Tämän päivän Iltalehdessä pari vanhaa konkaria vasemmistosta näkee vasemmiston Suomessa epäonnistuneen kaikkein vähävaraisimpien ihmisten puolustamisessa. Kokoomus markkinoi myös heidän mukaansa itseään työväenpuolueena joka on omiaan sekoittamaan ihmisten ajatuksia. Miten mahtaa olla Parkanossa onko tässä meidän kotikunnan vasemmistosta vielä sitä virtaa millä vasemmiston perinteisiä arvoja puolustetaan. Perussuomaliset ja Keskusta ovatko he pienen ihmisen puolella Parkanossa?
ONKO VASEMMISTO ONNISTUNUT PARKANOSSA
Epätietoinen sit
411842
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Perus-suomalaiset mahtavaa. Siinä oikeuden puolustajat parhaimmillaan. Parkanossa ainut ryhmä joka saa jotain aikaan. Kasvua selvästi näköpiirissä. Vievät vasemmistolta äänestäjiä seuraavissa Eduskuntavaaleissa.
Saisinko täsmennystä: mitä perussuomalaiset saavat (tai ovat saaneet aikaan) Parkanossa?
Kyllä niitä ääniä menee Kepun ja Kokoomuksen laaristakin persuille.
vaatii, jos tuollaista väität!!
Perussuomalaiset ovat saamatonta porukkaa. Eivät kykene mitenkään tuomaan selviä esityksi miten luodaan esim. työpaikkoja, elvytetään yritystoimintaa, kohennetaan kunnan talouden tulopuolta jne.
Persut on vastustaneet Parkanossa Kaironiemen kaavaa ja alueen tultua kaavoitetuksi, niin meni tontit heti kaupaksi ja lisääkin ottajia olisi ollut.
Sitten vastustivat uuden kerrostalon rakentamista kovaäänisesti mm. vaaliteemanaan. Nyt sitten nähdään miten nuokin asunnot on jo suuremmilta osin kaupattu.
Näissäkin esimerkeissä olivat vain kehityksen jarrumiehinä ja naisina.
Kaikkea kuntaa kehittävää he vastustavat.
Uutena aiheena on nyt Pahkalanniemen kaavoitus. Siinä aina valtuustoaloitetta myöden kosiskellaan kuntalaisia ettei alueelle vain rakennettaisi normaalia asutusta.
Nytkin alue on ollut 1000 euron vuosivuokralla pitkät ajat pois kuntalaisten käytöstä tyhjän panttina.
Kuntalaisia rajoittavaa politiikkaa perussuomalaiset vain todellisuudessa haluavat harjoittaa.
Eduskuntavaaleihinkin he eivät tuo mitään uutta, vaan lähinnä eläkkeellä olevan ehdokkaan joka ei nykyaikaiseen yhteiskuntaan enään sovellu kansanedustajaksi. Mennyt aika on mennyttä ja tulisi katsoa uusin ehdokkain tulevaisuutta, mutta täällä löytyy ehdolle lähinnä vain menneen ajan edustajia.
eduskuntavaaliehdokkaasta olen samaa mieltä, olisi pitänyt nuorempi olla persuilla. Eikö nuo kaava-asiat mennyt niin, että persut, jos ovat valittaneet kaironiemestä, valittivat siitä viime kaudella, ei tällä kaudella kun siellä valtuustossa on lisääntynyt soinilaiset. Tarkistin kaupungin sivuilta, että persut vastustivat, kaupungin mukana oloa kerrostalohankkeessa, eli kun kaupunki tavallaan otti yrittäjäriskin itselleen. Ja totta tuossa kirjoituksessa oli tuo Pahkalanniemi sitä tunnutaan vastustavan kovasti niin persut, koko vasen laita kuin kuntalaisetkin. Mun mielestä hyvä alue, myydään tontteja rantaan asti ja saadaan hyväpalkkaisia asukkaita Parkanoon maksamaan latinkeja kaupungille.
tule, Pahkalanniemeen saatte nähdä tontit menee jo Parkanossa asuville.
Nähkää nyt hyvät ihmiset sille Pahkalan urheilupuistolle muutakin arvoa kun muutaman tontin arvo.
Vasemmistolle täydet pisteet kun on yhdessä tuumin valtuustossa säilyttämässä jotain sellaista minkä yhteinen arvo on mittaamaton kaupunkimme asukkaille. Persut vastustaa kaavamuutoshanketta siksi kun nykyinen leirintäalueen pitäjä on ikäänkuin hengenheimolainen.
