PIRTU

fdjkg

miten sitä tehdään? pitääkö sen olla viikkoja kypsymässä tai jotain? ja tehäänkö sitä vähän samalla lailla kuin kiljua?

1

720

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • %laskuri%

      Lyhyt vastaus: tislaamalla, ei tarvitse kypsyttää, eikä juuri muistuta kiljun valmistusta paitsi ehkä alkuvaiheessa.

      Pidempi vastaus: Pirtu on nimitys väkiviinalle (yli 80 tilavuusprosenttia alkoholia), eli se on hyvin "kirkasta" eikä siinä ole sokeria eikä maku- tai väriaineita. Sellaisenaan sitä ei pidä juoda, sillä siitä saa hyvin helposti alkoholimyrkytyksen sen korkean alkoholipitoisuuden vuoksi. Sana "pirtu" lienee väännös sanasta spiritus [fortus].

      Pirtu valmistetaan erottamalla alkoholi mäskistä tislaamalla riittävän moneen kertaan ja/tai erityisessä tislauslaitteistossa, jolla alkoholi voidaan väkevöidä aina noin 96%:n vahvuiseksi asti. Mäski on käynyttä sokeripitoista nestettä, jossa hiiva on muuttanut sokerin alkoholiksi (kuten kiljussa, mutta siihen yhtäläisyydet loppuvat).

      Suomessa pirtun valmistus, kauppa, käyttö ja hallussapito on luvanvaraista, joten laillisesti sitä ei juuri taida saada. Mutta se ei ole suuri menetys, sillä laimeampi kirkas maustamaton alkoholi käy juomasekoituksiin yhtä hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      40
      6963
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      3928
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      45
      3310
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      40
      2909
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2696
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2228
    7. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2186
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      41
      2133
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      48
      2067
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      39
      2000
    Aihe