Tunisian kilpikonna

Tunisian konna

Kaipaisin kaikenlaista tietoa Tunisian kilpikonnan hoidosta, googletettu on. Myös se kiinnostaisi ihan yleisellä tasolla, annetaanko kilpikonnille vettä ja millaiseen astiaan, vai miten ne pidetään "kosteina"? Meillä on kannellinen terraario tuuletusaukkoineen valmiina (pinta-ala n. 1,5 m2). Kuuleman mukaan kilppareita ei olisi suositeltavaa pitää vapaana asunnossa, koska alusta ei ole sopiva. Millaista alustaa kannattaisi terraarioon laittaa ja kuinka paksusti? Onko teillä lämpölamppuja, miten hoidatte ilman kostutuksen terraariossa? Entä "kirkasvalohoito". Erikoinen kilppari on tulossa meille parin viikon päästä isännän jo edesmentyä, ikää sillä on kuuleman mukaan n. 15 vuotta. Mistä tiedän, onko se uros vai naaras? Sukulaisista kukaan ei tiedä konnasta tuon taivaallista, siksi kai haluavatkin siitä eroon ja meillehän toki sopii - ennestään löytyy jo lisko, kissa ja koira- kaikki omissa oloissaan ja tyytyväisinä.

Kannattaisiko kilpparille hankkia kaveri, tästäkin on aika ristiitaista tietoa? Ilmeisesti ko. konna on harvinainen suomessa, se on käsittääkseni tuotu merimiehen toimesta suomeen joskus 1990-luvun loppupuolella.

3

1610

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KONNUUS

      Laitatko vaikka sähköpostiosoitteesi tähän ketjuun, voisin kirjoitella kanssasi tuosta ko. lajista. Itselläni vuosien kokemus noista, ja todellakin; vaatii TODELLISTA perehtymistä sen herkkyyden vuoksi. Hieman kiistanalainen alalaji muutoinkin..

      • KONNUUS

        Hei "Tunisian konna"; ota vain reippaasti kontaktia jos haluat jutella tulevasta konnastasi =0) Nämä ovat tosiaankin harvinaisia eikä niiden hoidosta tiedetä paljoakaan vielä Suomessa.


    • nelivarvas

      HERPPI.NET on toinen vaihtoehto---keskusteluja ,kysymyksiä ynm.Mutta sähköposti musta kyllä helpompi kysyä ja opetella asioita .Minusta tälläinen hieman lajikohtaisempi keskustelufoorumi ois kyllä helpompi meille uusille tulokkaille koska eroahan yleisimmissäkin konnissa on.Herpissä mua väliin vaivaa tämä yleisluonteisuus kun puhutaan mitä MAAkonna kaipaa. Ammattilaisillehan asiat ovat tuttuja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2135
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      335
      1353
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      94
      1295
    4. 157
      1188
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      1021
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      948
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      909
    8. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      878
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      26
      832
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      819
    Aihe