- Erityisen helppo pääsy korkeakouluihin ja yliopistoihin (esim. Åbo Akademiin pääsee yli 50% hakijoista)
- Kauppatieteissä n.20% opiskelupaikoista ruotsinkielisille
- Kiintiöt (mm. oikeustiede, lääketiede) suomenkielisissä korkeakouluissa sisäänpääsyn helpottamiseksi
- Helppo päästä lukioihin (alemmat keskiarvot)
- Pienemmät opetusryhmät peruskoulussa
- Paremmat resurssit (rakennukset , opetusvälineet) peruskouluissa ja lukioissa
- Kyläkoulut ala-asteella (pienemmät opetusryhmät)
- Enemmän päivähoitopaikkoja
- Kauppatieteissä n.20% opiskelupaikoista ruotsinkielisille
- Kiintiöt (mm. oikeustiede, lääketiede) suomenkielisissä korkeakouluissa sisäänpääsyn helpottamiseksi
- Helppo päästä lukioihin (alemmat keskiarvot)
- Pienemmät opetusryhmät peruskoulussa
- Paremmat resurssit (rakennukset , opetusvälineet) peruskouluissa ja lukioissa
- Kyläkoulut ala-asteella (pienemmät opetusryhmät)
- Enemmän päivähoitopaikkoja
Vastaukset 23
Vanhimmat
kaikki nää sun väitteet on jo monesti ammuttu paikkaansapitämättöminä alas useampaan kertaan, ota lääkkeet ja mene äitisi luo!
Nuo väitteet pitävät suunnilleen paikkansa. Lisäksi tuossa on vain osa surujen etuoikeuksista.
Voimme unohtaa ihmisten rekisteröimti jonkunkielisiksi ja ottaa käyttöön 95% väestön kielen SUOMEN ainoaksi VIRALLISEKSI kieleksi ! Näinhän on kaikissa Itämeren ympärysvaltioissa PAITSI Suomessa !
Montako €uroa säästyisi tähdellisempiin tarkoituksiin? Säästyttäisiin verojen korotuksilta !
mitään etuoikeuksia ei ole, jossakin asiassa palvelu voi olla parempaa MUTTA 90% asioissa taas huonompaa -rauhoittaako tämä kateellista nuivaa mieltäsi?
Noista aloittajan väittämistä ei yhtäkään ole "ammuttu alas" etkä ainakaan sinä näytä siihen pystyvän.
Vielä vakavin ihmisoikeusloukkaus jää mainitsematta ja se on Ahvenanmaan suomenkielisten syrjintään eli apaeheidiin perustuva järjestelmä. Siellä kun on myös suomenkielinen vähemmistö, mutta ilman oikeuksia.
Tätä törkeää syrjintäjärjestelmän olemassa oloa ei voi kiistää ja sen on myöntänyt myös Ahvenanmaan pitkäaikainen kiintiö-kansanedustaja Gunnar Jansson.
Taas on joku Kiintiösuomenhurri pahoittanut mielensä. Kiintiösuomenhurriin ovat etuoikeusfaktat sattuneet ja nyt se purkaa kiukkuaan.
ampunut - Suomenhurrihan pötkii pakoon, jos vastapuolella on ase.
Mennään kohta kerrallaan.
Osoittaisitko jonkin lähteen, joka osoittaa, että Åbo Akademiin pääsee yli 50% hakijoista?
koska valehtelin.
Avauksessa on esitetty asiat ihan selvästi. Jos olet eri mieltä, niin heitä todisteet esiin. Miksi siirrät todistustaakan aloittajalle?
Aloita vaikka siitä, että todistaisit surukoululaisten luokkakoon olevan suurempi tai yhtä suuri kuin suomalaisten luokkien.
