matkakulukorvaus

Auttakaa nyt ihmeessä,kun virkailija ei osaa..
Eli alkuperäisen laskelmanmukaa olisin saanut mätkylä 700 euroa,jossa eiollut matkakuluvähennyksiä.
Nyt matkakulujen,jotka oivat 6300 euroa jälkeen sain takaisin 1600 euroa??
JA virkailija sanoi,että kaikki matkakulut ovat menneet läpi.
Kertokaa nyt minkä laskuopin mukaan?
Mielestäni puuttuu muutama tuhat?
51263
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Matkakulut vähennetään tulosta, ei verosta. Katso veroilmoituksen täyttöoppaasta tai verolapustasi.

Äänestä
  • eli ok?

    Äänestä

  • serru kirjoitti:

    eli ok?

    Luultavasti.

    Kannattais tutustua oman verotuksen tarkastamiseen, se ei ole vaikeaa. Oppaita tulee ilmoituksen mukana kotiin ja niitä on myös verkossa.

    Lyhyesti: sinun verotettavasta tulostasi vähennetään matkakulut vähennettynä omavastuulla. Saadaan selville verotettava tulo. otetaaan huomioon muut vähennykset (kunnalis- ja valtionverotuksessa). Sitten lasketaan verotettavan tulon perusteella kunnallisver, valtionvero, kirkollisvero ja sv-maksut yms.

    Äänestä

tuhansia euroja?. Et sinä matkakustannukset saa rahana vaan siitä summasta et maksa veroja. Eli jos marg. vero on 30% niin sen osuuden saat takaisin toteutuneista kuluista.. Ei valtio sentään ihmisten työmatka kuluja maksa vaan antaa pienen avustuksen verotuksen muodossa.

Äänestä

väännettynä. Matkakulusi vähennetää verotettavaa tuloasi. esim tienaat 30 000e vuodessa, ilman matkakuluja maksat veroja 30000 x 25% (esim...) eli 7500e. matkakuluja 6300 miinus omavastuu 600 eli 5700e. Nyt lasku menee näin 30000-5700 on 24300e. Maksat siis veroa 24300 x 25% eli 6075e eli saisit veronpalautuksena 7500-6075 eli 1425e. Tämä on hyvin yksinkertaistettu esimerkki ja verotukseen vaikuttavia tekijöitä ei kaikkia ole otettu huomioon, mutta perusperiaate käy selväksi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aapuva kirjoitti:

Auttakaa nyt ihmeessä,kun virkailija ei osaa..
Eli alkuperäisen laskelmanmukaa olisin saanut mätkylä 700 euroa,jossa eiollut matkakuluvähennyksiä.
Nyt matkakulujen,jotka oivat 6300 euroa jälkeen sain takaisin 1600 euroa??
JA virkailija sanoi,että kaikki matkakulut ovat menneet läpi.
Kertokaa nyt minkä laskuopin mukaan?
Mielestäni puuttuu muutama tuhat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu