Nyt tarvitaan hyviä kohteita tälle päivälle jotta pääsis taas voittojen makuun muutaman tappiollisen päivän jälkeen.
Varmoja Kössi?
Lampinen Sahalahdelt
14217
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Kyösti scouttailee illemmalla, kunhan ulkomaanvihjaajatkin heräävät (lähinnä sen Tip-exin Chrissin Championship/Champions League -vihjeitä odottelemme). Päivän teema näyttäisi olevan se, että suurilla suosikeilla on pieniä kertoimia, joten ehkä kannattaa pelata vaikka Vakiota mieluummin kuin kasata jättimäisiä pitkävetorekkoja?
Tuossa muutamia kiinnostavia kohteita:
QPR-Millwall on paikallispeli, joten Kyösti ei yhtään ihmettelisi, vaikka QPR kokisi harvinaisen tappionsa tänään. Se on kyllä ollut murhaavan tehokas, mutta kaikki voittoputket katkeavat joskus.
HIFK-TPS. Kummatkaan eivät ole varsinaisesti loistaneet viime aikoina. 1.45 on kyllä täysi vitsi kertoimena, joten kyllä nyt ainakin TPS:ää maalin tasoituksella (2.45) pitää harkita. Sanottakoon nyt kuitenkin, että Kyösti ei ole mikään jääkiekkoguru, joten ihan sokeasti Kyöstiä ei kannata peesata.
Kyöstihän on tahkonnut rahaa niistä >5.5 maalia -vedoista, mutta koska overeiden takuujoukkue Tappara ei näytä tänään pelaavan, saattaa olla, että maalimääräveikkauksiin ei Kyösti ryhdy. Luultavasti silti eniten maaleja tulee Ilveksen ja Hifkin peleissä.
Eikös tuo AIK-Djurgårdenkin ole paikallispeli? Molemmat ovat aloittaneet homolottokautensa todella surkeasti, joten kerroinasettelu on aika yllättävä. Veikkauksen 3.40 AIK:lle näyttäisi aika korkealta tarjoukselta.
Kyösti pykää jonkinlaisen rivin illaksi, jossa todennäköisesti kohde Sveitsin lätkästä sekä pari kohdetta Championshipistä. Braga näyttää hyvältä Mestareiden liigassa, mutta muita hakuja ei ole vielä löytynyt. Basel voisi olla yllättäjä, joskin Bayern on sellainen joukkue, että vaikka se pelaa huonosti Bundesliigassa, niin samaan aikaan se voi pelata hienosti Mestareiden liigassa. Arsenalilla taitaa olla niin paljon poissaolijoita, että sitä ei kannata pelata pikkukertoimella. Mutta joo, Kyösti varmaan peesaa sitä Chrissiä, jos häneltä tulee juttua jossain vaiheessa. On odotettavissa, että Chris taas kehuu suosikkiaan Shahtaria, mutta Kyösti on jo melkein päättänyt betsata Bragaa.
Jos unohdetaan pikkukertoimiset suursuosikit, niin Landskrona ja Watford näyttäisivät aika kiinnostavilta valinnoilta. Kaikki viittaa siihen, että Landskrona voittaa: kotisaldo, motivaatio ym. Watford on aloittanut kautensa todella hyvin ja kun muistetaan, että Swansea on hävinnyt 8 liigapeliä putkeen vieraissa (4 tänä syksynä ja 4 viime kauden päätteeksi), niin pakkohan sitä ykköstä on kokeilla yli kahden kertoimella. Kaipa tuo Shahtar pystyy ainakin tasuriin, mutta koska Braga on niin raudanluja kotonaan, niin Kyösti kokeilee sitäkin. Sitä paisti Braga tarvitsee kotoa pisteitä, kun vieraissa tuli selkäsauna Persenalin toimesta.
Kyösti ei ole vielä laittanut riviä sisään, joten tuo lätkäpelin >5.5 maalia on vielä harkinta-asteella. Näyttää siltä, ettei mikään peli ole tänään selvästi suurimaalinen, joten valitaan sitten kunnon kerroin sille over-yritykselle. Kalpa ei saa tehtyä maalia kotikaukalossa, mutta vieraissa on odotettavissa vähintään 2-3. Tilanne minuutti ennen loppua jommalle kummalle 3-2 ja viimeinen tyhjiin et sillei hei!
Sveitsin lätkästä ei löytynyt loistavia hakuja. Lähinnä Langnauta ja Berniä voisi harkita. Servette voisi kai yllättää, mutta kovin varma ei siitäkään voi olla.
59 Landskrona - Assyriska 1 _ _ 1,85 - -
74 Watford - Swansea 1 _ _ 2,10 - -
89 Sp. Braga - Shahtar D 1 _ _ 2,15 - -
45 HPK - KalPa
1=alle 5,5 2=yli 5,5 maalia _ _ 2 - - 2,30
Tiedät sä Kössi noista tän illan sveitsin lätkäpeleistä mitään? Onko Kloten tai Zug hyviä valintoja? pistän tuplan isolla panoksella.
Profeetta sisällytti Zugin yhteen kuponkiin.