- netti fennot eivät pääse yliopistoihin lainkaan, HY:ssä ei ole yhtään netti fennoa
- netti fennot opiskelevat pääasiallisesti tarkkiksilla, kymppiluokilla ja amiksissa
- netti fennoille on vahvistetut kiintiöt tarkkiksilla
- netti fennoja ei myöskään ole lukiossa
- netti fennot opiskelevat yleensä pienryhmissä (tarkkiksilla)
- netti fennojen sosiaalistamiseen kulutetaan suunnattomia resursseja (turhaan?)
- kyläkouluissa ei ole netti fennoja koska kyläkouluissa ei ole tarkkiksia
- netti fennot tarvitsisivat enemmän suojatyöpaikkoja
Otahan Tapio rauhallisesti. Kun on teillä juutalaisille tuo psykopaattisuus perinnöllistä puhuittepa mitä kieltä tahansa.
En ole mikään Tapio enkä edes mikään koukkunokka mutta yllä olevat väitteet pitävät paikkansa kunnes todistatte ne vääriksi. MOT
Ethän sinä jutikka-psyko. Saatanan koukkunokkainen LÄTTÄJALKA! Mene Tapio sen Stillerisi kanssa jollekkin Lipposen kokoiselle järkäleelle sitä turpaasi soittamaan.
- Erityisen helppo pääsy korkeakouluihin ja yliopistoihin (esim. Åbo Akademiin pääsee yli 50% hakijoista)
- Kauppatieteissä n.20% opiskelupaikoista ruotsinkielisille
- Kiintiöt (mm. oikeustiede, lääketiede) suomenkielisissä korkeakouluissa sisäänpääsyn helpottamiseksi
- Helppo päästä lukioihin (alemmat keskiarvot)
Se että ruotsinkielisten on helpompi saada opiskelupaikka johtuu siitä, että jokaista ruotsinkielistä paikkaa kohden on vähemmän hakijoita. Mikä taas johtuu siitä, että ruotsinkielisten ovat VÄHEMMISTÖ Suomessa. Sama koskee lukioita: kun hakijoita on vähemmän niin pisterajatkin jäävät alemmiksi.
- Pienemmät opetusryhmät peruskoulussa
Ja taas, johtuu siitä että ruotsinkieliset ovat vähemmistö. Kun lapsia ei ole paljon niin opetusryhmätkin jäävät pieniksi. Älä huoli, tämäkin "ongelma" korjaantuu itsestään kunhan ruotsinkielisten määrä lisääntyy.
- Paremmat resurssit (rakennukset , opetusvälineet) peruskouluissa ja lukioissa
Täyttä skeidaa.
- Kyläkoulut ala-asteella (pienemmät opetusryhmät)
Täyttä skeidaa. Suomenkielisessä Suomessa on aivan yhtä tiheä kyläkouluverkosto kuin rannikolla. Se että kaksikielisissä kunnissa ei juurikaan ole suomenkielisiä kyläkouluja johtuu siitä että näissä kunnissa ei juuri asunut suomenkielisiä ennen 1900-luvun puoltaväliä. Kun suomenkieliset rupesivat muuttamaan ruotsinkielisiin kuntiin 1960- ja 1970-luvulla oli kyläkoulujen aika jo ohi.
- Enemmän päivähoitopaikkoja
Täyttä skeidaa. Asia on pikeimminkin päinvastoin - ruotsinkielisiä päivähoitopaikkoja on vähemmän ja matkat ovat pidempiä.
Kyllä se on niin että hurrien kyläkouluihin panostetaan enemmän vaikka Närpeksestä ei esim mitään hyödyllistä koskaan tule. Sen sijaan kaikki Lapin peräkylienkin koulut on jo ehkä lakkautettu.
Kumma juttu jos niin on!!
Kunnat kuitenkin vastaavat kyläkouluista joten lappilaisten kyläkoulujen lakkauttamisesta ovat vastuussa pääasiallisesti kepulaiset kunnallispoliitikot eikä ainakaan RKP joten turha siitä täällä valitat.
Saatat toki olla jopa oikeassa sen suhteen että närpiöläiset mahdollisesti tukevat koulujaan enemmän ja satsaavat lastensa koulutiloihin, koulutukseen ja koulunkäyntiin mutta sekään ei ole sinulta pois vaan sen maksavat närpiöläiset kunnallisveron maksajat.
