Kaipaisin kaikenlaista tietoa Tunisian kilpikonnan hoidosta, googletettu on. Myös se kiinnostaisi ihan yleisellä tasolla, annetaanko kilpikonnille vettä ja millaiseen astiaan, vai miten ne pidetään "kosteina"? Meillä on kannellinen terraario tuuletusaukkoineen valmiina (pinta-ala n. 1,5 m2). Kuuleman mukaan kilppareita ei olisi suositeltavaa pitää vapaana asunnossa, koska alusta ei ole sopiva. Millaista alustaa kannattaisi terraarioon laittaa ja kuinka paksusti? Onko teillä lämpölamppuja, miten hoidatte ilman kostutuksen terraariossa? Entä "kirkasvalohoito". Erikoinen kilppari on tulossa meille parin viikon päästä isännän jo edesmentyä, ikää sillä on kuuleman mukaan n. 15 vuotta. Mistä tiedän, onko se uros vai naaras? Sukulaisista kukaan ei tiedä konnasta tuon taivaallista, siksi kai haluavatkin siitä eroon ja meillehän toki sopii - ennestään löytyy jo lisko, kissa ja koira- kaikki omissa oloissaan ja tyytyväisinä.
Kannattaisiko kilpparille hankkia kaveri, tästäkin on aika ristiitaista tietoa? Ilmeisesti ko. konna on harvinainen suomessa, se on käsittääkseni tuotu merimiehen toimesta suomeen joskus 1990-luvun loppupuolella.
Tunisian kilpikonna
3
1721
Vastaukset
- KONNUUS
Laitatko vaikka sähköpostiosoitteesi tähän ketjuun, voisin kirjoitella kanssasi tuosta ko. lajista. Itselläni vuosien kokemus noista, ja todellakin; vaatii TODELLISTA perehtymistä sen herkkyyden vuoksi. Hieman kiistanalainen alalaji muutoinkin..
- KONNUUS
Hei "Tunisian konna"; ota vain reippaasti kontaktia jos haluat jutella tulevasta konnastasi =0) Nämä ovat tosiaankin harvinaisia eikä niiden hoidosta tiedetä paljoakaan vielä Suomessa.
- nelivarvas
HERPPI.NET on toinen vaihtoehto---keskusteluja ,kysymyksiä ynm.Mutta sähköposti musta kyllä helpompi kysyä ja opetella asioita .Minusta tälläinen hieman lajikohtaisempi keskustelufoorumi ois kyllä helpompi meille uusille tulokkaille koska eroahan yleisimmissäkin konnissa on.Herpissä mua väliin vaivaa tämä yleisluonteisuus kun puhutaan mitä MAAkonna kaipaa. Ammattilaisillehan asiat ovat tuttuja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja19622552Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant999829Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.537723Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va956492SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1936227Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m645830Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,615330Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515223HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1214863Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1074564