Itse en taloa urheilukentän viereen rakentaisi kun sopivalla kelillä kisojen kuulutukset kuuluvat Pentialueelle saakka. Kesällä kisoja on hyvin usein ja kuulutusten melu sen mukainen.
urheilukentältä kuuluvat hyvällä ilmalla paljon kauemmaskin kuin Pentin alueelle... ;) Täällä 3 km etäisyydellä oon monta kertaa kuunnellut, että mikä ihmeen meteli kuuluu mutta sitten kun paremmin kuuntelee, melkein kuulee sanatkin.
kolisee jatkuvasti ja häiritsee rauhaa...
Niin mitä rauhaa ne kirkonkellot häiritsevät. Mikä on kirkonkellojen viesti?
sakkia. Asunto-osakkeita, rivitalonpätkiä, metsäkappaleita vaikka kuinka vanhalla kommarilla
ja balalaikka soi
Tosi on. Mutta eihän omistamisessa mitään pahaa ja tuomittavaa ole. Se sen sijaan on jos siinä sivussa unohtaa kevyin perustein aatteensa ja arvomaailmansa ja toimii päättäjänä kuin rikkain porvari.
Silloin ehkä olisi syytä toimia kuten SDP:stä Putkonen teki eli loikkasi Perus-Suomalaisiin.
Tosi on myös sekin seikka, joka on historiasta opittu. Kommunismi ja puhdas kapitalismi on keinoiltaan päämäriltään erilainen. Mutta tavoiteet on samat ja paljon tätä kautta on yhtäläistä tapaa toimia. Joten lopputulos on hyvin usein toistensa kaltainen.
Eipä meillä piiloporvareita taida olla. Kertokaahan nyt mihin leirintäalue Parkanossa ensi kesänä sijoittuu kun sukulaiset/lapset ovat yöpyneet siellä vieraillessaan täällä. Minulla kun on sellainen huusholli, ettei sinne mahdu yöpyjiä. Onko heidän mentävä Ikaalisiin leirintäalueelle?
Karavaanareille on tilaa käenkoskella. Tilaa riittää leirintäalueelle ja samalla virkistyy koko käenkoskikeskuksen toiminta.
Sinne toiminta olisi tullut keskittää ajat sitten.
Vasemmisto ja persut vain haraa vastaan kaikissa hyvissä Parkanon kehitysideoissa.
Parkano olisi takapajula kivikaudella mikäli persut ja vasemmisto olisi saaneet määräillä.
tilasta ei varmaan ole puutetta. Perheemme on ns. ahkeria liikkujia vaunun kanssa. Kilometrejä kertyi menneenä kesänäkin vaunua vedellessä vajaa kymmenen tuhatta. Käenkoski on viihtyisä alue niille karavaanareille, jotka kietävät tansseista tanseihinja yöpyvät niiden päälle aina kulloisella tansipaikalla. Kehittämistä toki yöpymisalue Käenkoskellakin kaipaa. Minusta Käenkoski on ensisijaisesti tanssipaikka, eikä sovi kovinkaan hyvin kokonaivaltaiseksi leirintäalueeksi. Perheemme hakee mahdollisimman rauhallista yöpymispaikkaa kun olemme liikkeellä. Pahkalanniemessä on hyvää sen välittömässä läheisyydessä olevat palvelut. On hienoa kun kävelymatkan päässä on paljon hyvä tasoisia kauppaliikkeitä. Jos Pahkalaniemen leirintäalue Parkanosta loppuu. Niin ajamme kyllä jatkossa rauhallisemmille leirintäalueille.
Ei leirintäalueet mitään rauhallisia ole. Kaupoissa hyvin harvoin on mitään karavaanareita liikkeellä.
Täyttä potaskaa koko juttusi.
Pahkalanniemi leirintäalueena jokatapauksessa loppuu.
Kaupungin ei siinä rahojaan enään tule polttaa kuten tähän asti.
Ei 1000 euron vuokra vuodessa kata kuluja joita kaupungille on tullut alueen rakentamisesta.
Leirintäalue saakin loppua. Ihan oikein on kuitenkin se, mitä Sosialidemokraatit ovat valtuustoaloiteen keinoin esittäneet. Nimittäin, että Pahkalan urheilupuiston kaavan säilyttämistä siinä muodossa missä se nyt tällä hetkellä on. Oikein toimittu. Alue pitää säästää tuleville sukupolville yhteisenä virkistys ja urheilualueena uimapaikkana eräänlaisen Parkanon rivieerana.
