Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

masennuslääkkeet veivät seksihalut

Aloitin kaksi viikkoa sitten syömään Citalopram -merkkisiä mielialalääkkeitä 10mg annostuksella. Ensimmäisen viikon sisällä hävisivät myös aivan kaikki halut ja poikaystäväni on hieman ärsyyntynyt tästä.

Kiinnostaisi tietää muiden omakohtaisia kokemuksia, onko kyseessä vain lääkkeiden aloittamisesta aiheutuva vaikutus, vai onko kyseessä tilanne, joka lähtee pois vain pillerieitä vaihtamalla? Minulla on 3 viikon päästä kontrolliaika lääkärille, mutta tämä on aika tuskaista odotella sinne asti.
7562
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

kysy lekurilta tai katso netistä lääkeraamatusta?

Äänestä

Kyllä se vaan niin taitaa olla että monella nuo lääkkeet tappavat halut eikä se siitä miksikään muutu pilleriä vaihtamalla. Saattaa kestää pitkään lääkkeen lopettamisen jälkeen että palautuvat. Kokemusta on. Ja lääkärit vähättelevät kovasti tätä jos asiasta mainitset. Tai sitten sanovat että masennushan se vie monelta seksihalut.

Äänestä

Itse olen käyttänyt Citalopramia muutaman vuoden, olen mies.
Kieltämättä halut eivät ole ihan huipussa, mutta kuitenkin tekee mieli.
Erektio ei ole aivan timmissä ja saa jyystää, mutta ei laukea kuin aikanaan.
Lääkkeen lopettamisen jälkeen tietääkseni homma korjaantuu, tietenkin vasteajan jälkeen.

Markkinoille on tullut joitain aikoja sitten uusi lääke(en muista nimeä), jolla ei ole seksuaalisuuteen vaikuttavia vaikutuksia.
MUTTA, lääke ei ole vielä korvattavuuden piirissä ja on vielä patenttisuoja. Eli pirun kallis!

Äänestä

Hei
Tietkö musta oli suorastaan nöyryyttävää, kun mulle n. vuos sitten annettiiin repsu kätöseen ,kun oli
ensin tosin kysytty, että seurusteletko? Kun sanoin, etten just tällä hetkellä, niin muija-psykiatri oli onnessaan ja sano että eihän tässä sitten mitään hätää oo!! Kysyin näistä mun Cipramileista sitten , ett jospa löytyyki nurkan takaa se ukkeli, niin kuis sitten?
Juu ei saa lopettaa liian nopeesti sanoi hän- että mieluummin tunnottomana..mulla ei vieläkään tunnu mikään missään.
Ei juuri aivoissa - jos ei alapäässäkään. Tai no-olin suorastaan innoissani, kun just tänää kerroin vanhalle poikaystävälleni, että mulla on jotain häikkää pimpassa, kun se on ärtynyt. Hän tuumasi, että on pa ainakin tunto palannut -
no näin, kaikkee hyvää teille molemmille. Ai joo, kato jotain saa - niin jostain sit luopuu(ko?) pitää??

Äänestä

Tuli viel mieleen, että monestihan on ninki, että
vaan alkuun tulee sellasia oireita,kun kropan täytyy tottuu uuteen asiaan, mutta pitemmän päälle mieli paranee ja kroppa tottuu ja hommatkin menee taas niinku pitää:)

Äänestä

Ellei halut ja tunto ole palautunut entiselle tasolle kahden kuukauden sisällä (EI kahden kuukauden jälkeen), niin sitten lääke pitää vaihtaa.

Toisinsanoen jos kuukaudessa ei ole muutosta tullut mihinkään suuntaan, niin sitten kannattaa lääkettä alkaa vaihtamaan. Kuukauden päästä sinullahan oli se uusi lääkäriaika. Älä missään tapauksessa ala elättelemään toiveita siitä josko ehkä tunto tai halut palautuisivat ja että sen vuoksi lääkettä ehkä kannattaisi vielä kokeilla pari kuukautta, vaan pidä mielessä koko ajan se että halujen täytyy palautua ihan ehdottomasti samalle tasolle kuin missä ne ennen lääkettä olivat ja sen täytyy tapahtua kahden kuukauden sisällä aloittamisesta.

Jos lääkäri väittää että halujen vähentymisessä kyse on vain psykologisista ongelmista, niin muistuta häntä siitä että ennen tätä lääkettä sinun haluissasi ja tunnossasi ei ollut mitään vikaa siitäkään huolimatta että kärsit niistä henkisistä ongelmista.

Lääkärit eivät ole noita lääkkeitä syöneet, joten he eivät tiedä niistä mitään muuta kuin sen mitä lääketehtaat ovat haittavaikutuksiin kirjanneet ylös ja missään lääkkeessä en ole nähnyt sellaista kuvausta joka kertoisi siitä kuinka lääke laskee esimerkiksi siittimen tai klitoriksen tuntoaistia. Siellä puhutaan pelkästään viivästyneestä siemensyöksystä ja esimerkiksi vähentyneistä haluista ja muusta sellaisesta (huom, naisten vaivoille ei ole ollut mitään kommenttia, vaikka naiset kärsivät ihan samoista noiden lääkkeiden aiheuttamista vaivoista!)

Muista myös se että lääke ei ainoastaan aiheuta sinulle haittaa, vaan se aiheuttaa haittaa myös parisuhteellesi, eli sille suojaverkolle joka pitäisi ehdottomasti säilyttää ja vahvistaa hoidon tai terapian aikana. Siitä syystä jos lääkäri yrittää sanoa sinulle että lääkkeen vaikutusta voisi seurata vielä toiset kaksi kuukautta, jos vaikka tapahtuisi jotakin muutosta, voit viitata suoraan hänen kommentilleen kinttaalla. Lääkkeitä kyllä on, joten sen voi vaihtaa uuteen ja ehkä paremmin toimivaan. Älä alistu kärsimään kun kerran vaihtoehtoja on ja lääkärit niistä tietävät.

Sano lääkärillesi jos hän haluaa jatkaa samalla lääkkeellä jos mitään muutosta ei ole tapahtunut, että suostuisiko hän viettämään samaan aikaan kaksi kuukautta täydellisessä selibaatissa kun sinä kokeilet kyseistä lääkettä. Uskon että lääkärisi kokee tuollaisen ehdotuksen loukkaavana tai kuittaa sen täysin vitsinä. Huomaa että sellainen reaktio kertoo kuinka suuresta asiasta ihmisen seksuaalisuudessa on kyse. Muista siis se että vaikka sinä olet potilaana, lääkärilläkään ei ole mitään oikeutta polkea sinun oikeuksiasi ja toiveitasi hoidon suhteen.

Äänestä

Itse olen syönyt useampaa merkkiä ja kaikissa oli sama vaikutus. Ei hävinnyt käyttöä jatkettaessa, vaan oli pysyvää. Sen takia nykyään ihan ilman lääkitystä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pikkumopsi kirjoitti:

Aloitin kaksi viikkoa sitten syömään Citalopram -merkkisiä mielialalääkkeitä 10mg annostuksella. Ensimmäisen viikon sisällä hävisivät myös aivan kaikki halut ja poikaystäväni on hieman ärsyyntynyt tästä.

Kiinnostaisi tietää muiden omakohtaisia kokemuksia, onko kyseessä vain lääkkeiden aloittamisesta aiheutuva vaikutus, vai onko kyseessä tilanne, joka lähtee pois vain pillerieitä vaihtamalla? Minulla on 3 viikon päästä kontrolliaika lääkärille, mutta tämä on aika tuskaista odotella sinne asti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu