Hahaha. Katsoin juuri. Kun joku neropatti jossain kehui täällä elokuvat palstalla. Että 80 luvun kovimpia elokuvia. No jaa :D B luokkaahan tämä oli. Välillä ylivenytetty hikinen tappelukohtaus kavereiden kesken ym tökeryydet kyllä pisti hiukan huvittamaan. Mutta ei tätä nyt voi mihinkään säpinää chinatownissa leffaan verratakaan vaikka sama ohjaaja. Elokuva oli aluksi pitkäveteinen, joskus hieman nauratti. Tokero leffa
They live
He elää
1697
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
...tässä John Carpenterin elokuvassa yllin kyllin.Yhteiskuntaa kritisoidaan scifileffan ehdoilla taitavasti,Carpenter oli tuolloin 80-luvun lopulla tietoinen yhteiskunnallisista ongelmista,jossa köyhien ja rikkaitten välinen kuilu kasvoi amerikassa Ronald Reaganin valtakaudella.Tämä elokuva "They Live" kuvaa ihmisten tietoisuuden heräämistä,siitä millaisessa kulutusyhteiskunnassa he elelevät.Oikeastaan elokuva kuvaa oikein hyvin nykypäivää.Missä ollaan tultu maailmanlaajuiseen finanssikriisiin,joka köyhdyttää maailman väestöä globalin maailmantalouden ehdoilla.
Elokuvassa oleva muukalaisrotu nähdään eräänlaisena salaseurana,joka on ujuttautunut kaikkiin yhteiskuntajärjestelmiin kontrolloiden kaikkea talouselämään liittyvää.Veratuskuvallisesti katsottuna tämä muukalaisrotu on nykypäivän pankkieliittiä,josta syytetään maailmanlaajuisesta finanssikriisin tahallisesta toteuksesta pelkästään omiin tarkoitusperiinsä katsomallaan tavalla.
They Live on nerokas tutkielma eliitin tarkoitusperistä orjuuttaa koko maapallo.Tiesikö ohjaaja Carpenter jo tuolloin v.1988 mihin suuntaan maailma on menossa???