Mitä mieltä olette olisiko asia tullut julkisesti kilpailuttaa vai riittääkö mielestänne viranhaltijapäätös
Lieksan terveysvalvonnan johtaja on asiasta tehnyt päätöksen josta kuntalainen kirjelmöi lautakunnalle.
Olen jättänyt asiaan eriävän mielipiteen koska näin viitteitä asiassa siihen suuntaan ettei kaikki ole tapahtunut mitä virkamieheltä edellyttäisi ja lautakunta olisi näin ollen voinut asian siirtää itselleen katson näin ollen sopimuksen rikkovan hyvää hallintotapaa ja kuntalaisen oikeuksia.MK
sopimus koirien ja kissojen tilapäishoidosta?
10
279
Vastaukset
- äääääää
Kunnalle tuli kiirus niin oli varmaan parempi tehä päätös heti kun löytyi joku kiinnostunut. Muistaakseni ei viimeksikään hakukierroksella tullut kovin monta tarjokasta. Eikä varmaan tulisi nytkään, kun on tullut julki miten onnettomasti kunta korvaa eläinten haun ja hoitamisen.
Kiire ei edellytä kuitenkaan toimimaan siten kuin on toimittu ja varmaan töppäytä jälleen suojataan.
Mielestäni joskus tuolle menettelytavoille tulee laittaa rajat, että kansalaiset olisivät yhdenvertaisia eikä käytetä mitään sellaista kieltä, että valittaja ei saa oikeutta se ei ole hyvää hallintotapaa vaan alistamista.MK- ukonrahjus
markkukorpinen kirjoitti:
Kiire ei edellytä kuitenkaan toimimaan siten kuin on toimittu ja varmaan töppäytä jälleen suojataan.
Mielestäni joskus tuolle menettelytavoille tulee laittaa rajat, että kansalaiset olisivät yhdenvertaisia eikä käytetä mitään sellaista kieltä, että valittaja ei saa oikeutta se ei ole hyvää hallintotapaa vaan alistamista.MKHalvinta kaupunki jahtaa ja se saa homman!
Onko halvin tarjoaja eläimille hyvä?
Se nähdään tulevaisuudessa!
Minäkin olisin voinut ottaa navettaani nuo koirat ja kissat halvalla, mutta niiden kunnolla hoitaminen olisi voinut tökkiä! ukonrahjus kirjoitti:
Halvinta kaupunki jahtaa ja se saa homman!
Onko halvin tarjoaja eläimille hyvä?
Se nähdään tulevaisuudessa!
Minäkin olisin voinut ottaa navettaani nuo koirat ja kissat halvalla, mutta niiden kunnolla hoitaminen olisi voinut tökkiä!Kysymys on kuitenkin tietysti siitä että eläimiä hoidetaan hyvin.
Arvostelen ainosataan menettelytapaa ja ihmisten alistamista siten jos valitat asiasta niin et ainakaan saa työtä sellaista toimintaa vastustan ja siihen tulee saada loppu joka taholla.
Meillä on kaikilla yhtäläiset oikeudet toimia perustuslain mukaisesti ja myöskin kuntalain 92 § toteaa, että kunnan jäsen voi hakea asiassa muutosta ja aina päätös tulee myöskin perustella ja vastata kysymyksiin mitä on tehty.Koska näin ei lautakunnassa tapahtunut ja olen ollut aika kauan mukana eri toimissa en voi hyväksyä tuollaista tietämättömyytta ja meikeläisen aliarvioimista koska sen asian olen todennut puheenvuorossani joten nämä on perusteeni.MK- äääääää
markkukorpinen kirjoitti:
Kysymys on kuitenkin tietysti siitä että eläimiä hoidetaan hyvin.
Arvostelen ainosataan menettelytapaa ja ihmisten alistamista siten jos valitat asiasta niin et ainakaan saa työtä sellaista toimintaa vastustan ja siihen tulee saada loppu joka taholla.
