Voiko narsisti koskaan sanoa itseään hulluksi?
narsistin sanomiset
vaikka sana päivässä
11567
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Eihän nyt toki. Mutta uhriaanhan narsisti sanoo hulluksi ja kun oikein on ovela niin saa toisetkin uskomaan, että uhri on hullu ja narsisti on se kärsivä osapuoli mikä kärsii toisen hulluudesta.
Nimimerkillä, kokemusta on.
Juuri niin.Kokemusta myös.
Mullapas on tilanne semmonen että tiedän etten ole millään tapaa normaali tai enää edes toiminnallinen yksikkö. Minua on aina potkittu ja tallottu kun ei ole ollut esimerkkiä kuinka toimia. Tästäpä seuraava dilemma.
Ensimmäinen ihkaoikea tyttöystäväni sai kokea rajua mustasukkaisuutta taholtani, vaikkakin osittain hän myönsi aiheuttaneensa sen kiusallaan... useasti pettämällä ja kerrankin soittamalla toiselta puolen suomea ja kysymällä suoraan että jos saisi mennä toisen pojan kanssa sänkyyn kun tekee vähän mieli ja kertoi heti perään ettei mielipiteeni oikeastaan edes merkkaa mitään. ja kun en pystynyt pitämään itseäni enää kasassa ja aloin vaatia selitystä ja tivaamaan asiasta ja vastineeksi sain kuulla miten olen psykopaatti narsisti jonka jokaisen sanomisen takana on manipulaatio ja paha tahto. lisäksi hän antoi minulle linkin sivulle jossa määritelmä narsistista on niin ympäripyöreä että kuka tahansa joka sen lukee tajuaa olevansa narsisti ja masentuu.
ja vaikka kaksi kertaa kolmesta tyttö käytti sanaa "manipulaatio" aivan väärässä merkityksessä ja muutenkin puhui läpiä päähänsä, aloin epäillä puheiden olevan jotain todellista alkuperää.
näillä perustein hän kuitenkin jätti minut toisen takia ja syytteli vielä omaa exäänsäkin.. *iso huokaus*
Tiedän olevani tulossa hulluksi.. lasketaanko se?
Herkkänuorimies, olet tulossa skitsoksi, siitä ei parane. Mutta et ole missään nimessä narsisti.
Entinen tyttöystäväsi taas on malliesimerkki narsistista.
Mengelen oikea ja vasen käsi on heilahtanut, vasen kaasukammioon, oikea pakkotyöhön :D
Narsu voi parilla sanalla alentaa itseään, jos hän katsoo tällä voivansa voittaa jotain. Harvinaista käytöstä kuitenkin, koska narsistihan ei harrasta itseironiaa.
Narsisti nyt voi sanoa ihan mitä vain, tilanteen mukaan. Narsistilla on valmiita, hyväksi todettuja tarinoita joita hän toistelee vuodesta toiseen. Sitten taas on spontaaneja juttuja jotka syntyvät sillä hetkellä, siihen tilanteeseen pätemisen/huomion takia. Jutut voivat olla täysin keksittyjä, lainattu kavereilta tai tositilanteiden liioittelua. Noista spontaaneista tarinoista osa jää elämään jos ne toimivat, osa voi olla täysin älyttömiä. Joskus narsisti valehtelee ilman että ulkopuolinen edes keksii siihen syytä. Ehkä syyt ovat jotakin mitä me emme tajua.
Ne jutut jotka paljastuvat valheiksi tai edellyttäisivät myös tekoja, vaietaan, väännellään ja käännellään joksikin ihan muuksi, tai kielletään. Narsisti voi siis pyytää anteeksi, sanoa olevansa hullu, aivokirurgi tai kuolevansa huomenna jos kuvittelee siitä hyötyvänsä juuri sillä hetkellä, mutta ei sanoilla ole tosiaankaan mitään muuta merkitystä hänelle eikä hän ota niistä mitään vastuuta. Ihmiset eivät yleensä edes viitsi sanoa narsistille mitään vaikka tietävät tämän puhuvan puuta heinää, miksi tunkea kättään ampiaispesään.
Juuri näin. Suurta draamaa ilman käsikirjoitusta. Pipi, vaiva, sairaus, itsariuhkailut...kaikki on elämää suurempaa taivasteltavaa. :)
Yksi sana ei kuulu narskun sanavalikoimiin: 'anteeksi', nöyrästi ja aidosti sanottuna.
Just. Kirjoitin väärin eli ei narsisti pyydä anteeksi vaan päästää suustaan joukon äänteitä jotka kuulostavat sanalta "anteeksi".
Yksi aluksi omituisia tuntemuksia herättänyt asia oli että narsistin ilmeet kertovat suuresta ilosta vaikka sanat kertovat suuresta surusta tai tuskasta. Sitten tajusi että ilme johtui sanojen vaikutuksesta kuulijoihin, jakamattoman huomion tuomasta hurmoksesta eikä suinkaan sanojen sisällöstä. Sanat ovat vain ääniä joilla aiheuttaa reaktioita.
Narsisti on kuin mielikuvitusrikas lapsi. Kuten lastakin, narsistia voi yllyttää kertomaa aina vain huimempia tarinoita joissa realiteetit katoavat yhä kauemmas. Kun osoitat suurta kiinnostusta ja esität sopivia kysymyksiä, saa narsistin kasvot riemusta hehkuen kertomaan vaikka harvinaisista sairauksistaan joita maailman johtavat asiantuntijatkin ihmettelevät. Harva vain lähtee tähän, on kovin vierasta toimia noin aikuisen kanssa. Narsisti myös huomaa vedätyksen helpommin kuin lapsi.
Mitä narsisti toteaa, kun hänelle sanotaan, että hänen huijauksensa on tiedetty valheeksi? Minulla on narsisti lähipiirissä ja häneen pätee ihan kaikki, mitä olet sanonut. Kun hän lähtee taisteluunsa, jotain ihmistä vastaan, niin hän käyttää kaiken aikansa,tarmonsa ja mielikuvituksensa siihen. Minun läheiseni on uhkaillut mitä hirveimmillä ilmoituksilla, minusta(ja muista), jos en ole sattunut olemaan samaa mieltä hänen kanssaan. Onneksi hän on tehnyt samat jutut muillekin tutuilleen ja olemme yhdessä keränneet kaikki hänen uhkailunsa yhteen, jos hän joskus tekee jotain.Olen todennut, että ainoa vaihtoehto on pysyä hänestä täysin erossa, koska jossain vaiheessa sanot(tai olet hiljaa väärällä hetkellä) jotain sellaista, mistä hän tulistuu.
Lapsi, tai 'Paroni von Münchhausen'-tyyppinen persoonallisuus(?)
"Münchhausen kertoi tarinoissaan muun muassa lentäneensä tykinkuulalla, käyneensä kuussa kuumailmapallolla, vetäneen itsensä omista hiuksistaan ylös suosta sekä saaneensa sormuksen, joka tekee hänestä näkymättömän."
Yksi teema mitä olen miettinyt talvesta asti(ja koittanut myös asennekasvattaa, se kun on paheeni/hyveeni, tai mitä onkaan); Katso, seison tässä, vasemmasta kädestäni pitää kiinni narsisti, oikeasta kädestäni pitää kiinni narsismin uhri. Emmekö ole ihmisiä kaikki?