Ahvennainen kirjoitti RKP palstalla

Tmä tässä vielä

"Nyt ymmärrän, miksi joitakin suomenkielisiä kohdellaan niin huonosti täällä. Eli vaikka olemme kasvaneet täysin suomenkielisessä perheessä ja ympäristössä ja vasta aikuisena oppineet ruotsia, mutta pärjäämme täällä kuten ruotsinkieliset, muutumme yhtäkkiä suomenruotsalaisiksi. Ne, jotka eivät pärjää, pysyvät suomenkielisinä ja kokevat sortoa. HEUREKA!"

Selittääkö nimimerkki (ahvennainen) tarkemmin miten suomenkielisestä suomalaisesta tulee yhtäkkiä suomenruotsalainen, kun hän oppii ruotsia? Tarkoittaako hän myös, että suomenkielisiä syrjitään rasistisesti Ahvenanmaalla sen takia, ettei hän osaa ruotsia? Ihmisiä siis eriarvoistetaan ja sorretaan Ahvenanmaalla kieleenperustuen ja edenkin suomenkielisiä kansalaisiamme. Tuntuu aika pahalta, että meillä Suomessa ihmisiä eriarvoistetaan jos he esiintyvät omalla äidinkielellään eli maamme pääkielellä
joka on Suomi. Suomenruotsalainen röyhkeys tulee oikeasti esille ja he vielä yrittävät asua maassamme
vaikka he vihaavat kaikkea Suomalaisuutta.

5

366

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos nimimerkki lukee koko ketjun, hän löytää kirjoituksen, jossa kirjoittaja vastaa siihen (minun kirjoitukseeni), että suomenkielisiä on päässyt maakuntapäiville väittämällä, että he ovatkin melkein suomenruotsalaisia. Koska tunnen sekä Sirpa Eriksonin että Raija-Liisa Eklöwin (jotka eivät ole suomenruotsalaisia), ainoa johtopäätökseni on että kirjoittajan mielestä täällä pärjäävät ja viihtyvät täysin suomenkieliset jostain minulle täysin käsittämättömästä syystä muuttuvat suomenruotsalaisiksi. Ja jos kaikki täällä normaalisti elävät suomenkieliset ovatkin suomenruotsalaisia, ne jotka jostain syystä (ei kielen takia) pärjää yhtä hyvin, pysyvät suomenkielisinä. Näin ymmärsin kirjoittajan logiikan. Ei täällä suomenkielisiä sorreta ja kyllä me suomenkieliset pysymme suomenkielisinä, on joku nettifenno sitten mitä mieltä tahansa. Mutta tuo väittämä ei todellakaan ole minun. Vastasin siihen, koska se minusta on niin päätän. Mutta näyttää siltä, että vaikka miten asian selittää, se halutaan lukea täysin väärin.

      • Ymmärretty hyvin

        Minä ymmärrän, että suomenruotsalaisuus ei ymmärrä edes omia virheitään. Jos nimimerkki on rekistöröitynyt
        ei sitä toiset voi käyttää.


      • Ymmärretty hyvin kirjoitti:

        Minä ymmärrän, että suomenruotsalaisuus ei ymmärrä edes omia virheitään. Jos nimimerkki on rekistöröitynyt
        ei sitä toiset voi käyttää.

        Minun nimimerkilläni ei kukaan olekaan niin väittänyt. Minä vain vastasin jollekin (en nyt muista nimimerkkiä), jonka mielestä kyseiset rouvat ovat suomenruotsalisia. Ahvennainen ei ole koskaan sellaista väittänyt. Me suomenkileiset pysymme suomenkielisinä missä sitten asummekin.


      • Lukenut tässä
        ahvennainen kirjoitti:

        Minun nimimerkilläni ei kukaan olekaan niin väittänyt. Minä vain vastasin jollekin (en nyt muista nimimerkkiä), jonka mielestä kyseiset rouvat ovat suomenruotsalisia. Ahvennainen ei ole koskaan sellaista väittänyt. Me suomenkileiset pysymme suomenkielisinä missä sitten asummekin.

        Jos puhutaan kielellisistä oikeuksista niin mitkä ne ovat Ahvenanmaan suomenkielisellä vähemmistöllä?
        Onko suomenkielisillä lapsilla omia lastentarhoja omalla äidinkielellään?
        Onko suomenkielistä koulua jossa lapsilla on oikeus opiskeluun ?

        Oikein ymmärretty eli ei ole mitään tuossa mikä olisi tasa-arvoista verratessa ruotsinkielisiin.
        Onko se normaalia ?
        Onko se eriarvoistamista?
        Onko se ihmisten syrjimistä?
        Onko se jotain joka on suomenruotsalaisille pyhää?
        Onko se jotain jolla suomenruotsalaisuus yrittää pönkittää itsetuntoaan?
        Onko ehkä jopa vihaa kaikkea suomalaisuutta kohtaan koska me suomenkieliset olemme ylivoimaisesti kielellinen enemmistö Suomessa?
        Onko se jokin historiallinen ylemmyyden tunne ruotsalaisuudesta joka on vain pelkkä kertomus turhasta historiasta jossa suomalaisia sorettiin ruotsin toimesta.

        Muuten lisäksi Ahvenanmaa ei ole mikään omavaltio ja sen kiihkoruotsalaisuus tulee hukkumaan vielä omaan paskaansa näin on marjat!


    • q_qwr

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      102
      6651
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      369
      6221
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      3093
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      111
      2574
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2225
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1814
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1663
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1365
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1340
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1237
    Aihe