Ystävien kesken!

Tunnetusti Suomi ja Korean Ihmisten Tasavalta ("Pohjois-Korea") ovat ylimmällä valtiollisella tasolla vähintään yhtä hyviä ystäviä kuin olivat aikoinaan Suomi ja Sosialististen Neuvostotasavaltojen Liitto.

Nyt, kun Pohjois-Korealla on varaa rakentaa itselleen ydinaseita ja pitkän kantaman ohjuksiakin, ja se on saamassa uuden demokraattisen johtajankin, köyhä Suomi voisi esittää ystävälleen pientä kädenojennusta.

Kun näet 1970-luvun alussa Suomi toimitti Pohjois-Korealle paperikoneen, jonka hinnaksi oli sovittu 300 miljoonaa markkaa ja se unohtui epähuomiossa kokonaan maksamatta (konekin unohtui Pjongjangin satamaan ja ruostui sinne, mutta myyjän asiahan ei ole miten ostaja ostoksensa käyttää). Että jos saisimme tuon pikkiriikkisen hinnan siitä paperikoneestamme. Vuoden 1970 paperikoneen arvo lienee nykyrahassa noin 390 miljoonaa euroa. Jos sitten saisimme summalle muodollisen koron, esimerkiksi noin 3 % näin ystävien kesken, niin voisiko Ihmisten Tasavalta tilittää Suomen valtion tilille 600 miljoonaa euroa. Kiitos.

1

560

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fijete

      ruatti on pirättäny kaks töröhuulisomalia jokka on suunnitellu kuulemma "terroritekoa" somaliassa.kuin toi ruatti tollai alkaa vainoomaan vapaustaistelijoita jokka on tulevia kansansa sankareita.kyllä ruatti pian varmaan pyytää anteeks kerjäläismanneilta (sheriffille tiaroksi JSN on sanonut että mannea saa pilkata) ja pyytää ne takaisin koska ruattin on pakko kidnapata suamesta juappoja.tiaroksi ruattilaisille,kyllä niitä täällä riittää niin että lisää hakemaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      95
      3590
    2. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      57
      2549
    3. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      18
      2483
    4. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      71
      2331
    5. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      18
      2209
    6. Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen

      Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.
      Ikävä
      102
      1272
    7. Kaste pelastaa ihmisen

      Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm
      Kaste
      578
      1133
    8. Ensin oli armo - sen jälkeen tuli usko

      Me emme ansaitse armoa omalla uskollamme. Armo on ansaitsematonta rakkautta mikä synnyttää meidät uudesti Jumalasta. K
      Luterilaisuus
      400
      1025
    9. Uskon todistus

      Oikean uskovaisen ja nimikristityn erottaa siitä, että Jeesukseen uskova korottaa Jeesusta ja uskoa Häneen, mutta nimik
      Kaste
      261
      1016
    10. Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla

      Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday
      Maailman menoa
      142
      999
    Aihe