Miten ihmeessä voi olla firmoja jotka elää pakettiautojen vuokraamisella?! Itselläni on yksi, yksityiskäytössä oleva auto ja olen miettinyt että alkaisin vuokrata sitä. Tein laskelmia ja en saa mitenkään samoilla hinnoilla (esim. 60e/pvä sis alv) toimintaa kannattavaksi. Ellei autoa sitten vuokrattaisi joka päivä, johon en usko. Onko kenelläkään kokemuksia alasta? Tämä tietenkin on väärä paikka kysyä koska joku pelkää kilpailua.. Kysyn kuitenkin.
Pakettiauton vuokraus
kokemuksia alasta?
11505
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Tuolla esimerkkihinnalla siitä tuskin kannattavaa saa aikaiseksi. Usein vuokraustoiminta on jonkun muun bisneksen yhteydessä toimivaa.
Yhden tai kahden auton vuokraamisella ei varmasti saa itselleen vielä palkkaa vaan autoja on oltava paljon ja mielummin omalla pääomalla ostettuja.
Autot on siinäkin mielessä huono bisnes että ne on investoinitkohteina kalliita ja niiden käyttöikä on todella lyhyt. Neljä-Viisi vuotta vanhaa vuokra-autoa asiakkaat ei enää halua vuokrata ja niiden vuokratuotot alkaa pudota. Jälleenmyyntiarvo tällaisella vuokra-autolla on myös erittäin huono ja sen arvo on pudonnut enemmän kuin sitä on kirjanpidossa poistettu.
Saman asian kanssa tuskailevat taksiautoilijat joiden autojen arvot on kolmen vuoden käytön jälkeen noin 1/5 alkuperäisestä hankintahinnasta. Runsaiden kilometrien takia autot on kuitenkin jo rittäin vikaherkkiä ja viat on aina kalliita. Yksi laatikko tai koneremontti saattaa syödä koko vuoden tuloksen.
Haastava laji, mutta onnea toivotan jos alalle aiot lähteä.