Paljonko heinän kilohinta on tai 10 kilon hinta jne. tietäisikö kukaan?
Paljonko heinä maksaaa?
8
10851
Vastaukset
- yks vaan...
heinästä. ostaako suurpaaleissa vai pienpaaleissa ja mistä jne. pienpaalit ehkä 2e paali ja suur paalit jonku 30-50e...
- -veine
iidalan kirjoitti:
Paljonko pienpaali painaa ja paljonko suurpaali painaa kiloissa?
Pienpaalit painaa noin 10-14kg, riippuen heinästä, yleensä ovat siinä reilun 10kg painosia. Pyöröpaalit painaa taas 300-500kg, edelleen heinästä riippuen. Kuiva ja kevyt heinä on kevyempää, märkä sitten taas painavempaa.
- Hekedidi
Heinän hinta on hyvin alhainen nykyään! Se on laskenut 100 euroista muutamaan kymppiin. Tiedän asiasta koska itselläni on reilu 30 hevosta ja isäni tekee paaleja!
- Hevosia 35 vuotta
Mitä täällä taas kirjotetaan??? Heinä on aika kallista. kunnon heinä maksaa vähintään 2 euroo / paali ja paalissa on 5-15kg. meillä on noin 10 kg paaleja tosi hyvää ja analysoitua kuivaheinää. Muuta en ikinä hevosilleni huolis kuin kuivaheinää.
Mut jos hevosen hankkii niin sit pitää olla myös valmis pulittaan asianmukasesta ruoasta. koska heinä on hevosen päärehu! - pekka68;)
Hevosia 35 vuotta kirjoitti:
Mitä täällä taas kirjotetaan??? Heinä on aika kallista. kunnon heinä maksaa vähintään 2 euroo / paali ja paalissa on 5-15kg. meillä on noin 10 kg paaleja tosi hyvää ja analysoitua kuivaheinää. Muuta en ikinä hevosilleni huolis kuin kuivaheinää.
Mut jos hevosen hankkii niin sit pitää olla myös valmis pulittaan asianmukasesta ruoasta. koska heinä on hevosen päärehu!Jep on heinä sen verran arvokasta, ettei sitä kannata maahan sotkea kuran joukkoon. Siksi on suositeltavaa käyttää heinähäkkiä.
- fhhjjkk
pekka68;) kirjoitti:
Jep on heinä sen verran arvokasta, ettei sitä kannata maahan sotkea kuran joukkoon. Siksi on suositeltavaa käyttää heinähäkkiä.
Teen 5-6 kg:n paaleja talleille, jotta pikkutytöt jaksaa niitä nostella, kesällä heinä on halpaa jos ostaa suoraan pellolta ja jumalattoman kallista keväällä, menee kaikkein huonoinkin heinä kaupaksi ja katovuonna se vasta kallista onkin.
- Heinähattutäti
Mikä on heinän hinta tänään? Olen noviisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2002911
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss632790Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa232142- 691705
- 1431503
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a1851442Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?1121408Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1521387- 901314
Martinan bisnekset rajusti tappiolla
Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.2291211