sujuvaa ruotsia, saksaa ja englantia... Ihan on mediakin ylistänyt hänen kielitaitoaan! Mitenkäs nyt svekologiikka menee umpisolmuun kun tällainen henkilö rupeaakin vastustamaan pakkoruotsia?
Niiiin, Virkkunenhan ei tiettävästi hallitse ruotsia, mutta sitkeästi puolustaa pakkoruotsia suuren enemmistön ja kokoomuksen puoluekokoksen päätöksen vastaisesti.
arvovaltatappiosta Kokkola-jupakassa.
Ei kovin hyvää kuvaa anna tasavallan pääministeristä joka kiukuttelee kuin pikkukakara ja ryhtyy kostamaan kun oma katala juoni ei onnistunutkaan.
Järkyttävän halpamaista toimintaa tuolla tasolla mutta niiiiin kepulaista, eli sopii tyyliin.
Miksi voimakkaimmin pakkoruotsia kannattaa sellainen, joka ei itse ruotsia osaa? (Virkkunen)
yleistä keskustelua, esim. tällä palstalla, ja laajemmin kuin pakkoruotsikeskustelu. Täällä esiintyy milloin mitäkin maisteria, jotka ovat usein paljastuneet feikeiksi, kun heidän kanssa kirjoittelee. Mielikuvani on se, että mitä paremmin kieliä osaa, sitä neutraalimmin/positiivisemmin ruotsin kieleen suhtautuu. Mistähän se voi johtua?
Minulle ainakin ruotsin taito on hyvin arvokas lisä kielitaitooni. En ymmärrä koko keskustelua siinä mielessä, että ne, jotka oppivat kieliä hyvin ja monipuolisesti, tekevät sen aina, ja ne jotka eivät opi, eivät niin tee missään tilanteessa, oli ruotsi pakollinen tai ei. Joten, mikä pointti tällä koko pakkoruotsikeskustelulla on? No se on ihan muiden asioiden ajaminen tämän avulla.
Vaikka opiskelisi sataa kieltä, ruotsi vie silti aina yhden paikan joltain muulta kieleltä!
Svekojen omien tutkimusten mukaan kriittisimmin pakkoruotsiin suhtautuvat korkeasti koulutetut. Oletettavasti nämä korkeasti koulutetut osaavat myös keskimääräistä paremmin kieliä.
minulta vienyt mitään...puhun kahta vierasta kieltä, mikä on ok määrä, ja sen lisäksi toista kotimaista.
Mutta subjektiiviset "minulle oli ruotsista hyötyä"-perustelut eivät kelpaa perusteluksi koko kansan pakolle.
Ruotsi on vieras kieli suomenkielisille suomalaisille.
tuo asenteenne ruotsin kieltä kohtaan on lähinnä säälittävä. Jotain vihaa, jonka alkuperää en tunne, kanavoidaan naapurimaamme ja kielivähemmistömme kieltä kohtaan. Onko tämä kenties sen vanhan herravihan jäänne?
Voitko ystävällisesti eritellä, missä havaitsit vihaa esim. minun kirjoituksissani?
Edelleen odottelen näytteitä vihakirjoituksista.
"Vaikka opiskelisi sataa kieltä, ruotsi vie silti aina yhden paikan joltain muulta kieleltä! "
Ruotsin vie paikan muilta kieliltä? En ymmärrä. Jos haluaisin/olisin halunnut opiskella vielä lisää kieliä, olisin sen tehnyt. Joten miten ruotsi on minulta mitään vienyt?
Motiivi näyttää olevan ihan muualla...
Mikä tässä oli vihaa? Kommentti oli vastine sellaisiin selityksiin, että ei ruotsin opiskelu ole muilta kieliltä pois. Kyllä se on. Se vie aina yhden kielen paikan. Ja erityisesti tämä on ongelma peruskoulussa, jossa kokonaistuntimäärä on kiinteä. Ruotsin vie tietyn määrän tunteja ja ne ovat pois jonkin toisen kielen opiskelusta.
Miksi voimakkaimmin kannattaa pakkoruotsia ne, joiden ei itse tarvitse sitä pakolla lukea? = Suomen RUOTSALAISET..
näkyy olevan ne voimakkaimmin rasistiset mielipiteet
kun aina viittaatte näihin salaliittojuttuihin. Ei teille taida miehen sana olla tarpeeksi kertomaan, että en edelleenkään kyseistä kirjoittajaa tunne. Taitaa se koira älähtää, johon...
Tapsa kun on jutikka kuten Ruben Stiller. Koukkunenillä on vähän mielenterveys kärsinyt kun eivät ole naineet heimon ulkopuolisia jäseniä kuin harvoin. Sen huomaa Tapiosta ja Stilleristä.
Miksi rkp voi määrätä mitä kieliä minä esim. haluaisin lasteni opiskelevan. Ei kai nyt helkkarisa kaikki ajattele, että lapsistaan tulee kuntien tai valtion työntekijöitä joilla pitää olla kielitodistus ruotsinkielestä.
Jos tämä rkp:n pakottaminen ei lopu, niin ilmeisesti se täytyy EU:n kautta lopettaa. Virkkunen vie taas kokoomuslaisia perussuomalaisiin. Minä lopetin kokoomuksen äänestämisen Sasin vuoksi.