netti ja matkailuauto

vesi posti

olen aikeissa hankkia matkailuautoa, mutta haluisin tietää että voiko leirintäalueilla käyttää nettiä kun käytössä on ainoastaan valosähkö?

4

363

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 11

      Voit käyttää, tosin kovempi porno ja muropaketti vaativat jo voimavirtaa...

    • Mobiilidata on tietysti vastaus, mutta yhteyksien varmistamiseksi suosittelen kiinteän ulkoisen ympärisäteilevän antennin hankkimista ja asentamista auton katolle. Mokkulassa pitää luonnollisesti olla antenniliitin sisäisen antennin ohittamiseksi.

      Ulkomailla tai Suomen raja-alueilla liikuttaessa pitää muistaa poistaa SIM-kortin asetuksista Roaming l. automaattinen verkon vaihto. Muutoin ulkomaanyhteyksistä voi tulla asuntoauton arvoinen mobiilidatalasku...

      Tietokoneessa pitää tottakai olla myös WLAN siltä varalta, että esim. retkeilyalue tai jokin muu taho leiriytymispaikan lähiympäristössä tarjoaa ilmaiset langattomat yhteydet.

      • karravaanari

        valosähköllä voit käyttää nettiä aivan rauhassa. lisäksi mokkulassa tarvitsee olla sellainen ulkoinen liitin (speksi) jos haluat käyttää alueen omaa WLAN yhteyttä mokkulasi kautta ja näin ollen ohittaa alueen oman WLAN pätteen jotka yleensä ovat varsinaisia murheenkryynejä.


      • sohfia
        karravaanari kirjoitti:

        valosähköllä voit käyttää nettiä aivan rauhassa. lisäksi mokkulassa tarvitsee olla sellainen ulkoinen liitin (speksi) jos haluat käyttää alueen omaa WLAN yhteyttä mokkulasi kautta ja näin ollen ohittaa alueen oman WLAN pätteen jotka yleensä ovat varsinaisia murheenkryynejä.

        että valosähkö maksaa jokaisella alueella joten ilmaista ei se netin käyttö ole valosähköllä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      129
      14290
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      27
      5918
    3. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      154
      5465
    4. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      298
      4319
    5. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      38
      4077
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      99
      3641
    7. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      2
      3561
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      22
      3528
    9. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      59
      2611
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      93
      1398
    Aihe