Kertoisiko joku, miten kemiallinen vessa toimii? Mitä litkuja sinne laitetaan (enkä nyt tarkoita ruuansulatuksen lopputuotoksia)? Minne kemiallisen vessan säiliön sitten lopulta voi/saa tyhjentää?
Veneestämme löytyy tällainen värkki. Ehkä neuvojenne myötä voimme ottaa sen muuhunkin kuin "koriste-esine"käyttöön....
Veneestämme löytyy tällainen värkki. Ehkä neuvojenne myötä voimme ottaa sen muuhunkin kuin "koriste-esine"käyttöön....
Vastaukset 5
Vanhimmat
Meillä ei ollut eres tuvassa oikiaa vessaa.
ulukohyysis oli kuumailimapuhallin mutta
sontaa kertyi talavenmittahan niin palio
jotta keväällä ei pystyny enää istumahan.
Tuvas oli se kemiallinen. en laittanu sinne
mitää litkuja. Ulosteiden muhimisesta syntyi
niin paljon metaanikaasua, että säiliö ihan
pullistui. kun avasin läpän niin paineella
purkautuva kaasu roiskautti lietteet silmille.
pienikin kipinä olisi auheuttanut valtavan
räjähdyksen. Ja se haju! Tarvittiin kahden
tunnin täystuuletus, että hajut hälvenivät.
Tämä tarina on totta! Nyt meillä on oikea
sisä-wc ja sen mä vaan sanon etten paskantaisi
kemialliseen wessaan edes veneessä. ennemmin
lairan yli järveen!
Omasta veneestäni löytyy myös kemiallinen wc. Vähäiseen käyttöön ihan kelpo wc! Säiliö on kovin pieni, joten ei siihen nelihenkisen perheen koko viikon tuotokset mahdu, mutta viikonlopun ehkä hyvinkin.
Olen käyttänyt kotimaista Kem-WC tai WC-Kem -merkkistä ainetta, mutta sen saatavuus on ollut heikohkoa. Joskus tilasin sitä suoraan valmistajalta (Pintakemia). Aine on käyttämistäni neljästä erimerkkisestä ylivoimaisesti paras. Tuoksu on raikas ja aine hävittää myös jätesäiliössä syntyvät epämiellyttävät hajut todella hyvin. Muut vastaavat aineet haisevat jo itsessään niin kuvottavalle, etten niiden käyttöä pysty edes harkitsemaan!
Olen laittanut ainetta veteen sekoitettuna suoraan säiliön pohjalle ja lisäksi olen sekoittanut sitä huuhtelusäiliöön tulevaan veteen. Muistaakseni aine on biologisesti hajoava, joten ei ole ihan kamala myrkky. Itse olen tyhjentänyt normaaliin viemäriverkostoon.
Yhteenvetona toteaisin, että oikeilla aineilla ja vähäiseen käyttömäärään kemiallinen wc tuo ihan hyvän helpotuksen!
Vähäiseen käyttömäärään hyvä, jees. Runsaaseen käyttömääräänkin hyvä, jos välillä tyhjentää. Rannikolla kruisaillessa imutyhjennysasemalla, vierassataman vessaan tai luonnonsatamassa sopivaan pöheikköön kiven taase, sammalta tai maata päälle niin ettei asiapaperit näy ympäristöön. Avomerellä tyhjennys laidan yli ellei rantautumista ole tiedossa lähivuorokautena.
Ei ole ollut hajuhaittoja, ainoa probleemi on ollut tuossa Visapottyssä sen huuhtelunesteen valuminen pilssiin. Täyttökorkki ei ole tiivis ja 30-40 asteen kallistuksilla merenkäynnissä sen kautta tihkuu nestettä. Ei tietysti pitäisi täyttää niin paljon, mutta onko kellään vinkkejä miten tuon korkin saisi tiiviiksi?
Kiitos neuvoista!
Vielä kyselisin, mistä noita kemiallisen vessan aineita kannattaa hankkia. "Helpotus" kertoi tilanneensa mm. suoraan valmistajalta. Tietääkö joku, mistä muualta vaikka sitä miellyttävän tuoksuista Kem-WC:tä onnistuisi saamaan?
Kemiallisen wc:n nesteitä kannattaa etsiskellä mm. rautakaupoista, hyvinvarustetuilta huolto-asemilta, kenties suuremmista tavarataloistakin. Myös jotkut suuremmat tarjoustalo-tyyppiset liikkeet saattavat myydä aineita.