Swansean pitäisi saada Scott Sinclair takaisin tähän otteluun ja juuri sen ansiosta Swansea on ollut tehokas, puuttui edellisestä Nottingham pelistä!
Swansea on pelannut hyviä joukkueita vastaan vieraissa, kauden eka ottelu Hullia vastaan hävittiin 2-0, Hull teki 1-0 maalin erinomaisella kaukolaukauksella joka käänsi ottelun Hullin hyväksi.
Norwichia vastaan ois kuulunut voittaa, katsoin pelin, Swansea tuhri hyviä paikkoja 0-0 tilanteessa ja sai vielä rangaistuspotkun! Molari torjui ja Norwich ihmeen kaupalla meni johtoon Swansea omalla maalilla 87 min. Peli päättyi lopulta Norwich - Swansea 2-0
Seuraavaks oli hyvää kotijoukkuetta Leedsiä vastaan Leeds - Swansea 2-1
Ja vika/viime vierasottelu Nottinghamia vastaan ilman huippu hyökkääjä Scott Sinclairia, Nottingham pääsi vielä rangaistuspotkusta 1-0 johtoon 12min!
Swansea vierasvoitto on tuloillaan, Watford ylittänyt itsensä! Watford ei omaa minkäänlaista kotietua!
on nyt Swansea puikoissa. Paluu Watfordin kotikentälle...
http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/football/teams/s/swansea_city/9034447.stm
Miksiköhän muuten vakiossa on pelattu Braga - Shaktar D 38% 31% 31%
Eikös Bragalle kuuluis jären mukaa olla päälle 40% ainakin?
Muutenkin peliprosentit näihin mestarienliiga/eurooppaliiga täysin viturallaan, lähinnä suosikit ylipelattuja rajusti!
Pystyykö Partizan yllättämään? Kotiotteluissa sillä pitäisi olla mahdollisuus, eihän se Arsenalia voita vieraissa! Nyt kun on ne poissaolijatkin... Paikka olisi iskeä, se vaatisi sitä että palloa osattaisiin pelata maatapitkin omille ja tietenkin pitää osata koko joukkueena lähteä hyökkäyksiin. Vaikee sanoa Partizaanista mitään, ainoastaan nähnyt pelin Partizan - HJK 3-0
West Bromwichia vastaan syypäänä oli Almunia, tais olla 0-2 maali kun se ohjasi itse harmittoman pallon omiin ja 0-3 maali oli käsittämätön sähläys. Pari lahjamaalia...
"Arsenal (from): Fabianski, Sagna, Koscielny, Squillaci, Clichy, Rosicky, Song, Wilshere, Nasri, Arshavin, Chamakh, Szczesny, Vela, Denilson, Djourou, Eboue, Gibbs, Lansbury"
Arshavin tietysti luova hyökkäyssuuntaan...
Eipä sillä sun kannalta enää mitään väliä ole kun lätkä kohde meni väärin.
Scott Sinclair pahan teossa jälleen.
yksinpuhelua kuten aina.
Ei ole Kyösti puhellut täällä iltapäivän jälkeen. Yritti kyllä pari tuntia sitten, mutta viesti jäi jumittamaan, eikä sivukaan meinannut aueta, joten Kyösti abortoi itsensä ruokailuhuoneeseen ja rupesi sijoittamaan einestä välittömästi nenänsä alapuolella sijaitsevaan aukkoon.
Kyösti teki radikaalin ratkaisun kun se päivän rekka kusi pienimaaliseen lätkätasuriin, eikä tehnyt enää uusia vetoja. Rahaa siinä vain menee, kun aivan väkisin yrittää vääntää rivejä ilman selviä peli-ideoita. Eikä se ole hauskaakaan. Huomenna täytyy sitten taas miettiä, josko löytyisi parempia hakuja. Valenciaa on ihan pakko pelata! Ja ehkä Benficaa.
Mutta nyt täytyy ruveta katselemaan, josko Zlatan törmäisi klyyvari edellä Ajaxin maalipuuhun...
Mulla kusi lappu siihen sun Landkornaan...Vittu. Ja Watford kusee toisessa lapussa. Haistakaa kaikki "asiantuntijat" mun karvasta hanuria.
Niin katoaa mainen kunnia. Heti kun menee pari päivää huonosti, tulee lokaa niskaan.
biel-langnau 2 2.60
davos-servette 1 1.70
fridourg-bern 1 2,25
kokanoais kerroin 9,94
panos 10,00
tilanteet 2erän jälkeen
davos-servette (2-0)
biel-langnau (0-2)
fridourg-bern (2-0)
vielä saa jännittää!!
joka hihittelee muiden epäonnistuneille riveille.
Koitin Chelsea - Marseille tasapeliä, ylikertoimia oli tasurille ja vierasvoitolle, näin vaan Chelsea johtaa 2-0 kulmasta puolustaja Terry 1-0 ja tietenkin pitää sitä penaltia antaa Chelsealle että saadaan peli varmasti Chelsean täydelliseen hallintaan.
Toinen tasuri-idea oli Basel - Bayern M
Kävi Basel mielessä, mutta lopulta päädyin tasuriin.
Swansea muutamissa lapuissa ja Portmouth sekä Leicester. Ainii löytyy toi Partizan myös...