Kyllä siihen virkistysalueita jääkin ilman pahkalanniemeäkin. Rannat kolmostielle asti kävelyteineen jää virkistyskäyttöön ja sitä on yli tarpeidenkin.
Ei siihen leirintäalueen kohtaa tarvita.
Urheilupuistolle jää tilaa kolmostien varresta asti molempiin suuntiin.
Tämä on jo ollut kaavaehdotuksissakin nämä viheriöt ennenkuin persut ja vasemmisto esitti propakandavaltuustoaloitteensa.
Näyttelyä ja ääntenkaleastelua persuilta ja vasemmistolta tuo valtuustoaloite oli.
Toivottavasti äänestäjät ei mene näin halpaan vedätykseen.
Älytöntä on kaikkea laitta viheriölle.
Leirintäalueella käy kuulemma tuhansia ihmisiä kesän aikana yöpymässä. Tuskin Parkanolaiset siellä yöpyvät...Joten potentiaalista ostovoimaa Parkanolaisille liikkeille ja yrityksille.
Harmi, että ne nyt porhaltavat muille maille vieraille euroineen.
Kokoomus ja Keskusta ajaa tätä kehitystä. Voi voi mitähän ja kenenkähän etua tässä ajatellaan?
Jo on kumma käsitys demokraatiasta. Parkanossa eräät porvarit pitävät kaikkea sitä propagandana mikäli ei kaikki ole sitä mitä ylhäältäpäin "suuressa viisaudessa" määrätään.
Muistakaan myös tämä kun seurakuntavaaleissa äänenne annatte.
Nyt oliskin korkea aika valita kirkkovaltuustoon vallan uusia henkilöitä.
Muuten jos Pahkalanniemen urheilupuisto kaavoitetaan asuntoalueeksi se merkitsee kätännössä sitä, että sinne ei muilla ole asiaa kuin alueen ja tonttien omistajilla.
Jo kaavaluonnokset sisälsi reilusti viheralueita ja jopa vielä ylimitoitetusti.
Sitä vasten on tuo valtuustoaloite pelkkää propakandaa, kun tiedetään noita laajoja viheralueita sinne tulevaksi.
Sitten päästään parkanolaisille kehuskeleen vasemmiston ja perussuomalaisten taholta miten he saivat viheralueet yms. kaavaan.
Tämä on hyvin kieroa ja kyseenalaista politiikan tekoa.
Tosiaankin seurakuntavaaleissa äänestävien tulee todella katsoa ettei näitä kieroja valita ainakaan kirkkovaltuustoon seurakuntavaaleissa.
pitäisi valita.... ketähän ne lienee, etupenkissä istuvat "parhaat päällä ja loput
kainalossa" porukka; Näkiköhän ne meidät uusissa autoissa ja asuissa?
Hyvin oot tietonen joittenkin omaisuudesta.Pitäisköhän sunkin käyttää toi kateus energia omaisuuden keruuseen . Sitä paitsi missä ohjesäännössä niin lukee että ei vasuri saa varakas olla.
No eihän Käenkoskella ole tanssit kuin kerran viikossa, muina päivinä sen rauhallisempaa leirintäpaikkaa ei ole olemassakaan. Tuo kolme kilometriä kauppaan on paikan iso miinus.
Vasemisto on onnistunut hyvin Parkanossa. Olosuhteet ja tekijät huomioon ottaen.
UPM.n lakkautus on ehdottomasti vasemmiston ansiota. Hienosti sujuu heiltä ay-toiminta!
Kauan eläköön vasurit. Me nousemme tästä vielä.
Aatteemme voimalla. Ei tilaustyönä vaikka aikamme tulee kun ahneus tulee
pääteasemalle.
Moni kunta joutu nostamaan kunnallisveroprosentejaan säilyttääkseen edes jonkinlaiset palvelut.
Valtiovalta keksii jatkuvasti uusia välillisen verotuksen muotoja. Eli tasaveroja, jotka ns. syövät pieni ja keskituloisten osto- ja maksuvoimaa. Suomi myös velkaantuu edelleen huimaa vauhtia. Velanottomme on jo sitä luokkaa, että ollaan Kreikan kanssa kohta samalla viivalla. Lisäksi maksamme ent.pääministerin erinnomaisista neuvottelutaidoista johtuen Eu-n korkeimpaa jäsenmaksua joka maksetaan veroista... Myös me Parkanolaiset näin ollen talkoisiin osallistutaan.
