Eli olen täysin neitsyt peppuseksin suhteen. Nyt olen saanut miehenkin asiasta innostumaan, mutta kummallakaan asiasta ei ole kokemusta, joten käytännön vinkkejä kaipaisin. Olemme siis vakisuhteessa ja kondomia ei muuten käytetä. Kuitenkin..:
1.Olisko suotavaa peppuseksissä käyttää kondomia? mietin vaan bakteerien takia, ja jos ei heti onnistukaan niin voisi paljaalla jatkaa sitten emättimeen.
2.Entäs kun sormin varmaankin on ihan hyvä ensin venytellä ja lämmitellä paikkoja niin, niitähän ei saa sitten emättimeen laittaa eikö?
3. Luikkaria saa varmaan varata reippaasti penikseen ja reikään?
Antaakaahan tarkat ohjeet miten toimia ettei tule töppäiltyä ja jää kammoa kummallekaan kun tehty jotain väärin:D
1.Olisko suotavaa peppuseksissä käyttää kondomia? mietin vaan bakteerien takia, ja jos ei heti onnistukaan niin voisi paljaalla jatkaa sitten emättimeen.
2.Entäs kun sormin varmaankin on ihan hyvä ensin venytellä ja lämmitellä paikkoja niin, niitähän ei saa sitten emättimeen laittaa eikö?
3. Luikkaria saa varmaan varata reippaasti penikseen ja reikään?
Antaakaahan tarkat ohjeet miten toimia ettei tule töppäiltyä ja jää kammoa kummallekaan kun tehty jotain väärin:D
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kullia vaan suoleen.
Niin se meilläkin ekan kerran meni.
Turha suunnitella liikaa....
J anykyään molemmat nauttii....
Ja kukaan ei vastaa? Tämähän ihme palsta on:D
Vaseliini pohjainen liukuvoide on parasta tohon ja kannattaa käyttää reilusti ja lisätä välillä. Miehen kannattaa hillitä itsensä ja antaa naisen määritellä tahti. Kannattaa panostaa ekaan kertaan ja tehdä se oikein. Useimmat jotka eivät peppuseksistä tykkää ovat ekan kerran sählänneet esim. ilman kunnon liukastetta ja mies työntänyt väkisin, ja sehän sattuu varmasti.
Itse poitsukaverin kanssa kun ekaa kertaa sain peppuun niin oi että kun tuntu hyvältä. Kirpaisee vähän mutta kyllä se siitä. ^^
ja kulli suoleen.
Jonkin verran hämmästyttää, ettei voi vastata asialliseen kysymykseen asiallisesti.
Tässä mun kokemukseen ja lukemisiini perustuva vastaus.
Useat lääkärit suosittelevat kondomin käyttöä peppuseksissä juuri mainitsemasi bakteerien vuoksi. Itse olen kaikissa vakisuhteissani harrastanut peppuseksiä viimeisten 25 vuoden ajan. Yhden kerran, ensimmäisessä vakisuhteessani, sain lievän esinahan tulehduksen. Muuten ei ole ongelmia ollut. En myöskään ole kuullut/lukenut muiden paljoa tästä valittavan. MUTTA, olet myös aivan oikeassa ettei peräreiästä siirrytä vaginaan ilman pesua. Ei sen enempää sormia kuin penistäkään. Niinä harvoina kertoina, jolloin tyhmässä nuoruudessani näin tein, sai tyttöni lähes poikkeuksetta hiivatulehduksen.
Kuten eräs edellä kommentoinut sanoi, on erittäin tärkeää, että nainen määrää tahdin! Muuten tulee herkästi psyykkisiä vaurioita ("sattuu, ei enää ikinä!") tai pahimmassa tapauksessa jopa fyysisiä (toki erittäin harvinaista). Aivan oikein kuten sanoit, pitkä ja harras lämmittely ennen "oikean" vehkeen käyttöä. Esim. ensin hierontaa reiän ympärillä, sitten yhdellä sormella, sitten kahdella, jne (riippuen sormien paksuudesta, 2-3 sormea ennen penistä). Ja jälleen kerran, kun ruvetaan sovittamaan kalua, otetaan todella rauhallisesti. Liukkaria tarpeeksi, mutta ei sillä tarvii läträtä. Kokeilemalla oikea määrä, mutta mieluummiin vähän liikaa kuin yhtään liian vähän! Yhdyn edellisiin että silikonipohjaiset ovat parempia, koska eivät haihdu kuten vesiliukoiset tekevät.
