Vinkkejä PELOTTAVIIN halloween-juhliin!

vae

Tiedän että näitä vinkkikeskusteluita on jo paljon mutta kaikki on vähä semmosia lälläreitä. Suunnitteilla siis oikeesti pelottavat juhlat. Ei mitään nynny-juhlia enää että jtn pahvi-haamuja riippuu seinillä. Ei hetkauta enää...;) Semmonen boolikäsi booliin juu tulee. Hämpynseittiä ostetaan joo. Mutta muita ideoita? Ja miten pukeutuisin. Kiitos jo etukäteen vinkeistä!

4

946

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Iww

      Osaan auttaa ehkä näissä koristeluasioissa, mutta miulla ei ole mitään hajua että mitä ohjelmaa laittaisit. :D
      No, kaikki valot kiinni, ihan perusjuttu. Vessaankin tyyliin kynttilöitä..
      Laita talon pelottavimpaan paikkaan (esim. ullakon rappuset, komero, kellari..) mankka soimaan, johon laitat soimaan kauhu-cd levyn tms. Joku viulunsoittokin saattaa olla TOSI pelottavaa.. Mutta siis, tunnelmamusiikkia.
      Pistä johonkin kohti taloa tuuletin pörräämään, mitä hiljaisempi, sen parempi, sillä pieni ilmavirta selässä tuo pelottavan säväyksen. Ulos voisit rakennella kanaverkosta aaveen. Verkko ei ole kallista, ja sitä on suht helppo muotoilla. (Idea: http://www.hilavitkutin.com/ideablogi/2008/02/29/rakenna-haamu-metsaan-kanaverkosta/) Tietysti sitä voisi jotenkin himmeästi valaista, että näkyy sitten sisälle. Mutta parastahan se olisi rakennella niin, että sen näkee vaikka jostain ikkunasta...
      Jos tuntuu, että ei minkäänlaisesti saa peitettyä sitä olohuoneen tylsän valkoista seinää, niin jätesäkkejä! Ihan ehdoton juttu. Nastoilla (tai vaihtoehtoisesti jeesusteipillä) kiinni vain. Jos omaa korkeamman budjetin niin kankaita liehumaan ja niiden taakse hirtetty baby born, jos joku hölmö sinne haluaa kurkata.
      Kylppäriin kannattaa päästää pikkuveli (tai poikaystävä/muu miespuolinen asuinhirviö) riehumaan hetkeä ennen juhlia ketsuppipullon kanssa. Lupaan autenttisen lopputuloksen. Kynttilöitä sinnekin, ja kannattaa vaihtaa ne nallepyyhkeet joksikin muuksi. Ja voihan lavuaarinkin alle muotoilla jonkinnäköisen hirviön jeesusteipistä ja jätesäkistä.

      Jos haluat pukeutua jotenkin.. Vanhanaikaiseen tyyliin niin älä ensimmäiseksi ryntää punanaamio.comiin, vaan lähde mummolaan tai vaikka omalle ullakolle. Sieltä löytyvät parhaat löydöt, ja ovat takuulla realistisen näköiset! Meikit kannattaa ostaa näin aikaisemmin, sillä ne ovat noin kahta viikkoa ennen halloweenia varmasti loppu. Meikkejä lähde metsästämään tokmannilta tai jostain muusta alennusmyynnistä.

      Toivottavasti näistä nyt oli apua. :)

      • Vae (en kirjautunu)

        Oli apua! Kiitoskiitoskiitos!


    • Meissi

      No ite löysin äsken yhden sivun, jotka äskettäin ilmesty omana keskustelunaan.
      http://www.scary-parties.webs.com/
      Siellä oli hyviä ohjeita, tai siis sellasisiaki mistä en ole ennen kuullut, ne kun tuppaavat olemaan kaikki ohjeet liki samanlaisia.

      Itse olen kerran tehnyt tollaisen kananverkkohaamun, se oli todella hieno. Kynttilät on ehdottomuus

    • Anonym_

      Juu tossa olui jo hyviä. Vessa kannattaa valaista kynttilöin, ja punaisella vesivärillä maalata peili täyteen kaikkia kamalia tekstejä, horjuvalla käsialalla tietenkin. Hyviä tekstejä olisi esimerkiksi "I was here" tai jotain vastaavaa. olen varma että keksit hyviä tekstejä. Suomenkielisetkin tekstit toimivat, tosin itseäni säväyttävät enemmän englanninkieliset. Sitten kannattaa hyvissä ajoin käydä tsekkaamassa kangaskauppojen alennuslaareja, joskos mustia kankaita löytyisi. Sitten vähän isommalla budjetilla ostaa mustaa ja valkoista tyllikangasta, ja virittelee sitä kattoon ja seinille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      130
      12529
    2. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      210
      11652
    3. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      159
      9687
    4. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      71
      8970
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      75
      8766
    6. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      16
      7515
    7. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      11
      7132
    8. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      34
      6384
    9. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      91
      5895
    10. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      60
      5360
    Aihe