Tutkijat löysivät näyttöä ADHD:n linkittymisestä geeneihin
http://www.iltasanomat.fi/hyvaolo/terveys.asp?id=2258006
http://www.aamulehti.fi/teema/terveys/tutkijat-loysivat-nayttoa-adhdn-linkittymisesta-geeneihin/192058
http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Tutkijat löysivät näyttöä ADHDn linkittymisestä geeneihin/1135260514098
Brittitutkijat ovat löytäneet todisteita sille, että tarkkaavaisuushäiriö ADHD selittyisi geeniperimällä.
Tutkijat kävivät läpi lähes 1400 lapsen geenikartat ja havaitsivat samankaltaisuuksia ylivilkkaiden ADHD-lapsien DNA:ssa.
Tutkimusta johtanut psykiatrian professori Anita Thapar sanoo, että tulosten perusteella voidaan luotettavasti todeta ADHD:n olevan geneettinen sairaus. ADHD-lasten aivot ovat Thaparin mukaan kehittyneet eri tavalla kuin muiden.
Maailman lapsista noin 3-5 prosenttia kärsii tarkkaavaisuushäiriö ADHD:stä.Keskittymisvaikeuksien ja levottomuuden takia ADHD-lapsilla on usein vaikeaa koulussa.
ADHD:sta elää yhä sitkeitä myyttejä, joiden mukaan häiriö johtuisi esimerkiksi vanhempien kasvatusmenetelmistä tai liian sokeripitoisesta ruokavaliosta.
Tutkijat: ADHD selittyy geeniperimällä
22
1
780
Vastaukset
- Lapsille oikeuksia
maailmalta luotettavaa tietoa jo aikaisemminkin, ehkä niiden tutkimusten otos ei kuitenkaan ole ollut niin laaja kuin tässä.
Mutta vastaan länkyttäjien ja psykoanalyyttisen koulukunnan psykiatrien mielivallan takia tällaisia - osaltaan turhia - tutkimuksia pitää tehdä vieläkin.
Kuinkahan kauan näiden tutkimusten rahoittamista pitää jatkaa eri puolilla maailmaa, ennen kuin eräiden psykiatrien mielivalta näiden lasten puoskaroinnissa saadaan loppumaan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit605665KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti2183733Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182478Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222416Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro91318Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT671094- 911086
- 1021069
Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu181052Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79985