kaksoraskaus ahdistaa

tuplakaaos

Saimme miehin kanssa tietää tällä viikolla varhaisultrassa rv6 5 odottavamme kaksosia. Raskaus on toivottu ja odotettu, mutta silti tieto kaksosista sai minut aivan käsittämättömän ahdistuksen ja tuskan valtaan. Mies on tosi innoissaan ja vakuuttunut siitä, että kaikki järjestyy kyllä. Omissa mielikuvissani paisun muodottomaksi barbababaksi, joudun kotiin seuraavaksi 100 vuodeksi, en pääse edes rakkaisiin liikuntaharrastuksiin (jotka omalla kohdalla ovat mitä oivallisin keino pitää kuntoa yllä ja torjua stressiä) ja arki tuplien kanssa on yhtä kaaosta ja ennen aikaiseen hautaan johtavaa. Niin ja raskauttakin pelkään nyt ihan hirveästi, koska heti ruvettiin puhumaan riskiraskaudesta, komplikaatioiden, keskosuuden jne. mahdollisuudesta. Pää on ihan pyörällä nyt! Ei ehkä pitäisi roikkua täällä netissä lukemassa ihmisten kokemuksia, kun niitä lukemalla vaikuttaa siltä, että kaksosvauvojen arki on yhtä itkua, huutoa, kroonista uupumusta ja vaikeuksia vaikeuksien perään ja sen päälle vielä koti, joka täyttyy sotkusta, liasta ja vaikka mistä, kun kaikki energia menee selviytyimseen. En toki kuvitellut, että arki 1 lapsenkaan kanssa on mitään ruusunpunaista ja "siistiä", mutta kun lukee kaksosperheiden arjesta, niin ei siitä mitään erityisen marittelevaa kuvausta saa.

Onko kenelläkään muilla ollut näin ahdistavia tuntemuksia, kun saitte tietää odottavanne kaksosia ja miten sopeuduitte tilanteeseen raskausaikana? Tiedän, että apua ja verkostoa pitäisi kasata, mutta minkäs teet, kun suku ja auttavat käsiparit ovat kaikki satojen kilometrien päässä, ystävät pikkulapsiperheellisiä tai kiireisiä uraohjuksia....

5

1724

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onnnenpeikko

      Voi Sinua Tuplakaaos!
      Olet nyt unohtanut kokonaan sen tärkeimmän asian kaksosuudessa: tuplaonnen! Saat kokea myös kaiken hyvän, jota lapsen saamiseen liittyy, kahtena. Ensihymyt, naurut, ryömimään oppimiset, rakkauden... Sitä ei pysty edes kuvittelemaan etukäteen, miten suurta rakkaus voi olla!
      Ja kyllä, arki voi olla haastavaa kahden vauvan kanssa, mutta siitä selviää kyllä. Muista, että kaikille ei tätä onnea suodakaan -itseasiassa vain n. 2% äideistä saa kokea tämän. Raskaus tulee olemaan tiukassa seurannassa, olosi saattaa olla tukalampi kuin yksösraskaudessa, mutta sekin on vain rajallista. Kaksosraskaudet voivat päättyä myös täysiaikaisina, kuten minulla. Kukaan ei ole sanonut, ettenkö voisi harrastaa samoja juttuja kuin ennen raskautta. Ei kaksosvanhemmuus sitä sinulta vie!
      Ymmärrän oikein hyvin hämmentyneisyytesi ja jopa kiukun -ethän tätä tilannetta itse halunnut vaan päädyin ihan vahingossa. Kuitenkin tästä sattumasta voi seurata vielä paljon hyvää.
      Jos haluat päästä juttelemaan muiden kaksosäitien ja kaksosia odottavien kanssa, liity ihmeessä monikko-onnea -palstalle. http://www.phpbbserver.com/monikkoperheet/
      Tänne pitää ensin rekisteröityä, mutta kannattaa kyllä, jos tuntee tarvitsevansa vertaistukea. Sitä tuolla riittää. Löydät minutkin sieltä samalla nimimerkillä. Onnea matkaan!

      • ilmoitus

        kaksosista aiheutti aluksi vastaavia tuntemuksia, ja mieli vaihteli koko raskausajan. Mies oli innoissaan alusta asti. Raskauteni oli todella helppo, ja mahan kanssa olisin ollut vaikka maailman tappiin, kesän huippuhelteistä huolimatta. Pojat (ei-identtiset) syntyivät täysiaikaisina että -kokoisina, ja vauva-arki synnärillä alkoi aivan kuin muillakin.

