mitä kaikkea viljakäärmeen omistaja tarvitsee? sain tänään tietää että saan joululahjaksi(tiedän sinne on vielä aikaa, mutta ajattelin että pitää ajoissa suunitella) viljakäärmeen jota olen toivonut kohta 7v (jeii) ja minun ainoa tehtävä on ottaa selville paljon se tulee maksamaan, ja mistä kannattaa hankkia, viljakäärmeelle olis paras joku 200-220l terraario eiks jee? eli olis terrario piilopaikka tausta vesiallas kiipeilytarvikkeita kasveja muuta koristetta ym. paljonko kaikki nämä tulee maksamaan? ja mistä kannattais hankkia? ja esim minkälainen pohja pitää ostaa? joku joka omistaa viljakäärmeen joka osaisi avustaa???
viljakäärmeen omistaja
1
490
Vastaukset
Terraario kannattaa ostaa käytettynä, käväiseppä tsiikaamassa vaikka täältä: www.herppi.net. Terraario ja käärme ovat ne hinnakkaimmat hankinnat.
Viljiksiä saa värimuodosta ja iästä riippuen n. 50 eurosta ylöspäin. Halvimmalla saa ehdottomasti suoraan kasvattajalta! Piilopaikat voi tehdä vaikka saviruukuista, joissa ei ole pohjassa reikää, vesiallas karkkilaatikosta. Lisäksi tarvitset jonkin lämmönlähteen: lämpömaton, spottilampun tai kaapelin. Pohjamateriaali valitaan sen mukaan, haluatko ruokkia käärmeen terrassa(paperi tai turve) vai terran ulkopuolella, jolloin mörtti-hakekin käy. Muistathan, että purua käärmeillä EI saa käyttää!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1562687
- 2001968
- 711716
- 921638
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91441Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.321176- 761111
- 811040
- 951019
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes191954