ongelma aloituksen kanssa!
meillä piti aloittaa lääkitys tänä aamuna mutta 9v poikamme
järjesti 2h shown
eikä suostunut nielemään sitä.
on ollut koulusta pois useita viikkoja.
oli sairaalassa 2 viikkoa trauma osastolla.
saatin kaikki levättyä.
nyt saatiin lääkitys mutta millä saamme sen syömään sitä???
AUTTAKAA JOKU vanhempien voimat loppuvat ja lääkäri sanoi vain
että pistätte sen syömään sen.mut kun ei suostu nieleen
onko vinkkejä?
ett
concertan aloitus
4
816
Vastaukset
- --------------------
Lahjomalla saatin meillä lääkitys käyntiin.
Toki pojan kanssa juteltiin pitkään lääkityksestä muuten, mutta houkuttimena oli
kauan toivottu dvd-paketti.
Sopimus oli, että viikko lääkettä otettuna ja sitten paketti.- äipppä
Meillä saman ikäinen poika ja hän itse haluaa jo lääkkeen ja aamulla muistuttaa minua koska pojan omasta mielestä paljon helpompi keskittyä niihin mukaviin asioihin joita haluaa tehdä esim, lukea, kalastaa ja koulun käymiseen. Auttaisiko tuo lahjonta ja sitten poika huomaisi itse kuinka auttaa. Meillä jäi myös raivarit lähes kokonaan pois.
- eräs äippä
tästä apua, mutta meillä kerrottiin ja perusteltiin pojalle miksi lääkkeen ottaminen kannattaa ja ennen kaikkea miksi lääkettä kannattaa kokeilla. Huomasi itsekin muutaman päivän jälkeen eron. Poika oli tuolloin 9v. Muutaman kerran on tullu kommenttia, että en ota lääkettä, mutta huomaa itsekin miten se vaikuttaa koulupäivän aikana. Nyt kokeillaan josko pärjätään viikonloput ilman. Poika täyttää tässä kuussa 12v, toistaiseksi on pärjätty vielä 18 mg annoksella.
- kyllä se sitten siit
Minun tyttöni on syönyt melkein kaksi vuotta. Aloitimme lääkkeiden syömisen kirjan avulla. Sen sai lääkäriltä. Siinä kerrottiin lyhyesti lapselle ja aikuiselle miksi ja sitten lääke ja sitten jokin tehtävä ym piirros. Seuraavaa sivua ei saanut aukaista, ennemmin kuin on lääke nielty ja on seuraava päivä ja uuden lääkkeen aika. Meillä tyttö halusi nähdä koko kirjan mitä siinä oikein lukee ja on. Meillä ei ole sen koommin ollut vaikeuksia ja hän ottaa sen ihan mielellään, kun huomasi mitä hyötyä siitä on. Teillä nähtävästi on poika keksinyt kivan temppuilu syyn. Sehän ei ole outoa, vai mitä? Joudumme välillä perääntymään ja antamaan temppuilulle voimat. Nyt kuitenkin kun on lääkityksestä kyse, on aikuisen pakko voittaa.
Voimia teille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1265646
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai974857Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1404814Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3932390- 1312320
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv21997- 1091886
- 2561617
- 3821363
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.601213