Mac turvallisempi kuin Windows?

MacHype

"Mac turvallisempi kuin Windows? Älä usko!

Apple mainostaa Macia turvallisuudella. Mutta tiesitkö, että Mac OS X:stä todellisuudessa puuttuu tiettyjä Windowsista ja linuxista löytyviä tietoturvaominaisuuksia?

Esimerkiksi osa käyttöjärjestelmän ydinkomponenteista on aina tietyssä ennalta määrätyssä muistiosoitteessa. Kun kohteen sijainti on ennalta tiedossa, hyökkäysten kohdistaminen on helppoa.

Windowsissa on käytössä täydellinen osoiteavaruuden satunnaisuus (address space layout randomization), jolloin kaikki järjestelmäkomponentit ladataan satunnaisiin muistiosoitteisiin. Tämä hankaloittaa hyökkäysyrityksiä.

Mac OS X:ssä ei ole myöskään Windowsin käyttämää ajonestoa (data execution prevention), joka estää ohjelmakoodin suorittamisen dataksi merkityltä muistialueelta.

Ajonesto voidaan hoitaa myös rautatasolla. Maceissa käytetyt Intelin suorittimet tukevat niin sanottua nx-bittiä (no execute) eli ajonestobittiä, joka estää koodin suorittamisen vääriltä muistialueilta. Ajonestobitin avulla dataa sisältäviltä muistialueilta voidaan ottaa suoritusoikeus pois.

Nx-bitin tuoma suoja ei ole aukoton. Keskusmuistia käsitellään neljän kilotavun kokoisina lohkoina ja puskurin ylivuotohyökkäyksellä ohjelmakoodia voidaan saada ujutettua Macissä nx-bitillisen muistilohkon ulkopuolelle – siis muistialueelle, jossa ajonestobitti ei välttämättä ole päällä ja haittakoodi voidaan suorittaa.

Tietoturvayhtiö Secunian mukaan (Secunia Half Year Report 2010 -pdf) Applen sovelluksista löytyy tällä hetkellä enemmän tietoturva-aukkoja kuin minkään muun valmistajan sovelluksista – mukaanlukien Microsoftin."



http://www.mikropc.net/vertailut/article502118.ece

1

540

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1stMacFinn

      Tuota ovat eri tietoturvayhtiöt julistaneet nyt suunnilleen kymmenen vuotta. Ainoa näyttö asiasta ovat nämä toistuvat raportit.

      Missä ovat ne laajalle levinneet matoepidemiat kuten vaikka Conficker tai Stuxnet? Tai ylipäätään ne matoepidemiat?

      Hoh hoijaa, palataan juttuun kun jotain tapahtuu, tässähän on taas vain kyse tietoturvayhtiön omasta markkinoinnista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      82
      3323
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      93
      2983
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      53
      2252
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1695
    5. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      20
      1674
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      11
      1620
    7. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      22
      1458
    8. Olisitpa rakkaimpani

      Kaipaan sinua. Ikävä sinun läsnäoloa ja kaikkea sinussa. Päivistä, jolloin nähdään tulee onnellisia päiviä. Sinun seuras
      Tunteet
      6
      1458
    9. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1391
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      38
      1364
    Aihe