Meillä on kaikilla yhtäläiset oikeudet toimia perustuslain mukaisesti ja myöskin kuntalain 92 § toteaa, että kunnan jäsen voi hakea asiassa muutosta ja aina päätös tulee myöskin perustella ja vastata kysymyksiin mitä on tehty.Koska näin ei lautakunnassa tapahtunut ja olen ollut aika kauan mukana eri toimissa en voi hyväksyä tuollaista tietämättömyytta ja meikeläisen aliarvioimista koska sen asian olen todennut puheenvuorossani joten nämä on perusteeni.MKse sivistysjohtajakin meille muisti jankuttaa kun koulukyydityksistä puhuttiin... Itse olen kyllä sitä mieltä että ois pitäny suostua entiselle rankkurille maksamaan pyydetty korvaus, ei kukaan halua käyttää omaa palkkaansa oman työn tekoon jos siitä ei hyödy.
- naapur
Olenhan toki myös eri mieltä olen ollut mm monessa mukana ja todettakoon hyvällä menestyksellä esim. yhteishyvää ja kivakivaa kaikille sekä ennen kaikkea minä minä tykkään minusta.
Tarkoitus on tykätä itsestään niin paljon ja rahaa olla sen verran taskussa, ettei koirat kintuille kuse.MK
- opettaa
markkukorpinen kirjoitti:
Tarkoitus on tykätä itsestään niin paljon ja rahaa olla sen verran taskussa, ettei koirat kintuille kuse.MK
koirista vaan haluaisin kysyä,mitä sanoo laki näistä lieksan taajama-aluella haukkuvista koirista,häiritsevää haukuntaa...mikä on omistajan vastuu,ettei haukunnasta ole haittaa naapureille?
opettaa kirjoitti:
koirista vaan haluaisin kysyä,mitä sanoo laki näistä lieksan taajama-aluella haukkuvista koirista,häiritsevää haukuntaa...mikä on omistajan vastuu,ettei haukunnasta ole haittaa naapureille?
Vastauksen siihen saat lukemalla järjestyslain.MK
- Juri D. Inén
opettaa kirjoitti:
koirista vaan haluaisin kysyä,mitä sanoo laki näistä lieksan taajama-aluella haukkuvista koirista,häiritsevää haukuntaa...mikä on omistajan vastuu,ettei haukunnasta ole haittaa naapureille?
Koira ei saa haukunnallaan aiheuttaa häiriötä. Ei edes päiväsaikaan.
Tämän nyt luulisi olevan itsestään selvää vähän juntimmallekin.
Mikä sitten on sitä häiritsevää?
Senhän voi jokainen määritellä itse, joskin jokaisella on erilaiset kriteerit ja siksi joskus tarvitaan viranomaisten apua.
Jos tunnet, että naapurisi koiran metelöinti on sinulle liikaa niin mene ja kerro se asiallisesti suoraan koiranomistajalle.
On mahdollista (jopa todennäköistä), että naapuri vetää herneen nenään, mutta vetäköön.
Jos asiallinen huomautus ei auta niin sitten vaan tekemään ilmoitus poliisille.
Asiat menevät joskus hyvinkin tiukalle ja voidaan joutua jopa raastupaan.
Muutamia ennakkotapauksia on olemassa. Mm. tapaus jossa koiranomistaja joutui maksamaan peräti 60000 mk (siis n. 10000 euroa) naapurille aiheuttamastaan haitasta. Lisäksi asian oikeuskäsittelystä koitunut lasku lankesi koiranomistajan maksettavaksi.
Koiranomistajien kannattaa ottaa valitus ihan vakavasti, ellei rahaa ole ihan surutta tuhlattavaksi ja intohimona mm. naapurien kiusaaminen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362161Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten642002Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211920HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363871653Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031631Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241464Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821082Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53957- 73895
- 27889