        Pojat ovat nyt melkein kolme kuukautta, ja yllättävän hienosti on ainakin omasta mielestä sujunut. Hommaa tosin riittää 24/7, mutta kaipa se yksikin lapsi sitoo (kokemusta ei ole). Aikaisemmat kuvitelmani vauvajumpista, täysi-imetyksestä ja kestovaippailusta unohdin kuitenkin jo ennen lasten syntymää (tällaisia super-kaksos- äitejäkin kuulemma on). Ymmärrän täysin tunteesi, ja vastausta et niihin saa kuin odotuksen edetessä ja lasten synnyttyä. Omasta puolestani voin vilpittömästi sanoa, että kohdallani asioiden kuului mennä juuri näin ! Minulla on kaksi rakasta, tervettä ja upeaa poikaa. Niin, ja mieti mikä ainutlaatuisen rikkauden lapset kaksosuudestaan parhaimmillaan saavat...siteen, johon "normaali" sisarius voi koskaan yltää.
        Niin ja väittävät, että olisi helpompaa kahden kuin yhden kanssa myöhemmin, kun rupeavat kaipaamaan leikkikaveria ja touhuiluseuraa...jää nähtäväksi.

        Mielelläni kertoilen raskaus- ja vauva-ajasta enemmänkin, kun on vielä tuoreessa muistissa, jos haluat. Niin, ja jos samoilla nurkilla asustelet, saa meille tulla kaksoselämään vaikka livenä "tutustumaan".


    • elisabet79

      ...minullakin:) pojat on nyt vähän päälle vuoden ikäisiä, raskaus sujui hyvin, sektio tehtiin kun olivat väärin päin mahassa... toipuessa meni tosin aikaa, normi synnytyksen olisin halunnut, että päässyt vähän helpommalla, aikaa jää kyllä muuhunkin, välillä jopa tekemisen puute, ei uskois:) nyt yritetään jo pikkusisarusta saada pojille, olisi sitten meidän viides muksu:) Kummastakaan ei luopuisi ja hyvin kaikki varmaan menee, ei kannata kuunnella kaikkia pelotteluja.... Mistäpäin suomea olet?

    • ei omaa kokemusta
    • jeikobbi

      En ole itse saanut kaksosia mutta sukuun ja ystäväpiiriin niitä on siunaantunut useampikin pari :) sivusta seuranneena näyttää siltä että jos molemmat ovat perheeseen täysillä sitoontuneita aika vähässä ovat ongelmat.. Ainakin näyttää siltä että ne perheet joilla on kaksoset, vaikuttavat "tiimihenkisemmiltä" kuin yksösten vanhemmat. Valitettavan usein olen kuullut yksöstenperheissä sitä ettei toinen osallistu lasten ja kodinhoitoon mutta kaksosten perheissä en IKINÄ ole kuullut tätä..ehkäpä se kauhea kaaos mikä kaksos perheessä on, kasvattaa kuitenkin parisuhteenkin aivan uuteen uskoon ja näin ollen voisi ajatella lapsiarjenkin menevän hyvin...ja kaksosten isällähän on pidempi isäkuukausikin..kun miehesi palaa töihin, pakenisin minä ainakin perhekerhoihin yms, missä on useampi silmäpari katsomassa ja auttamassa...sitten tietenkin kun arki rullaa taas..myös neuvolasta saa perheneuvojan apua joka tulee apuun jos sitä tarvitaan..myös jotkut koulut, siis sosiaalialan koulut, hakevat perheitä joissa on ylimääräisen avun tarvetta, jotta opiskelijat voivat tulla muutamaksi päiväksi apuun ja he tekevät siitä jonkun "kartoituksen"..itse olin aikoinani perheessä missä oli 6v ja 2v kaksoset..olin muistaakseni 3 päivää ja siitä sitten kirjotettiinjoku koulujuttu..serkullani on 11v, 10 v ja 4v kaksoset ja he ovat vielä hengissä vaikka jos jonkinlaista allergiaa ja käytöshäiriötä on muutamalla...ja ah, mietippä sitä kun lapset kasvavat, kun he ovat kuin paita ja peppu ja ovat sitä koko elämänsä,varmasti paljon erityisempi suhde heillä kuin "normaaleilla" sisaruksilla...
      Arki tulee varmasti olemaan aluksi kaaosta mutta uskoisin että siihen rutinoituu ihan samalla lailla kuin yhdenkin lapsen kanssa... :)

      Onnea tuplille, uskonettä ahdistuksesi muuttuu pian tuplaonneksi :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      66
      1036
    2. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      38
      991
    3. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      869
    4. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      846
    5. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      38
      733
    6. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      77
      662
    7. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      51
      636
    8. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      621
    9. 42
      619
    10. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      31
      606
    11. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      2
      602
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      28
      563
    13. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      121
      536
    14. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      49
      518
    15. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      511
    16. 51
      505
    17. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      484
    18. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      446
    19. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      427
    20. Sastamalassa epäillään tappoa, kaksi otettu kiinni

      Kuulemma Aarnontiellä tapahtunut Tietääkö joku enemmän?
      Sastamala
      13
      411
    Aihe