Mustat sukat täälläkin

Nainen -74

Olen seurustellut mieheni kanssa 6 vuotta; siitä viimeiset puolitoista on oltu naimisissa. Olen mustasukkainen, ja se rassaa mua. Mielestäni minulla on mustasukkaisuuteeni jonkinlaisia perusteitakin, mutta mieheni ei sitä ymmärrä tai halua ymmärtää. Tässä hieman taustaa...

Ennen minua miehelläni oli 12 vuoden ajan salasuhde naimisissa olevan naisen kanssa. Suhde alkoi naisen seurustellessa silloisen poikaystävänsä, nykyisen miehensä, kanssa ja jatkui, vaikka nainen meni naimisiin ja sai kaksi lastakin. Mieheni ja nainen olivat työkavereita. Mieheni oli tuolloin sinkku, ja "kielletty hedelmä" kuulemma kiehtoi. Myöhemmin mieheni alkoi seurustella toisen naisen kanssa, mutta ensiksi mainittu suhde jatkui työpaikalla siinä sivussa.

Minä tapasin mieheni kun menin töihin samaan työpaikkaan. Aika pian tämä tuleva mieheni alkoi iskeä minua, vaikka seurusteli ja asui toisen kanssa (tätä en silloin tiennyt). Samaan aikaan oli säpinää sen naimisissa olevan naisen kanssa - tosin mieheni mukaan vain "naisen puolelta".

Nyt mieheni on vaihtanut työpaikkaa, ja minä olen edelleen töissä samassa työpaikassa kuin mieheni "12 vuoden aikainen hoito". Miehellä on uudessa työpaikassaan nuori, kaunis työpari, jonka kanssa hän soittelee ja viesteilee aina silloin tällöin. Olen sanonut, etten pidä siitä - mieheni suhdehistorian tuntien. Toissa kesänä aloin epäillä jotain ja luin tekstiviestejä mieheni kännykästä. TIEDÄN: se on laitonta, enkä ole ylpeä siitä, en todellakaan. Olen myös kertonut asiasta miehelleni. Joka tapauksessa, puhelimesta löytyin "kirjeenvaihtoa" em. työparin kanssa. Kysyin pokkana mieheltäni, oliko työparista kuulunut kesän aikana mitään. "Ei mitään", vakuutti mies toistuvasti silmiin katsoen. Todellisuudessa viimeisimmät viestit naiselta olivat samalta viikolta. Kerroin miehelleni, että olin lukenut viestit. Mies ei vilkaissutkaan minua - totesi vain, että valehtelisi asiasta tarvittaessa uudestaankin. Miksi, kysyin. Koska olet mustasukkainen, vastasi mies.

Mies lupasi jättää tekstailut työkaverinsa kanssa ja minä toisen tekstiviestien lukemisen. Lupaukseni piti yli vuoden. Viime viikolla epäilys heräsi taas, ja tartuin miehen kännykkään. Mieheni ja naiskollegansa olivat tekstailleet viimeksi samana päivänä, ja nainen olisi halunnut tavata mieheni. Mieheni kielsi taas yhteydenpidon ja kiinni jäätyään perusteli valehtelemistaan sillä, ettei voi kertoa minulle moisista, koska olen mustasukkainen.

En ole ollut mustasukkainen ennen näitä salamyhkäisyyksiä. Tuttu kysymys: olenko vainoharhainen vai onko minulla syytä olla varpaillani...?

1

577

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaskaskas

      Täytyy sanoa, etten luottaisi kyllä ollenkaan mieheesi. Mielestäni et ole yhtään vainoharhainen, vaan liian kiltti. Kyttääminen ei tietysti mitään auta, mutta itse varmasti jotain ratkaisua yrittäisin keksiä. Sehän on niin, että jokaisella miestä on oma moraalikäsityksensä. Tuollainen kyttäys/selittely- asetelma on sinällään huono, kun se ei johda mihinkään muuhun, kuin välien kiristymiseen.

      Itse olen myös parisuhteessa ja mieheni on melko tarkka asioissaan. Hänellä on paljon naispuolisia ystäviä, mutta jos olemme yhdessä ja hänelle tulee puhelu tai viesti, hän kertoo, keneltä se on. Ei siksi, että olisi vaatimus hänen se minulle selvittää, vaan siksi, että hän haluaa, ettei minulla ole epämukavaa tunnetta ja selvästi myös haluaa olla avoin.

      Kokisin kertomasi loukkaavana toimintana. Tosin asiassa on se toinen puoli, että kyttääminen aiheuttaa harmistumista ja sitä kautta voi tulla toisen puolelta sitten inhottavaa käytöstä. Kuitenkin tosiasia on, että hän on monesti sinulle valehdellut ja minusta on tosi keljua, että hän sanoo syksi mustasukkaisuutesi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      205
      5857
    2. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      169
      1681
    3. Vihjeitä kaivatusta

      Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)
      Ikävä
      66
      1507
    4. Rakas mussukka

      anna joku merkki itsestäsi. Pyydän.
      Ikävä
      69
      1048
    5. Niin pettynyt

      Olen suhun ja siihen ettet koskaan kohdannut reilusti
      Ikävä
      98
      949
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      887
    7. Lieksa missä syy?

      Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte
      Lieksa
      124
      857
    8. Martina Jeopardyssa

      Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      808
    9. En olisi uskonut et

      Suhun tutustuminen toisi elämään näin synkän varjon. Surullista kun luulee löytävänsä rakkautta ja saa vain pahaa.
      Ikävä
      66
      779
    10. miehelle naiselta

      Monen naisen kanssa olet lempinyt, mutta mua et saanutkaan 😉
      Ikävä
      76
      771
    Aihe