Täällä pohjantähden alla II (2010)

Veteranfan

Timo Koivusalon jatko-osa jatkaa samalla saralla kuin ensimmäinen osa "Täällä pohjantähden alla" draamaelokuva Väinö Linnan kansalliseepoksesta.Suomen sisällissodan jälkitunnelmiin sijoittuva tarina on ajankohtaisuudessaan tärkeä muistutus olemassa olostamme maassamme,jossa ollaan menettämässä itsenäisyys ja omavaraisuus EU:n luomalle globalille maailmantaloudelle.Koskela suvun vaiheita seurataan työläisen näkökulmasta katsottuna.Elokuvaa ei voi katsoa porvarilasit silmillä millääntavalla.Siksi elokuvasta on annettu hyvin eriäviä mielipiteitä.Tunnetta elokuvasta löytyy,vaikka sellaista arviota on annettukkin ettei sitä muka olisi.Ilkka Koivulan esittämästä Akselista löytyy koko elokuvan kulminaatio.Akseli on vihainen mies omalla tavallaan,ja miksei meistä kukaan olisi siinä tilanteessa päähän potkittuna???
Illka Koivulan esittää roolinsa raivolla,jota tarvittaisiin nykyaikana vaikkapa suomen politiikassakin.

Timo Koivusalo ei romantisoi ,kuten ehkä Edvin Laine teki Akseli & Elina elokuvansa hieman romantisoidusti.Ville Virtasen esittämä nationalistiopettaja on päälle käyvä fasistisika,joka sodan kynnyksellä huomaa olevansa samassa veneessä muiden lomassa.Tästä olisi saanut enemmänkin irti dramatiikka,sillä kerronta ei ole kovin sujuvaa,välillä loikitaan reippaasti yli joistakin tarinan eri vaiheista senkummemmin mitään selittelemättä.Ehkäpä sitten tuleva TV-versio on eheämpi?
Loppuvaiheet antavat ymmärtää elokuvan kertovan suomenkansan olevan ristiriitaisuuksien luvattumaa,josta ollaan päästy nykytilanteeseen hyvinvointivaltioon,mikä on murenemassa hurjaa vauhtia tällä hetkellä.Olemmeko ajautumassa samaan tilanteeseen kuin vuonna 1918???
Toivottavasti ei.Mutta loppukuvan suomenlippu salossa on jotenkin haikea kuva,johon eräs elokuvan keskeisistä hahmoista kohdistaa haikean katseensa,aivankuin odottaen jotakin tulevaa.

Koivusalo onnistuu olemaan varma asiassaan,eli kansan puolella,kuten pitääkin.

TÄHTIÄ ¤¤¤¤

2

630

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onnistunut kuvaus.

      Mielestäni Koivusalo onnistui hienosti tässä elokuvassa.
      Veteranfanilta jälleen taattua laatu-arvostelua. Hienoa.

      • Täällä Pohjantähden alla II on hitusen parempi kuin ykkösosa, mutta silti jää ylivoimaisesti Laineen version jalkoihin. Näyttelijät onnistuvat paremmin kuin ykkösesessä, mutta alkuperäisen Aarno Sulkanen on vakuuttavampi Akselina kun Ilkka Koivula. Vera Kiiskinen on mielestäni toivoton tapaus Elinan roolin ja Laineen versiossa Ulla Eklund on reilusti vakuuttavampi. Muut hahmot eivät yllä Laineen version vastaavien tasolle. Elokuvan loppu on epäonnistunut. Vaikka kirjassa Akseli kuoleekin, tämmöinen loppu ei sovi elokuvaan.

        Katsottuani nyt kolme Koivusalon elokuvaa olen huomannut että mitä vähemmän tapahtumia/henkilöitä sitä parempi elokuva. Kulkuri ja Joutsen on Koivusalon parhain elokuva.

        Anna elokuvalle 1,5 tähteä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7076
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5173
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3447
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe