Meille on siis tulossa piakoin urospuolinen sakemanni. Olisko hyviä nimiehdotuksia? Mielellään aika lyhyt ja helppo lausua, ja sisältäis R tai S - kirjaimen, koska koira oppii semmose helpommin.
Kiitti :)
Saksanpaimenkoiralle nimi
9
3552
Vastaukset
- bfsdjkghdfkghfg
Riki, Roki,Rekku,Rafa,Remu,Samu,Sepi,Sorro tms...
- teikuli
Meillä 8 vuotiais Jätkä, mutta noilla kun mennään, ni ois ko hyvä
RÄSÄ - fegeafaf
Seri, Suri, Sero, Sere...
Rasi, Ruso, Resu, Risu...
Tai luot koiran alkuperäisestä nimestä sitten uuden nimen. kuten: Esimerkkilän Vihje = Viki, Vike; Mallikkaan Matti = Masa, Mato jne.
Ps. Koira oppii ajan myötä nimensä, vaikka se olisi vaikeakin. Esim meillä oli kerran Barbara-niminen koira (jota kyllä sanoimme yleensä Barbiksi), joka ymmärsi Barbara-nimen tarkoittavan sitä. Ei koira opi koskaan aakkosia, eikä siiskään tajua kirjaimiakaan. Kirjaimet R ja S ovat vain sellaisia, että yleensä sanot itse ne painokkaammin/ terävämmin, mihin koira "tarttuu" (sen korville) muun hössötyksen seasta. Vert. esim. Vita, Retu, voit sanoa molemmat yhtä "painokkaasti", vaikka toisessa ei olekaan ärrää.. :) - nimim,
Ropi on hyvä ja Lapista löytyy myös sen niminen tunturi.
- emmi.honkalammi
Sepe, Sipe, Riki, Repe, Rene,
- aika läppÄ
Mulla on yorkki, Nemo. Mutta jos mulla ois sakemanni nii kyllä antaisin ehdottomasti nimeksi Rex !
- omnomno
Olette varmaan saaneet jo koiran, jos se syyskuussa oli tulossa piakkoin. Mutta silti tässä minun nimiehdotukseni: Turo ja Seri :)
- -reettä
Meillle on tulossa narttu sakemanni , olisiko nimi ehdotuksia? joku vähän erikoisempi , mutta ei kovin vaikea :)
- Anonyymi
Milla
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait633351Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso41144Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani3960- 22944
Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 68810Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60734Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es33717Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä45709Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t29653Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4647