Tulee aina myöhässä, on tyhjää täynnä ja vajoaa koko ajan alemmas. Samat asiat ja paljon muuta voi lukea turun sanomista ja satakunnan kansasta. Tilaus päättyy.
Länsisuomi paska lehti
Kolum nisti
574575
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 57
Vanhimmat
Totta kai niissä lehdissä on paljon samojakin asioita, mutta kyllä Länsi-Suomi kumminkin eniten juuri Rauman alueen aisoihin perehtyy niin kuin kuuluukin. Jos taas haluaa kattavammin tietoa maakunnan asioista, kannattaa lukea Satakunnan Kansaa.
Täällä kans yksi perhe joka lopettaa tilaamisen. Minua kiinnostaa maailman ja Suomen tapahtumat. Jos lehdessä on puoli sivua ulkomaan juttua niin antaa olla sitten. Urheilua on sitten sitäkin enemmän. Yleensä kolme sivua, ei kiinnosta meitä. Picn payn mainokset voi katsoa kaupassakin asioidessa.
Katselin mielenkiinnolla että huumekauppaako kollit täällä pyörittää. Aloittaja kolum nisti, ja puhutaan laatikkoon kannosta ja tilaamisesta. L-S vai lsd. On epävarmaa tuo. Joku lopettaa tilaamisen kun toimitus on epävarmaa. Kulkeeko huumehet aamupostiljoonin mukana myyjän postilaatikkoon vai miten ymmärsinkö väärin kun juoksee tuo mielikuvatus.
Hyvin tuo huumekauppa jos aamulehdenjakaja tuo suoraan pihaan yöllä.
Paikallislehti kopioi paikallisuutiset (SK, TS, IS, IL jne).
No pitäiskös L-S:n toimituksen itse keksiä uutisia, jotta ei olis samoja, kuin muissa lehdissä? Jos jotain uutisellista tapahtuu, niin tokihan siitä kaikki kertovat.
Paikallislehden tehtävä on kertoa myös paikallisista asioista. Muistan joskus uutisen, jossa kerrottiin mopoilijan kaatuneen Syväraumassa. Tämä oli tyypillinen paikallisuutinen, jota ei ihan varmasti ollut sen enempää alueellisissa ( SK ja TS ), kuin valtakunnallisesskaan ( HS ) lehdessä.
Kerropas mitä Sinun mielestäsi lehdessä pitäisi olla! Pelkkä tokaisu "paska lehti" ei riitä. Jatka toki 7-Päivää -kestotilausta...
Ei siitä länsipaperista pääse eroon. Älykäs, kaunis ja kunnollinen (NOT!) lehdenjakaja tunkee sitä postilaatikkoon vaikka ei ole tilattukaan. No, onhan se mökin saunan pesään käypää sytykettä.
Erikoista harrastusta työtehtäviinsä osoitti eräs Länsi-Suomen jakaja joka tunki postilaatikon väkisin täyteen näitä vähemmän houkuttelevia tuotteitaan kun olin viikon reissussa enkä ollut tyhjentämässä postilaatikkoa päivittäin. En ole lehden tilaaja! Vahingossa sitä lootaa ei varmaankaan niin piukkaan saa täytettyä. Liekö tuo jo palkittu iskurityöläisen kunniakirjalla ja työn sankarin mitalilla siellä "susivuorentiellä". Eipä tuo varsinaista vahinkoa saanut minulle aikaan vaikka yritys olikin ollut kova. Pitäisikö reissuun lähtiessä pistää postilootaan lehdenjakajalle ohje siitä mihin rakoon voi sen meille tilaamattoman paperikäärönsä tunkea?
Kyllä pitää ihmisen olla tyhmä. Luuletko , että ne jakajat itse päättävät kenelle lehdet jaetaan eiköhän ne ohjeet tule ihan jostain muualta.
Siis onko sulla sovittuna joku tietty kellon aika milloin lehden pitäisi kolahtaa postiluukkuusi? Yleensä lehdet käyttävät samoja tietolähteitä valtakunnallisissa asioissa, muuten keskittyvät oman alueensa uutisointiin. Ei kantsi peruuttaa.