Asennoista sen verran, että kaikki asennot joissa naisen polvet tulevat lähelle rintakehää helpottavat ekaa kertaa, sillä peräreiän lihaksia on vaikea jännittää kun polvet on rinnalla. Huom, tätä periaatetta käyttäen ei tee juuri eroa onko nainen selällään, vatsallaan (= polvillaan) vai kyljellään. Tietysti jos nainen on päällä, on hänellä parempi kontrolli touhun tahdista.
Tsemppiä ja nautintoa touhuun!
Tämä foorumi on täynnä samoja kysymyksiä, kannattaa siis lukaista vanhojakin aiheita.
Ks. vastaukseni esim. täällä http://keskustelu.suomi24.fi/node/9327123#comment-46288497
1. Kyllä kondomin käyttö on ihan fiksua, mutta ei nyt mitenkään ihan pakollista.
2. Ei tietenkään, ettei pepun bakteereja siirry pilluun ja aiheuta tulehduksia.
3. Liukkaria riittävästi juu.
1.Olisko suotavaa peppuseksissä käyttää kondomia? mietin vaan bakteerien takia, ja jos ei heti onnistukaan niin voisi paljaalla jatkaa sitten emättimeen.// Ilmeisesti kyllä vaikken itse ole sitä koskaan kumppanini kanssa käyttänytkään.. ja tosiaan ei saa laittaa penistä ensin anaaliin ja sen jälkeen pesemättä vaginaan.
2.Entäs kun sormin varmaankin on ihan hyvä ensin venytellä ja lämmitellä paikkoja niin, niitähän ei saa sitten emättimeen laittaa eikö? // Ihan kuinka tykkää, jos sinusta on ok että kumppanisi laittaa sormen anukseesi niin tottakai siitä on varmaan helpoin aloittaa. Itselleni helpointa on kuitenkin ollut se että liukkaria reiän ympärille aika reilusti, ja mies alkaa hitaasti työntää peniksen nuppia sisään vähä vähältä enemmän,. tässä kannattaa ottaa tosi rauhallisesti, alussa ainakin tuntui että koski mutta sitten kun sitä on vähän aikaa nytkyttänyt niin on ruvennut sujumaan hyvin ja vaikka se vähän kuitenkin tavallaan sattuu niin itselleni se on ainoa tapa miten saan orgasmin yhdynnässä varmasti. Jos sinulla on dildoja jotka eivät ole aivan jättimäisiä niin voit tavallaan harjoitella niillä.
3. Luikkaria saa varmaan varata reippaasti penikseen ja reikään? saa varata ja lisätä aina silloin kun siltä tuntuu! Tämä ei ole mitään trollailua, mutta sinusta luutavasti tuntuu että sinua ulostuttaa seksin aikana.. Mulla ainakin näin tuntuu mutta kertaakaan ei oo vielä' mitään tuommosta tapahtunu että ois joutunu paskomaan kesken seksin :)
Mun isäpuoli "opetti" mulle takaa. Sitten kun rupes seisoo piti työntää sitäkin pyllyn.
Jos vaimo haluaa saada ahtaampaan aukkoonsa, ensin ohjelmassa ENEMA eli suolihuuhtelu.
Seuraavaksi rentouttava esileikki ja tietenkin kondomi mukana kuvassa sekä liukuvoide.
Anaalitapilla voi aloittaa ja sitten penis sen tilalle, mutta ei kovin syvään.
Olis kiva teitää miten tosiaan vois varautua tähän pepun antoon eli miten kannattaa tuo kakkos kolo siivota? Ei ainakaan tekis miele alkaa varata aikaa jollekkin lääkärille et sais suolihuuhtelun vaan et pääsee kokeileen peppaseksiä :/
Eli voisko tän homman tehdä kotona? ja sitten yllättää mies tällä 'tarjonnalla'
Valaiskaa yhtä aloittelijaa kiitos :D
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9379985
Olen 19v mies enkä ole ollut naisen kanss. vanhemmat miehet on työntänyt pyllyyn. Siihen on tottunut ajankanssa. Kyllä kun laittaa voitetta voi kolmekin miestä panna.