Nivalassa onneksi jo on ihmisiä, jotka nousevat barrikaadeille homekouluja vastaan.
Hyvä hyvä Nivala !
Joka paikassa pitäisi meidän järjestää vastaavia tapahtumia homeisten koulujen, päiväkotien, sairaaloiden, työpaikkojen ym. ym. tiimoilta.
http://www.kaleva.fi/uutiset/mielenosoittajat-vaativat-uutta-koulua-nivalaan/871884
Hyvä hyvä Nivala !
Joka paikassa pitäisi meidän järjestää vastaavia tapahtumia homeisten koulujen, päiväkotien, sairaaloiden, työpaikkojen ym. ym. tiimoilta.
http://www.kaleva.fi/uutiset/mielenosoittajat-vaativat-uutta-koulua-nivalaan/871884
Vastaukset 3
Vanhimmat
http://yle.fi/alueet/teksti/oulu/2010/10/vanhemmat_uusi_koulu_niva-kaijan_tilalle_2051465.html
Vanhemmat: Uusi koulu Niva-Kaijan tilalle
julkaistu eilen klo 11:37, päivitetty eilen klo 13:49
Vanhemmat haluaisivat kokonaan uuden koulun Niva-Kaijan homekoulun tilalle. Koululla järjestettiin mielenosoitus asiasta syyskuussa. (Anita Ohtamaa ) ]
Nivalalaiset vanhemmat haluaisivat uuden koulun homevaurioisen Niva-Kaijan koulun tilalle. Vanhaa koulua he eivät remontoisi. Vanhemmat peräävät julkilausumassaan nopeita ratkaisuja.
Niva-Kaijan koulun vanhemmat pitävät uuden koulun rakentamista järkevämpänä kuin vanhan koulun kosteusvaurioremonttia. Yhteisessä julkilausumassa nivalalaisvanhemmat peräävät nopeita ratkaisuja. Osa harkitsee lasten lähettämistä naapurikuntien kouluihin.
Vanhemmat eivät enää luota siihen, että korjaus voisi pelastaa laajoista mikrobivaurioista kärsineen koulun, sillä mikrobiongelmia on ilmennyt myös aiemmin korjatuilla ja desinfioiduilla alueilla.
Nivalan tekninen lautakunta päätti viime viikolla käynnistää välittömästi Niva-Kaijan koulun kosteusongelmien korjaamisen ja jatkotutkimukset. Konsultilta tilatun raportin mukaan koulun rakenteissa ja materiaaleissa on mikrobivaurioita, joista aiheutuu sisäilmaongelmia ja hajuhaittaa. Myös ilmanvaihtokanavissa on osin erittäin runsaasti pölyä. Raportissa suositellaan muun muassa rakennuksen sisävaipan tiivistämistä ja ilmanvaihtokanaviston puhdistamista.
YLE Oulu
Kommentit
Kommentit
Kirjoita kommentti
oppimisen paikka, eilen klo 13:22
alkakaahan tutkia noita ilmastointeja on ihan kumma ettei nykyinen tietotaito ymmärrä yksinkertaisata asiaa , kun tuloilmakone puhaltaa ilman katonrajaan ja poistokone imee ilman myöskin ylhäältä niin taatusti ei ilma vaihdu alaosasta eikä myöskään kuivaus toimi ?
jani-75, eilen klo 11:40
on siinä mulla nuoremmille sukupolville kerrottavaa,kaksi rakasta koulua ala-aste ja ylä-aste on purettu homeen takia,voi,voi.
mutta tuskin homeen takia. Olisikohan kysymys sädesienetä tai vaarallisemmasta asiasta.
http://www.heli.fi/Keskustele/Keskustelut/?threadId=14355&discussionId=13067&cg=10293
Gooklaa sädesieni ja revi enempi.
Korjausta vaan korjausten jälkeen. Homeenestomaalia ja selluvilla boracoolia niin kyllä pesee.
Homeherkkä# kerrohan nyt niistä omakohtaisista kokemuksistasi maalia päälle hei.
Olen kuullut selluvilla imee kosteutta ja sisältää homeenestoaineita.
Tiedän, että rakennuksia on pantu maan tasalle maat kaivettu pois ja uusi rakennus rakennettu aivan toiseen paikkaa. Päiväkoti. Oli siinä varmaan vanhemmilla selittäminen lapsille mutta kuulemma kannatti ja helpotti.
Voi ei ja voi voi.
Nivalassa olen ensimmäinen eikä viimeinen tapaus.
Korjaisivat vaan kunnolla eikä oireilevia testaamaan miten rempat onnistuu.
Kovaa bisnestä tuo homerumpa.
http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2009/06/karpasen_koulun_homeloydoksista_miljoonien_lasku_773848.html