Tutkijat löysivät näyttöä ADHD:n linkittymisestä geeneihin
http://www.iltasanomat.fi/hyvaolo/terveys.asp?id=2258006
http://www.aamulehti.fi/teema/terveys/tutkijat-loysivat-nayttoa-adhdn-linkittymisesta-geeneihin/192058
http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Tutkijat löysivät näyttöä ADHDn linkittymisestä geeneihin/1135260514098
Brittitutkijat ovat löytäneet todisteita sille, että tarkkaavaisuushäiriö ADHD selittyisi geeniperimällä.
Tutkijat kävivät läpi lähes 1400 lapsen geenikartat ja havaitsivat samankaltaisuuksia ylivilkkaiden ADHD-lapsien DNA:ssa.
Tutkimusta johtanut psykiatrian professori Anita Thapar sanoo, että tulosten perusteella voidaan luotettavasti todeta ADHD:n olevan geneettinen sairaus. ADHD-lasten aivot ovat Thaparin mukaan kehittyneet eri tavalla kuin muiden.
Maailman lapsista noin 3-5 prosenttia kärsii tarkkaavaisuushäiriö ADHD:stä.Keskittymisvaikeuksien ja levottomuuden takia ADHD-lapsilla on usein vaikeaa koulussa.
ADHD:sta elää yhä sitkeitä myyttejä, joiden mukaan häiriö johtuisi esimerkiksi vanhempien kasvatusmenetelmistä tai liian sokeripitoisesta ruokavaliosta.
Tutkijat: ADHD selittyy geeniperimällä
22
1
725
Vastaukset
- Lapsille oikeuksia
maailmalta luotettavaa tietoa jo aikaisemminkin, ehkä niiden tutkimusten otos ei kuitenkaan ole ollut niin laaja kuin tässä.
Mutta vastaan länkyttäjien ja psykoanalyyttisen koulukunnan psykiatrien mielivallan takia tällaisia - osaltaan turhia - tutkimuksia pitää tehdä vieläkin.
Kuinkahan kauan näiden tutkimusten rahoittamista pitää jatkaa eri puolilla maailmaa, ennen kuin eräiden psykiatrien mielivalta näiden lasten puoskaroinnissa saadaan loppumaan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1713498
Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m851516Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251259- 1581222
Pitääkö penkeillä hypätä Martina?
Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit192978- 35971
Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut16953Kuinka kauan
Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?57832Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä
Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk91788- 62745