Joroisissa on sattunut vakava liikenneonnettomuus teksti-tv:n mukaan. Iltakymmeneltä oli tapahtunut. Ajattelin katsoa länkkärin nettisivuilta lisää näin pari tuntia tapahtuneen jälkeen. Länkkärin pääuutinen olikin "Teatterisavu tuprusi lavastetussa onnettomuudessa" http://www.lansi-savo.fi/Uutiset/10573614.html Prioriteettinsa kullakin.
Ainakin seuraavat mediat noteeraavat uutisen nettisivuillaan:
Warkauden Lehti
Savon Sanomat
YLE
Iltalehti
Ilta-Sanomat
Helsingin Sanomat
Aamulehti
MTV3
Nelonen
STT
Paperiversio on aika vaatimaton mutta nettiversio vetää todella pohjat.
Ainakin seuraavat mediat noteeraavat uutisen nettisivuillaan:
Warkauden Lehti
Savon Sanomat
YLE
Iltalehti
Ilta-Sanomat
Helsingin Sanomat
Aamulehti
MTV3
Nelonen
STT
Paperiversio on aika vaatimaton mutta nettiversio vetää todella pohjat.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ei siellä ole vieläkään - ja kello on nyt 6:15 - muuta paitsi STT:n linkki. Ja pääuutinen on tosiaan se Teatterisavu tuprusi lavastetussa onnettomuudessa päivättynä 30.09.2010 18:34.
Tuorein toimitettu uutinen on Vainoharhaisuuden vaarat vaanivat 01.10.2010 02:18.
Miten paperilehdessä on? Meille tulee vasta myöhemmin aamulla.
Onnettomuus sattui iltakymmeneltä. Eihän Länkkärin toimituksessa silloin enää ketään ole töissä.
Noilla listatuilla on varmaan yhteinen/yhteiset päivystäjät töissä kun sattuu olemaan useita saman konsernin lehtiä listassa. Jos tiedon löysit jo, niin mikä nyt sitten kivistää Länsi-Savon puuttuvassa tiedossa?
"Miten paperilehdessä on?"
Ei löytyny mitään.
Aloittajasta en tiedä mutta minulle tulee Länkkäri paikallisen näkökulman takia. Mutta voi olla että ei tule pitkään. Tilasin nimittäin Hesarin määräaikaisen tarjouksen ja töissä pääsen lukemaan Savon Sanomia niin on tässä ruvennut mietityttämään että mistä minä oikein maksan Länkkärissä. Tilaushinta sivua kohden hirveä. Mullikka maksaa n 20€ enemmän vuodessa ja Hesari vielä toiset 20€ enemmän. Sivuja niissä onkin sitten koko rahalla. Eikä käy niin kuin kesällä Länkkärin kanssa: lehden lukee siinä kun kävelee postilaatikolta aamukahvipöytään.
PS. Onko Warkauden Lehdellä päivystäjät yöllä töissä? Onkohan siinä paikallista näkökulmaa Mikkelin suunnalta...
Oikein kuvan kanssa.
Iso reportaasi oli 3 kuvan kera. Muistutti hieman jopa iltapäivälehtien "mässäilyä"... Saitteko tarpeeksi?
Ei tässä mistään tarpeeksisaamisesta ole kysymys vaan siitä että miten tämä paikallinen lehti uutisoi paikallisia asioita.
Piti katsoa juttu illan ottelusta Savonlinnassa Länkkärin nettisivuilta....
Etusivulla pääjuttuna
13.10.2010 22:55 Metsäsairila purki johtajan työsopimuksen
ja muina linkkeinä
TUOREIMMAT02:11 Kallis menolippu
02:11 Huuhkajilta petti henkinen kantti
13.10. 23:15 Tyttöjen maajoukkue Hatsinaa taitavampi
13.10. 23:00 Oilers murskasi PiPSin
13.10. 22:55 Metsäsairila purki johtajan työsopimuksen
13.10. 22:03 Marisol jännittää Mikkelissä
13.10. 20:13 Enia satsaa Mikkeliin
13.10. 17:22 Lähiruoka kiinnostaa herkkusuita
13.10. 15:42 Armeija kutsui ristiinalaisnuoria
13.10. 14:51 Etelä-Savossa ajetaan talvella kahdeksaakymppiä
Ei siis löytynyt.
Sitten urheilusivuille, kolme tuoreinta uutista:
Tyttöjen maajoukkue Hatsinaa taitavampi 13.10.2010 23:15
Oilers murskasi PiPSin 13.10.2010 23:00
Baxter ei aio erota 12.10.2010 22:10 | Päivitetty 12.10.2010 22:13
Ei löytynyt täältäkään.
No sitten huomasin että sivulla on linkki http://kiekko.lansi-savo.fi/ ja siellä on 13.10.2010 kello 23:15 päivätty juttu "Parempi joukkue voitti" ja ajattelin jo että turhaan haukutaan Länkkäriä, oikein kiekkosivut ja kaikki. Ei pitäisi olla hätäinen. Siellä oli kymmenen (10) rivin juttu paikallispelistä Savonlinnassa.
http://kiekko.lansi-savo.fi/?page=news&Cat=Mestis&Id=10610876&Title=Parempi joukkue voitti
Toivottavasti se toimittaja ei rasittunu liikaa. Siinä oli kuitenkin sentään 73 sanaa, 510 kirjainta.
Akuisten oikeasti: TEKEEKÖ TOMMOSILLA NETTISIVUILLA MITÄÄN?
"TUOREIMMAT02:11 Kallis menolippu
02:11 Huuhkajilta petti henkinen kantti "
Tuohan tarkoittaa että ne tekee tätkeemmät asiat ensin!
"TEKEEKÖ TOMMOSILLA NETTISIVUILLA MITÄÄN?"
EI
Hesarin nettisivuilla oli juttu
Sivullinen pelasti miehen palavasta autosta Mikkelissä
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Sivullinen pelasti miehen palavasta autosta Mikkelissä/1135261598938
Länkkärin vastaava on tässä alapuolella
.
.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011010512955637_uu.shtml