Onko jollain kokemuksia rungon jäykkyydestä tai aallokko-ominaisuuksista? Minkä koneen vaatii plaaniin nousemiseksi jos 3 aikuista istuu takana?
Flipper 535 ht
Sakke L
1523
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Mulla on Mörkö 60 EFI ja 13 tuuman nousulla oleva Mercury Black Max-potkuri. 4 ihmistä joista kaksi istuu kuppipenkeillä ja kaksi takapenkillä nousee 100 metrin matkalla pintaan ja huipuiksi saadaan jonkin verran yli 25 solmua. Kaksin ajaessa huippu noin 30 solmua. Jos kuorma on aina 4 henkeä tavaroineen, voisin harkita isompaa konetta, esim. Yamahan uutta 70 heppasta, joka on kevyt tai loivempaa potkuria 60 heppaseen.
Aallokko-ominaisuudet ovat tyypilliset loivan v-pohjan omaavalle veneelle. Lisäksi HT-veneelle tyypilliseen tapaan vene nojaa tuuleen jolloin ajetaan lievästi kallellaan ja pohja paukuttaa vieläkin enemmän. Kallistuman voi poistaa kuorman sijoituksella tai trimmeillä.
Rungon löysyydestä ei ole tullut mitään havaintoja, mutta uskoisin sen olevan jokseenkin normaalia tasoa.