Länsi-Suomea ei ole meidän talouteen tilattu enään moneen vuoteen,,ja hyvin on ilmankin pärjätyy. Laitan rahani mieluimmin Satakunnan Kansaan, Turuun Sanomiin ja Hesarin viikonlopputilaukseen. Uuden Rauman saa ilmaiseksi.
Mitä ihmettä sä noin monella lehdellä teet?
Länsi-Suomi on täysin ylihinnoiteltu paperikasa.
Ymmärrän, mutta eikö yksi lehti riittäisi? Yksi lehtihän Länsi-Suomikin on, mutta ilmeisesti ei kuitenkaan niin kovin paska jos sen korvaamiseksi pitää tilata kaksi päivälehteä ja Hesarin viikonloppunumerot.
Ei mullekaan ole tullut Länsi-Suomea v:n 1976 jälkeen. Ja hyvin olen pärjännyt...
Hesari ja Länsiväylä tulee ja Metro on aamuisin toimitalon ala-alulassa saatavilla tuoreena.
Mutta, ei minun tilanteeni tee L-S:sta paskalehteä. Varsinkaan kun en sitä edes pysty perustelemaan.
Perustele Sinä, äläkä vain heitä, että "paska lehti".
Kun paperiton toimisto on jo toteutunut. Vai onko?
perättömiä juttuja , kuten SK, eikä pyynnöistä huolimatta edes oikaise.
Länsi-suomi lehdessä kiteytyy tämä raumalainen piiri pieni pyörii ideologia, tosiaan onpa uutinen: mopoilija kaatui..ja "sata sivua lukkoo".. MUAHHAHAA...
lukee äkempää Satakunnankansasta. Myös Turunsanomilla on Raumalla toimitus. Länsisuomi on sisäänpäinlämpiävän raumlaisuuden pää-äänenkannattaja.
Sulla ei taida olla ihan kaikki hevoset laitumella
Kun nyt on haukuttu niin paljon niin täytyy lausua jotakin myönteistäkin.
Länsi-Suomi on Raumalla se standardilehti jota kannattaa seurata jos asuu paikkakunnalla ja haluaa pysyä ajan tasalla.
Nousee vaikka aikaisin kun lehdenjakaja kolistelee ja lukee salaa naapurin lehden.
Länsisuomessa ei tosiaan ole maailman parhaat ulkomaansivut, mutta se elääkin paikallisuudesta. Rauman seudulta ei mikään media kerro enempää uutisia (SK ja TS yksi toimiottaja Raumalla). Ei lähellekään.
Miten muuten LS tulee ketjun aloittajalle myöhässä, mutta muut ajoissa. LS-jakelu jakaa muutkin lehdet.
Onko paikallisen rekisteröidyn yhdistyksen puheenjohtajan velipuoli jäänyt vaille palstatilaa?
Ei kannata katkeroitua netissä, jos ei ole tarjottavaa, vaan hyväksyä asia sellaisenaan.
Kaikki eivät osaa.
Jos haluaa pysyä ajan tasalla viikon jälkeen tapahtumista! Länskäristä voi lukea satakunnankansan jutun hieman muunneltuna, tosin vasta pitkälti jälkeenpäin. Voi tsiisus. Jollei olisi niin kovaa paperia, niin pyyhkisin hanurini torstain ilmaiskappaleeseen, joka ikävä kyllä aina kolahtaa postiluukusta.
Juu, muutin Porista tänne rauman lappiin, sain länskärin sit lahjalehdeks 2vkn jaksossa.. ihan OK, mut lehti tulee aina myöhässä, eli tänään tulee eilisen lehti jne. Kiitos tästä "lahjasta" ;D Ps. Ilmoitettu on, ei auta.
Ei Lansi-Suomi tule kenenkaan kotiin tai postilaatikkoon.Kylla se sinne ihan manuaalisesti toimitetaan.
Toivottavasti nortitkin ymmartavat.
Tervehdys,
Ota yhteyttä omalla nimelläsi Länsi-Suomen maksuttomaan palvelunumeroon (0800-39-8336, niin asia varmasti selviää.
