Luin jutun jonka mukaan linkin julkaiseminen on jatkossa uudistuvassa tekijänoikeuslaissa rikos. On siis rikos kirjoittaa vaikkapa linkki http://www.helsinki.fi siten, että linkki toimii. Onko tässä enää mitään järkeä? Pitääkö tekijänoikeuden omistajien saada joka ainoasta linkin klikkauksestakin rahaa? Jossakin pitäisi mennä se terve järjen raja mihin Teostolla on oikeus. Linkitys ei saa, eikä voi olla rikos. Jos siitä tulee rikos tekijänoikeuslaissa, tulen rikkomaan lakia täysin avoimesti ja osoittamaan äärimmäistä halveksuntaa muutenkin täysin älyttömälle lainsäädännöllemme. Eduskunnan päätösvalta ei koske minua jos ja kun niin päätän.
linkitys on pian rikos
ei laille
6892
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Olisit nyt linkittänyt siihen juttuun.
Paa nyt se linkki ennenkuin tulee rikolliseksi!
Mistä tuosta laista löytyy tietoa? Koska tulee voimaan? Onko käyty jo eduskunnassa?
Vai onko tämä taas näitä ehkä juttuja!
kun vielä voidaan
http://www.youtube.com/watch?v=3VUbL-Rfszg
"Onko tässä enää mitään järkeä?"
Ei todellakaan.
Siksi oletan, että olet ymmärtänyt väärin.
Ehkä olet sekoittanut asian siihen, kun ns. linkittämällä voi laittaa esim omille kotisivuilleen kuvia esille ilman, että kuvat oikeastaan ovat siinä omalla kotisivullaan, vaan ne vaan tulevat esille toisesta paikasta.
Sivu vaan hakee jonkin kuvan (esim) toisesta paikasta ja esittää sen ikäänkuin se olisi osa sivustoa, vaikka se ei olekkaan.
kyllä linkittämisen pitää säilyä laillisena. kohta alkaa tuntua siltä, että jokaisesta henkäyksestäkin pitää maksaa