Onko eläinkaupoissa olevilta otuksilta poistettu myrkkyrauhaset vai saako semmoisia supervaarallisia otuksia noin vain myydä? Myydäänhän sitä aseitakin. Ja rotanmyrkkyä, luonnossa on sieniä jne. Ois ehkä vaan jotenkin tyylikkäämpää kävellä käärmeen kanssa metsään, antaa sen purra ja luikerrella tiehensä. Mutta jos kuolema on tuskallinen niin sitten ehkä ei. Taitaa riippua myrkystä eli lajista, mitenkä miellyttävä ja nopea lähtö tulis.
myrkkykäärmeen osto
2
985
Vastaukset
Ei suomalaisissa eläinkaupoissa myydä myrkkykäärmeitä. Ei myymistä mikään kieltäisi, mutta käytännössä kauppiaat eivät myrkkykäärmeitä myy.
- 2+5
Onhan noita myrkkyjä useallakin harrastajalla nytkin myynnissä, ovat vaan siitä fiksuja etteivät myy kelle tahansa ääliölle. Eläinkaupoista on turha myrkkyjä kysellä, ehkä jotain Heterodon nasicuksia saattaisi löytyä, mutta sekään ei kovin herkästi pure, on takamyrkkyhampainen ja myrkkyyn ei todennäköisesti edes kuole, turvotusta ja kipua kyllä tulee.
Ihan varmasti on myrkkykäärmeen puremaan kuoleminen tuskallista ja varmaan ihmiselle vielä suht hidasta. Myrkyt kun ei "lataa" koko satsia myrkkyä joka puremaan, ja yleensä myrkkyä lähtee eniten silloin kun metsästävät, ei silloin kun puree puolustuksekseen. Eikä siinä hengitys lamaannu, puremakohdan ympäristöön kyllä voi jonkun vaarallisemman myrkyn puremasta kehittyä kuolio joka toki tappaa kun leviää. Mut sehän vie aikaa, ei tapahdu päivässä eikä kahdessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658