Auttakaa nyt ihmeessä,kun virkailija ei osaa..
Eli alkuperäisen laskelmanmukaa olisin saanut mätkylä 700 euroa,jossa eiollut matkakuluvähennyksiä.
Nyt matkakulujen,jotka oivat 6300 euroa jälkeen sain takaisin 1600 euroa??
JA virkailija sanoi,että kaikki matkakulut ovat menneet läpi.
Kertokaa nyt minkä laskuopin mukaan?
Mielestäni puuttuu muutama tuhat?
matkakulukorvaus
5
1181
Vastaukset
- sdäflädö
Matkakulut vähennetään tulosta, ei verosta. Katso veroilmoituksen täyttöoppaasta tai verolapustasi.
- sdfsdksjhfhdshkhfs
soilamaarit kirjoitti:
eli ok?
Luultavasti.
Kannattais tutustua oman verotuksen tarkastamiseen, se ei ole vaikeaa. Oppaita tulee ilmoituksen mukana kotiin ja niitä on myös verkossa.
Lyhyesti: sinun verotettavasta tulostasi vähennetään matkakulut vähennettynä omavastuulla. Saadaan selville verotettava tulo. otetaaan huomioon muut vähennykset (kunnalis- ja valtionverotuksessa). Sitten lasketaan verotettavan tulon perusteella kunnallisver, valtionvero, kirkollisvero ja sv-maksut yms.
- liian vähän...
tuhansia euroja?. Et sinä matkakustannukset saa rahana vaan siitä summasta et maksa veroja. Eli jos marg. vero on 30% niin sen osuuden saat takaisin toteutuneista kuluista.. Ei valtio sentään ihmisten työmatka kuluja maksa vaan antaa pienen avustuksen verotuksen muodossa.
- .............
väännettynä. Matkakulusi vähennetää verotettavaa tuloasi. esim tienaat 30 000e vuodessa, ilman matkakuluja maksat veroja 30000 x 25% (esim...) eli 7500e. matkakuluja 6300 miinus omavastuu 600 eli 5700e. Nyt lasku menee näin 30000-5700 on 24300e. Maksat siis veroa 24300 x 25% eli 6075e eli saisit veronpalautuksena 7500-6075 eli 1425e. Tämä on hyvin yksinkertaistettu esimerkki ja verotukseen vaikuttavia tekijöitä ei kaikkia ole otettu huomioon, mutta perusperiaate käy selväksi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1302598
- 661515
Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä
Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html2321258Nainen, huomasitko kun muutin sinua?
Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/981191- 111158
Tämä kesä ei ollut vielä meidän
Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos671075Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit
Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.91982Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan
Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.175978IS Viikonloppu 12.-13.7.2025
Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko56969Teet tämän niin
Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸43938