parhaat perus oluet

onnex voi juoda

Mä juon yleensä Karjalaa joka yks vahvimmin makuisimmista perus olueista. Otin tuossa sitten yhden koffin, ja voi helvetti, ei maistunut paljoo miltään, oli siis todella laimeen makuista. Ainakin saa paremmin kännit koffila kun ei tule nii helposti paha olo jos samaan tahtiin jois.
ja yleensäkin Karhu kehutaan koska siinä voimakas maku ja nii onkin mutta iltalehdenkin sokkotestissä tietty juoma oli vahvin ja paras ja sitä luultiin Karhuksi vaikka olikin Karjalaa

Olut arvostelu joita juon:
Karjala, mielestäni paras perus olut, vahva, tykkään.
Karhu, häviää Karjalalle, vahva, pitäis välillä juoda enemmänkin.
Olvi, ihan kelpo, omanlainen kirpakas maku.

JOita josku maisanut mutta ei uppoo:
Koff, käytän nimitystä vesikalja koska ei maistu niin vahvalle

Ja sandelsia ja Lapin kultaa en voi oikein arvostella kun ei kunnon muistikuvia kokemuksesta mutta Sandels voi mennä tuonne Karhu tietämille koska hinta laatu suhde kuvastaa Sandelsia, ja hinta ehkä se syy miksi en juo.(ostan vain salkkuja(24))

Lisäkis Lidlistä saatava Graffebwalder ihan OK olut, jopa olvia parempi......Ei ooo muuten ovia tullu ostettua pitkään aikaan, vaihtelu saattaas virkistää tuon

13

2448

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 6915

      Kaks parasta "perusolutta" on kyllä ehdottomasti Karjala ja Sandels. Monet haukkuu Karjalaa mutta luulenpa että haukkuvat sitä sen takia ku kaikki muutki haukkuu, laumaeläimiä siis. Lapin Kulta OLI hyvää, enää en sitä osta, Lapin Kulta on kuollut.

      • TK

        idiootteja riittää, ei kai kukaan täysjärkinen kutsu näitä tärkkelyspikahiivalitkuja oluiksi? saatavilla on ihan hyviäkin perusoluita esim. Urquell, Löwebräu, vaalea Kozel ja Lidlin Finkbräu.


    • Orjala

      Meilläkin kotimaisten perusoluiden sokkotestin voitti karjala. Sitä kehuivat nekin, jotka inhoavat Karjalaa. jos olisin karjalan marrkinamies teettäisin näitä sokkotestejä ja pistäisi mainoskampanjan pystyyn.

      • grg556

        Voi olla että lakikieltää ton sokkotesti homman julkisesti....


    • dddddddddddddd

      Juon vain tummia oluita, koska niissä on sentään jotain makua. Nuo perusoluet ovat todella laimeita litkuja.

    • teh only choice

      There can only be SANDELS.

    • tmnbgsfv

      En oikein enää muista, miltä peruskeskari maistuu, kun olen vuosia juonut vain vahvoja oluita. Sen muistan, että aloitettuani vahvojen ostamisen, ostin joskus keppanaa, ja totesin, että melkoista vesilitkua on....

    • Laderima

      Tykkään eniten Karhusta. Lapin kulta taas on ihan surkeaa

    • se on jämpti

      karjala takaisin ,vaikka pullo kerrallaan

    • 666-666

      Vanha topikki, mutta postaan kun joku on tämän nostanut.

      Hyväksi perusolueksi väittäisin Nokian Panimon: Keisari 66 Pale Ale

      Todellakin vaan perusolut, mutta jotain makua sentään verrattuna näihin tarkkelyssiirappi pikahiiva kiljuihin mitä kaupoissa on laatikkotolkulla tarjolla.

      • San Jose

        Samaa mieltä edellisen kanssa, mutta tässä yhteydessä en kyllä menisi sanomaan Keisari 66:sta perusolueksi.

        Upeat cascade -humalan sitruksiset aromit, tuhdit katkerot (55 IBU), erinomainen american pale ale. Mikään näistä ominaisuuksista ei kuulu suomalaiseen perusolueen

        Se, että olut on edullista, ei tee siitä vielä perusolutta. Niille, jotka eivät ole vielä maistaneet, suosittelen! Tämän parempaa hinta/laatusuhdetta saa oluelle hakea. Varoituksen sana vain katkeruudesta, se saattaa tottumattomalle olla liikaa.


      • 666-666
        San Jose kirjoitti:

        Samaa mieltä edellisen kanssa, mutta tässä yhteydessä en kyllä menisi sanomaan Keisari 66:sta perusolueksi.

        Upeat cascade -humalan sitruksiset aromit, tuhdit katkerot (55 IBU), erinomainen american pale ale. Mikään näistä ominaisuuksista ei kuulu suomalaiseen perusolueen

        Se, että olut on edullista, ei tee siitä vielä perusolutta. Niille, jotka eivät ole vielä maistaneet, suosittelen! Tämän parempaa hinta/laatusuhdetta saa oluelle hakea. Varoituksen sana vain katkeruudesta, se saattaa tottumattomalle olla liikaa.

        Totta, minun ei ehkä olisi pitänyt perusolueksi "morkata" K66:ta ilman tarkennusta.
        En tarkoittanut termiä "perusolut" negatiivisessa mielessä.

        Itselle tästä on muodostunut sellainen "perusolut" mitä tulee ostettua saunaolueksi tai jos tekee mieli ottaa muutama vaikkapa telkkaria katsoessa.

        Nautiskelu oluet on sitten erikseen.


        Jokatapauksessa Rutkasti pisteitä Nokian Panimolle siitä että ovat uskaltaneet tuoda ns. volyymi-markkinoille oluen, joka poikkeaa täysin näistä bulk-kaljoista mihin valtaosa kuluttajista on täällä tottuneet.

        Vähän alkuun jännitti että jääkö tämä K66 taas sellaiseksi yhden kauden ihmeeksi, mutta onneksi sitä ainakin vielä valmistetaan.


    • Laatu korvaa määrän

      Oluen juominen ja oluesta nauttiminen eivät välttämättä ole aivan sama asia.
      Kannattaa aina silloin tällöin pitää muutaman viikon paussi - ei yhtään olutta. Tämän jälkeen oluesta voi nauttia aivan eritavalla. Toisaalta jos on vain tarkoitus saada känni päälle, on aivan se ja sama mitä olutta juo - kunhan se on halpaa ja mautonta. Tähän kelpaa kaikki peruslaagerit.

      Itse en kännejä vetele, edes oluesta ja nautin 1-2 olutta viikossa - aina antaumuksella ja nauttien. Tämän takia en osta kotimaista laageria kuin tutuille saunakaljaksi - kun sellaiset pitää kuitenkin tarjota jos joku tulee saunomaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      141
      7211
    2. Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.

      UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M
      Euroviisut
      126
      5015
    3. L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?

      Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa
      Tv-sarjat
      69
      4432
    4. TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a
      Suomalaiset julkkikset
      15
      3513
    5. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      724
      2321
    6. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      315
      1850
    7. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      24
      1746
    8. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      9
      1629
    9. Miksi et nainen halua

      minua, kuten minä sinua?
      Ikävä
      67
      1505
    10. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1458
    Aihe