40v ja diagnoosi parkinson

Päivä kerrallaan

Oireet alkoivat toisen puolen kädestä, jäykkyytenä 3 vuotta sitten. Voisko joku kertoa, miten kyseinen tauti on vaikuttanut esim. viimeisten 10-20 vuoden aikana. Miten tauti on edennyt ja miten olet hoitanut itseäsi? Syötkö esim. ubikinonia tai karnosiinia? Onko näillä tai muilla vitamiineilla tai öljyillä mitään hidastavia vaikutuksia taudin etenemiseen?
jos jollakin on tutuista tautia sairastavista kokemuksia niin kirjoittakaa...

6

3103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pixi

      Mene mukaan parkkispaikkaan joka on netissä, sieltä saat neuvoja niin paljon kun haluat. Ihmisiä joilla on tämä sairaus, ja he ovat hyviä auttamaan uutta tulokasta, saat ystäviä niin nuoria kuin vanhojakin ja aina kun kysyt jotain niin jollain on kokemuksia eri vaiheista mitä parkinsonin tauti tuo mukanaan. Myös lääkitys neuvot ovat hyviä. Tyytyväinen parkkispaikkalainen.

    • Apua on

      ei auta mitkään öljyt, eikä muutkaan poppa konstit, sillä ne eivät anna aivoille tärkeää dopamiinia, ainoastaan saat avun neurologilta joka antaa tietoa erinlaisista terapioista, lääke, tai kirurgia.
      Siis pidä yhteys lääkäriin. Jos poppa konstit olisivat auttaneet niin ei olisi niin monta joilla on parkinsos. Mutta samalla on myös tärkeää että syö oikein että saa tarvittavat ravinto aineet,ja se on hyvä neuvo kaikille ihmisille.

    • Harley Parkinson

      Ei noi lisukkeet mitään auta, lääkitys ja liikunta on parasta oireisiin. Myöhemmin stimulaattori aivoihin jos on tilanvaihtelut pahoja (jäykkyys, pahat pakkoliikkeet). Lääkkeitä kehitetään koko ajan ja niitten apu riippuu ihan henkilöstä, jotkut saa pelihimon ja jotkut ei. Agonistit ainakin muijalla teki pelihimon joten ei voi niitä syödä. Vaimon diagnoosista nyt jo reilu 20 vuotta ja hyvin se tuossa porskuttaa, pakkoliikkeitä ei ole stimulaattorileikkauksen jälkeen ollut juuri lainkaan, sitä ennen heilui kuin heinämies tai oli jäykkä jöpökkä, ihan riippuen lääkityksen imeytymisestä.

    • Vinkki tässä

      Mieheni sairastui Parkinsoniin noin vuosi sitten mutta on luultavasti sairastanut sitä jo muutaman vuoden. Myös hänen veljensä sairastui n.16v. sitten ja oli jo rullatuolissa parin vuoden jälkeen. En haluunut samaa miehelleni (hänessä oli myös eturauhassyöpä leviinneenä 3v. sitten). Aloin tutkia muutakin apua kuin lääkkeitä, vaikka niitäkin ottaa ja tietoa on löytynyt vähäsen ja tieto on myös auttanut. Esim. noin pari kuukautta sitten ei voinut seistä oikealla jalalla ja kädet sivuilla mutta nyt voi. Uskon vankasti että ruokavaliomuutoksella, paljolla liikunnalla (erittäin tärkeää) ja luontaistuotteilla on apua ja voihan niitä ainakin kokeilla. Kaikki sokeri, kovetetut kasvisrasvat ja trans rasvat ehdottomasti popis, ei mitään makeutusaineita kuten aspartamiinia tms. Leipäkin melkein kokonaan pois. Ruokavalio on suunnilleen näin: Aamulla heti ensimmäisenä tyhjään vatsaan Havupuu-uutejuomaa (on auttanut syöpään). Noin ½-1t. kuluttua, omaa tekemää mysliä, marja-jauhoja, Linomix sekoitetta (pellavansiemeniä, marjajauhoja yms.). kahvia ja ehkä puoli palaa leipää juustoa. Kanamunaa voi myös ottaa.Päivällä ISO tuoresalaatti jossa merilevää, ohranorasjauhoa ja kaikkea tuoretta. Kastikkeena avocado-öljy, Liquid Aminos, Tamari soija kastike. Illalla mustaa tai punaista riisiä, kanaa tai kalaa. Välillä puristettuja mehuja ja smoothieita. Kahvin kanssa tummaa suklaata, mieluummin raakasuklaasta tehty. Hunaja ja agavesiirappi käy. Myös raakakaaopaloja. Luomu jogurttia, rahkaa, ja kanamunia, silloin tällöin pastaa, perunaa tms. Ja noin kerran kuukaudessa pizza. Sitten lisäaineita, karnosiini, ubiquinone, fosforseriini, kalaölytabletit. Pähkinöitä esim. parapähkinöitä (sisältää seleeniä) ja manteleita, sesaaminsiemeniä (illalla aamuksi likoamaan). Myös arikoosinsiement jauhettuna auttavat mutta näitä erittäin varovasti. Propolis ja Camu Camu on myös ulkomaisissa tutkimuksissa todettu auttavan. Ja tietysti D vitamiini, sen todettu suomalaisissakin tutkimuksissa. Mittaa happo-emästasapainosi. Ja hedelmiä vihanneksia ei samalla aterialla koska molemmilla on eri ruuansulatusaika. Joku voi sanoa tätä humpuukiksi mutta mitä siitä meillä se on auttanut.

    • vinkki tässä
    • olen 62v mies, parkinson todettiiv v 2000 oireet samat kuin sinulla, nyttemmin tauti on edennyt vaiheeseen että joudun ottamaan lääkettä parintunnin välein..tauti etenee hitaasti mutta varmasti, kun lääkevaikutus joetain syystä lakkaa(esim. en muista aikanaan ottaa "superpähkinää" ) lakkaan olemasta "superhessu" tautiin liittyy myös unihäiriöt, näen painajaisia öisin, joskus herään huutoihini, joskus en..kerran poliisit kävi tarkistamassa tilanteen, kiitos seinänaapureiden. Nyt näkyy valoa putken päässä, pääsen keväällä sairaalaan asennetaan sähköstimulaattori, aikanäyttää millaiseksi muutun. Heikki

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      269
      15274
    2. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      125
      10176
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9401
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      23
      7129
    5. 182
      6567
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      176
      6258
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      33
      5622
    8. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      47
      4816
    9. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      1972
    10. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      151
      1717
    Aihe