Lankisen ja Virkkusen fantasiat tyrmätään jälleen kerran:
http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/2010/09/perusoppiaineet_jaamassa_tuntijakouudistuksen_jalkoihin_2004049.html
http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/2010/09/perusoppiaineet_jaamassa_tuntijakouudistuksen_jalkoihin_2004049.html
Vastaukset 4
Vanhimmat
Sanoin jo heti esityksen tultua, että se ei tule menemään eduskunnassa tuollaisena läpi.
Tilanne on niin radikaalisti muuttunut siitä, kun tuota esitystä alettiin sorvata.
Kieli-ilmapiiri on VAPAUTUNUT oleellisesti.
Voisiko joku esittää arvauksia, mistä tämä Lankisen vimma johtuu? Hän ajaa väkisin läpi uudistuksia, joita kukaan ei halua. Hän ei huomioinut omista näkemyksistään eriäviä työryhmän mielipiteitä. Virkkusen hän on pakottanut papukaijana toistelemaan, että uudistus parantaa taito- ja taideaineiden asemaa sekä monipuolistaa kieltenopetusta, vaikka todellisuudessa TT-aineiden asema heikkenee ja kieltenopetus yksipuolistuu.
Mikä on Lankisen motiivi?
Kun huomattiin että pakkoruotsin väkisin läpiajaminen olisi ollut polittiinen itsemurha siirryttiin toiseen äärilaitaan, vapautetaan perusaineista tunteja valinnaisille aineille mikä on todella typerä jo ideankin.
Ihme ja kumma pakkoruotsin tuntimäärän lisääminen on se ainoa muuttumaton asia minkä ympärille lankinen kasaa näitä ideoita, lankinen yrittää tarkoituksella heikentää suomenkielisten koululaisten yleissivistystä vähentämällä tunteja äidinkielenopetuksesta ja muista oikeasti yleissivistävistä aineista.
Taitaa olla lankiselle tulossa melkoinen lisä vaalirahastoon, RKPn koira on aina RKPn koira.
Tuo esitys ei tule varmasti menemään tuollaisena läpi. Eihän kansanedustajat tyhmiä ole. Mukava nähdä RKP:ten, Virkkusen ynnä muiden hännystelijöiden ilmeet, kun esitys menee nurin eduskunnassa. Kansanedustajat miettivät jo vaaleja ja ihmisten mielipiteitä.