Jos olet sitä mieltä että ruotsin kielellä saa parempaa koulusta niin ei kun lapsellesi ruotsia opettamaan ja hän sitten ruotsinkieliseen kouluun sillähän se tasoittuu tai sitten käyt oman kuntasi päättäjien kimppuun vaatimaan parempia kouluolosuhteita.
Hurrit siitä vastaan. On luotua Freudenthal hurrien toimesta myytti että jokainen lappalainen on hyödytön pitkäripasessa käyvä laiska juoppo kun taas närpesläiset ja jakobstadilaiset on tuottavia teräsmiehiä.
Siksi Norjassa, Ruotsissa ja Venäjällä ihmetelläänkin miksi Suomi panostaa niin paljon hyödyttömiin ruotsinkielisiin Pohjanmaan peräkyliin mutta ei välitä Pohjoisesta alueesta kuten sen naapurit tekevät. Ihmekkös tuo jos saamelaiset esimerkiksi asuvat mieluummin Norjassa.
"On luotua Freudenthal hurrien toimesta myytti että jokainen lappalainen on hyödytön pitkäripasessa käyvä laiska juoppo kun taas närpesläiset ja jakobstadilaiset on tuottavia teräsmiehiä. "
Tämäkö myytti on muka uponnut lappilaisiin ja lappalaisiin ja heidän valitsemiin kunnallispoliitikoihin niin hyvin etteivät he viitsi satsata omien lastensa koulunkäyntiin vaan pitävät heitä hyödyttömien vanhempien hyödyttöminä lapsina? Aika erikoinen väittämä! Luulisi paikallisten politikoiden sentään tuntevan omansa.
En nyt kyllä mitenkään pysty näkemään syy-yhteyttä RKP:n / suomenruotsalaisten ja Lapin kehnojen kouluolojen välillä.
Sinua kuitenkin lohduttanee se ettei ne närpiöläisten lasten koulutusmenot ole pois sinun kukkarostasi, ellet siten satu asumaan Närpiössä.
Pitää muistaa että VIRKAMIESRUOTSI tulee ensin ( töitä ruotsinkieliselle VÄHEMMISTÖLLE )
PAKKORUOTSIN avulla pidetään yllä tulonsiirtojärjestelmää RUOTSINKIELISILLE väestölle.
Ruotsinkielinen vähemmistö on keksinyt SAMMON jolla voidaan suunnata varallisuutta oikeaan osoitteeseen ( ei ole ihme että jotkut kiljahtelee.....mahtavaa....upeeta....).
Pakolaispolitiikka ja RKP:n touhut ovat kolikon toinen puoli niinkuin SISAR ja VELI. RKP:n pakolaispolitiika on vain työkalu asemien säilyttämiseksi.Myös lehdistön SENSUURI on käsittämätöntä ko. asian suhteen he puolustavat 5 % etuja VAIKENEMALLA!!??
Yllättävää että TV 1 toimittajatkin ovat alkanaat tai paremminki olleet pakkoruotsittajia.
Hesarihan on vaijennut ko.asiassa jo pitkään ( Olisko Erkko asialla ). Onneksi vaalit ovat tulossa.Muistakaa levittää tätä ilosanomaa ....mahtavaa ...upeeta....
Lipposelle maksetaan Ruotsituksesta kelleppä raha ei kelpaisi ( SDP )
rahoituksesta n.20% menee ruotsinkielisille kanaville. Ruotsinkielisiähä on n. 5% väestöstä.
Hurri loiset maksaa pitkän pennin Suomen valtiolle.
Tervetuloa Turkuun vertaamaan Åbolands sjukhusetia ja Turun kaupungin sairaalaa. Sijaitsevat n. kilometrin päästä toisistaan. Toisessa on potilaita ympärivuorokautisessa hoidossa käytäväpaikoilla.
Toisessa taas on yksi potilas/3:n henkilön huone.