Kukaan ei ota tosissaan tätä

yksinäinenkukka

niin mulla on bed ja bulimia. tuntuu että kukaan ei ota tätä vakavasti. olen käynyt tk:ssa siellä vaan neuvovat ruokaympyrän käyttöä vaikka olen kokki ammatiltani. äiti ja isä vaan käskee syödä vähemmän. terapeutille en ole jaksanut sanoa asiasta kun en usko että kukaan ottaa mua vakavasti. aiemmin olin anorektikko ja kaikki passitti mua hoitoon. 3 vuodessa olen lihonut 50kg. ihmettelen vaan miksi anorektikot kyllä halutaan hoitoon ja otetaan vakavasti mutta bulimiaa ja bediä ei. mun pitäis varmaan sit olla syömättä ja laihtua hirveästi. onko muilla bediä tai bulimiaa sairastavilla samanlaisia ongelmia ja ootteko päässeet hoitoon? anteeksi vielä sekavasta tekstistä.

3

1002

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • beditär

      yksityissektorilla. Minulla on lääkitys BED:n,terapia, sekä tapaan sisätautilääkäriä ja ravitsemusterapeuttia.

      Miksi et kerro terapeutille? Hyötyisit siitä, kukaan kun ei ole ajatustenlukija, siis terapeuttisi

    • tbm100000

      Luulen, että anorektikot otetaan vakavammin, sillä se on oikeasti jo vaarallista kun elimistö ei saa tarpeeksi ravintoaineita. Sen sijaan BED:issä ja bulimiassa kuitenkin edes syödään. Miten voi olla BED ja bulimia yhtä aikaa? Eikö se karkea jako yleensä mene niin, että molemmt ahmii mutta vain bulimikko oksentaa? Vai onko sinulla siten, että joinakin viikkoina ahmit muttet yritä edes oksentaa sitä ulos ja että joinakin viikkoina ahmit mutta myös oksennat syömisesi ulos?

    • hannastiina86

      Olen valitettavasti törmännyt samaan. Tuntuu, ettei ketään kiinnosta ja että vaivaani vähätellään. Kun kerroin miehelleni BEDistä, hän vain tokaisi "syö vähemmän". Kun kerroin siskolleni BEDistä ja että olen alkanut käymään ravitsemusterapeutilla, hän tokaisi "eihän toi edes ole mikään sairaus!". Olen oikeastaan ollut tämän sairauden kanssa aika yksin, paitsi tietysti ravitsemusterapeutti on ollut suurena (ja ainoana) apunani. Sitten jos joku sanoo kenelle tahansa sairastavansa anoreksiaa, niin kaikki ovat aivan järkyttyneitä ja suorastaan silittävät hänen päätän hokien "voi ressukkaa! Miten voimme auttaa?".

      Tietysti ymmärrän, että anoreksialla on pahemmat fyysiset vaikutukset kuin BEDissä (lapsettomuus, luiden haurastuminen jne.). Silti anoreksian tunnustetaan olevan syömishäiriö, eli että ihmisellä on vääristynyt suhde ruokaan, mutta BEDiä sairastavasta ajatellaan, että kyse on vain itsehillinnän puutteesta ja että se on ns. läskien tekosyy lihomisellensa. Erittäin kannustavaa kuulla tällaista, vaikka periaatteessa kamppailee saman asian parissa kuin anorektikko (eli yritetään saada syöminen ´normaaliksi´). Siksi en olekaan kertonut asiasta kuin vain parille henkilölle. Kun huomasin, ettei edes minulle läheisimpiäkään ihmisiä kiinnosta, niin on ollut turha kertoa siitä edes muille.

      Harmittaa, sillä jossain vaiheessa paranemisprosessia olisin todella kaivannut tukea ja ymmärrystä. :(

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      87
      4684
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3872
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      191
      3723
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      72
      2121
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1182
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      155
      1147
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      51
      1044
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      924
    Aihe