Perustelehan palveluja kaipaava väitteesi etteivät ne ole pelkästään huuhaa tiedoksi luokiteltavia huhuja.
Mitä? Etkö lue lehtiä tai kuuntele uutisia? Vai onko luetun ymmärtämisessäsi tai kuulossasi vikaa?
Asuminen kallistuu...ruoka kallistuu...valtiovalta ulkoistaa verojen korotukset kunnille...kunnallisvero kun on tasavero eikä progressiivinen kuten valtion vero...voi voi tätä porvarillista menoa ja meininkiä...
tasavero on muuten sitä, että rikkaat maksaa saman prosentin tuloistaa veroa kun vähävaraisetkin...
progressiviivinen taas sitä, että rikkaat maksavat hieman enemmän suhteessa veroa tuloistaa kun vähävaraiset.
Vuodenvaihteessa myös sähkö kallistuu aika roimasti. Näillä pakkasilla ollaan kohta kinthaat käjessä sisätiloissakin. Herrat ja rouvat ne kuitenkin porskuttaa pikkuhepenissään ja juopottelevat hymyssäsuin itsenäistä suomea.
Tottakai nousee. Äläpäs sitä epäilekkään.Eipä sitä muu auta kun noutaa sossuusta lisää kuulaa.
Pensan ja dieselin hinta on nousut jo. Energian hintojen nousu nostaa elintarvikkeiden hintaa.
Syödä on elääkseen pakko. Muuta kulutusta vähennettävä eikä tässä muukaan auta enään ei auta sanoa jukulauta. Paljonkohan parkanossa on toimeentuloavustusten varassa eläviä?
Meillä on hyvä vasemmisto.
Mitä onko meillä kaikki hyvin? Onko leipää ja kalaa kaikille? Entäs lämmintä päälle? Poliittisella puolella ei lämpöä luvassa? Kun persutkin valmistautuvat viettämään juhlapyhiä. Mihin unohtui tavallinen rahvas...
Sitä voi tietenkin jokainen mielessään pohtia.
Eduskuntavaalit lähestyvät kovaa vauhtia. Veikataampa, että porvarit jatkavat maan hallitsemista.
Sillä näyttää siltä, että eivät kansan syvät rivit ilmeisesti koe olojaan vielä tarpeeksi huonoksi mennäkseen äänestämään. Seuraavasta hallituskaudesta tulee tavallisille ihmisille tosi raskas ja voikin todeta, että "siperia" tulee opettaamaan monia.
Mutta kyllä siperia opettaa.
Nyt oli kokoomuslaisten työryhmä opetusministeri Henna Virkkusen johdolla esittänyt, että työpaikoilla voitaisiin täysin vapaasti poiketa työehtosopimusten vähimmäisehdoista. Ei ole pitkä aika kun kokoomuslainen Eero Lehti ehdotti luottamusmiesten irtisanomissuojan purkamista.
Ei muuta kun, kaikki joukolla irtisanoutumaan ammattiliitoista, liittymään Ytk:hon ja äänestämään porvareita.
Nyt on poliitikot hiljaa kuin kusi sukassa mitä tuleman pitää. Osa kansasta turvautuu persujen hegemoniaan. Eipä se varmasti ihan huono vaihtoehto ole. Soinista pääministeri niin jo vaihtuu moni virkamieskin. Muuten ei sitä oppia kurjuudesta ja köyhyydestä tarvitse Siperiasta hakea. Kyllä ne kurjuuden perusopit on täällä meilläkin hallussa jo nyt ja pahenee jos porvarit jatkavat päikseen hallituksessa.
Olipas oikeeseen osunut ennustus. Persut hallitukseen ja mahdollisimman monta ministeriä kehiin. Näin hommat hoituu kansan eduksi ja parhaaksi.
Missä missä se persu nyt on? Persut hiljaa kun kusi sukassa.
Valta maistuu ja kansa unohtuu.
Niinpä niin. Missähän Ojennus lompottelee, kun ei uskalla tulla tänne kirjoitteleen.
Oleileekohan Helsingissä hyvien lihapatojen äärellä?
Kyllä kansa unohtui, kun pääsi eliittiin.