Olen ottanut ihan omalla nimelläni yhteyttä, kuten kerroin viestissäni. Eikä auttanut.. Taas tuli nämä iki-ihanat lahjalehdet 2pvän rysäyksessä ja myöhässä toki. Tänään postilaatikkoon oli saapunut tilaustarjous! ;D Hohhoh. Satakunnan kansa jopa toimii. T. RV
mielenkiintoista. sama jakaja sen satakunnan kansankin sinne postilaatikkoon toimittaa. mutta hyvä on jos sen kanssa toimii, mutta länsisuomen ei... ;D
Tarkoitin lähinnä että Satakunnan kansa toimi joka aamu asuessani porissa..mut, tietenkin ;) Ja ps. Toimittaiskin sen länskärin, mut eiiih! No, eipä tarvi tilata, tuli nähtyy tää sössäys ;D
Lopeta nyt jo se paskanjauhaminen. Eihän tota uskoisi edes proilainen hitsari todeksi.
Haista Marva kukkanen
päättää mitä uutisia raumalla luetaan/kuullaan.
samat henkilöt omistavat sekä lehdet että radion.
saattaa olla että kyllästyy...
Ei se aivan pasta lehtinen ole koska vaihto ehtoina on sata-kansa tai turunsanomat,mutta kyllä se myöhässä on ja eikä esim 26,9 2011 ilmestynyt kauttualle postilaatikkooni ,siihen olen kyllä jo tottunut vuosien varrella,epäilen että lehdessä on manjaana kulttuuri.
Itse tilasin LS:n turkuu, maksoin yli puolivuotta kestotilaajana, sitten paloi vaan kone. AINA viikonlopun lehdet tuli vasta maanantaina!!! Kun aikanaan asuin Raumalla ja tilasin TS:N kotiini, oli myös la ja su lehdet taluulla aina aamuisin laatikossa...
Kaikki Varsinais-Suomen lehdet ( Länsi-Suomi Turun sanomat.satakunnan kansa ovat paskoja lehtiä.
Aamulehti ja Helsingin sanomat peittoavat nuo mennen tullen.
Paino pysähtyy, lisää työttömiä Raumalle. Aiesopimus on, että painetaan Salossa keväästä lähtien. Jojhtaja sanoi aiemmin, ettei investoi mihinkään Suomessa, ei kannata. En minäkään taida investoida enään tähän lehteen tilauksen muodossa.
Johtajat aina oikeassa länsisuomessa. Isot tulot vähän vastuuta viimeinen sammuttaa valot. Gooodbye, myyntii menee.
TILATKAA SATAKUNNAN KANSA
Olik tämänpäivä aviisis mittä luettava?
Länsisuomi myöhässä useimmiten koska jaetaan yhdessä aamulehti omisteisen satakunnankansan mukana, satukunnankansalla jatkuvia vaikeuksia painossa ilmeisesti, mikäli olet tyypillinen Ässä vani, ja puhut länsihämmee nuatilla tiäksää, nii olet ilman muuta satukunnanlukijoita, joten unohra ne länskärit, ja turkkarit.
Tänään Iltalehdessä lainaus Satakunnan Kansasta koskien Kalatorin
kaivauksien ruumislöytöjen uudelleensijoitusta. Länskärissä ei mitään. Rantanen piilossa " lankin takana"?.
Tilaa sitten Satakunnan Kansa.
Satakunnan kansa, Turun sanomat ja Ylen tv-uutiset kertoo Raumalaisen kokoomuspolitiikon syytteistä. Länsi-paska on hiiren hiljaa. Joko siellä ollaan täysin pihalla kaikesta, tai vaietaan tarkoituksella.
No nyy on kovaa uutista heidän omasta yhtiöstä.
Voisko lehti muuttua kolme päiväiseksi ilmaiseksi olisi hyvä muutos ja business
Liikaa juttuja Uudestakaupungista ja Laitilasta. Ne eivät raumalaisia kiinosta. Ja siten Eura on koko ajan uutisaiheena. Se kiinnostaa vielä vähemmän!
Eiks se heitä ny puolet väestä pois ja sitten karille ajanut johtaja kätyreineen jatkaa niin kuin ei mitään? Oon sellaista huhuu kuullut, ei tietoa onko perää.
