myrkkykäärmeen osto

itsemurhavälineeksi?

Onko eläinkaupoissa olevilta otuksilta poistettu myrkkyrauhaset vai saako semmoisia supervaarallisia otuksia noin vain myydä? Myydäänhän sitä aseitakin. Ja rotanmyrkkyä, luonnossa on sieniä jne. Ois ehkä vaan jotenkin tyylikkäämpää kävellä käärmeen kanssa metsään, antaa sen purra ja luikerrella tiehensä. Mutta jos kuolema on tuskallinen niin sitten ehkä ei. Taitaa riippua myrkystä eli lajista, mitenkä miellyttävä ja nopea lähtö tulis.

2

883

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei suomalaisissa eläinkaupoissa myydä myrkkykäärmeitä. Ei myymistä mikään kieltäisi, mutta käytännössä kauppiaat eivät myrkkykäärmeitä myy.

    • 2+5

      Onhan noita myrkkyjä useallakin harrastajalla nytkin myynnissä, ovat vaan siitä fiksuja etteivät myy kelle tahansa ääliölle. Eläinkaupoista on turha myrkkyjä kysellä, ehkä jotain Heterodon nasicuksia saattaisi löytyä, mutta sekään ei kovin herkästi pure, on takamyrkkyhampainen ja myrkkyyn ei todennäköisesti edes kuole, turvotusta ja kipua kyllä tulee.

      Ihan varmasti on myrkkykäärmeen puremaan kuoleminen tuskallista ja varmaan ihmiselle vielä suht hidasta. Myrkyt kun ei "lataa" koko satsia myrkkyä joka puremaan, ja yleensä myrkkyä lähtee eniten silloin kun metsästävät, ei silloin kun puree puolustuksekseen. Eikä siinä hengitys lamaannu, puremakohdan ympäristöön kyllä voi jonkun vaarallisemman myrkyn puremasta kehittyä kuolio joka toki tappaa kun leviää. Mut sehän vie aikaa, ei tapahdu päivässä eikä kahdessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2254
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1028
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      962
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      873
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      853
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      773
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      753
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      749
    Aihe