Satakunnan viikossa valittelivat, kun työn tekijät pannaan pois ja sitten lehti ilmestyy kuitenkin eli rahat pois kierto artikkeleilla niin kauan kun pystyy.
Länskäri on kallis ja huono, toivon konkurssia ja Satakunnan kansalle Raumalle kaksi hyvää toimittajaa
Satakunnan Kansalla on Raumalla ja Eurassa 2-3 toimittajaa jotka tekee monta kertaa parempaa jälkeä kuin Länsi Suomen koko toimitus. Länsi Suomi kierrättää muissa lehdissä olleita uutisia, sen voi tehdä vähemmälläkin väellä. Parasta olisi muuttua pari kertaa viikossa ilmestyväksi mutta se olisi kertaheitolla liian kova ratkaisu. Lehtien jakelun hoitaa jatkossa joku muu, koska isot lehdet ilmestyy jatkossakin joka päivä. Itsellä loppuu Länsi Suomen tilaus mutta olisi loppunut muutenkin, lehti on kallis vaikka sisältö on mitä on. Mainoksetkin näkee muualta paremmin.
Laskevat kuulema hintaa kun laatu on mitä on. Satasen vuodessa vois maksaa tilaus tästä lähin kun puolet tekijöistä laitetaan työkkäriin. Joutais tietysti koko johto sinne mutta ei korppi korpin silmää.
Kylällä ei pian jaeta edes lehtiä jokapäivä! Raumlaine vissist sit pakka kamas baattihi ja muutta ilosest saarehe ja dakas 50 luvul. Guip pelis gävei sit. Mölliaikkane uudistus ja barannus!
Muutama tyhjäntoimittaja vähemmän ensi vuonna. Ei tänä päivänä suojatyöpaikkaa ole enää niin helppo säilyttää.
Jos+jottain+muuttaa+voisin+niin+laittaisin+"urheiluosion"+lisämaksulliseksi+niille+jotka+sitä+haluavat+ja+peruslehden+järkihintaiseksi+raumalaisille.+Oksettaa+koko+urheiluosio+ja+jää+100%+lukematta+6+sivuisesta+lehdestä+kolme+sivua!+Väkisin+on+yritetty+työntää+samalla++kymmeniä+vuosia+ja+ei+ole+taidettu+kunnolla+ihmetellä,+että+missä+vika+!!?++-+vaan+todettu,+että+nuukia+ovat,+lukevat+lehtensä+kirjastoissa+ja+kahviloissa!+Ei+se+näin+mene,+jos+lehti+maksaa+kestotilaajalle+nyt+n.360euroa+vuosi+tai+vähemmän+niin+kuinka+paljon+urheilutoimitus+maksaa+vuodessa+lehdelle??+Urheiluhullut+seuraavat+urheilua+kännyköistään,+teksitv:stä+tms.+ei+lehti+ehdi+olla+tänäpäivänä+olla+se+suurin+tietolähde+siihen,+mutta+muuta+tietoa+voisi+antaa+kaupunkilaisille.+Taitaisi+lehden+johdolla+olla+tarve+palkata+naisia+sinne+uudistamaan+koko+lehti+vai+onko+jo+liian+myöhäistä?
eiks se urheilutoimitus ole maksanut 3/28-osaa koko toimituksen potista kun johtajat huomioidaan. kolme sivua kuudesta? mitä läpyskää luet?
Älkää vinkuko pikku lapset. Länskäri ilmestyy vähintään kolmesti viikossa ilmaisena vielä 6 vuoden päästä ja rahaa tulee niin ettei vessaan taivu. Hahhah pikku valittajille.
Harmittaa nämä nimettömät vali vali valittajat. Kyllä se on näin että johtajat ansaitsevat 150 kiloeuroa ja ongelmat ovat niissä jotka ansaitsevat 20 tuhatta vuodessa. Vali vali vali raumalainen kateellinen.
Meinaax joku vielä tätä kun ei edes ilmesty joka päivä ja hintaa on paljon? Taitaa olla uppoava purkki ja viimene sammuttaa valot.