Valtion käsi käy!

Valtion vuoden 2011 "vihreässä verouudistuksessa" on normaalikokoiselle öljy- tai sähkölämmitteiselle omakotiasujalle lankeamassa keskimäärin 250 euron vuotuinen lisälasku pelkän energiaverotuksen kiristämisen vaikutuksesta. Lisäksi se mitä energiayhtiöt korottavat hintojaan. Sama koskee myös maakaasua, kaukolämpöä jne. Verouudistusta on perusteltu kulutusta ohjaavaksi.
5329
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Onneksi olkoon! Olet ymmärtänyt lukemasi. Valtio ohjaa lämmitysmuotojen valintaa vähemmän ilmastopäästöjä aiheuttaviin ratkaisuihin sillä että verottaa niitä pahimpia. Juuri näin, vihreä verouudistus on kulutusta ohjaava. Ja tämä on vasta osa, lisää on tulossa.

Jutustasi jäi vielä puuttumaan se, mitä pitäisi tehdä että saisit halvemman ratkaisun. Vaihtoehtoja riittää. Itse olen jo tehnyt valintani.

Äänestä

Hallituksen suunnitelmat ovat usein muuttuneet, kuten kävi mediamaksulle ja jätevesilaille. Vaalitkin ovat ensi vuonna ja kansa on saanut tarpeekseen viherhörhöilystä.

Maalämpöisten toiveunet tuskin toteutuvat, mutta onhan suomessa fantasioidenkerrontavapaus.

Äänestä

Ensivuoden butjettiin on varattu avustus myös laitehankinnoille maalämpöön siirtyville. Kauppiaat ovatkin kuumana kun useat odottelevat ensi vuotta. Täytyypä harkita minunkin maalämpöä!

Verojen osalta ei butjetti muutu, sillä valtion kukkarossa pohja paistaa. Mediamaksusta luovuttiin jo ennen butjetin hyväksymistä.

Äänestä
  • hei myyntimies, tiesitkös, että julkiset avustukset näissä asioissa ovat pullarahoja. Pitkään on saanut monessa kunnassa tukea lämmitysjärjestelmän vaihtoon, harva on vaihtanut.Lisäksi netissä huutaminen on tyhmää.

    Äänestä

  • 7644 kirjoitti:

    hei myyntimies, tiesitkös, että julkiset avustukset näissä asioissa ovat pullarahoja. Pitkään on saanut monessa kunnassa tukea lämmitysjärjestelmän vaihtoon, harva on vaihtanut.Lisäksi netissä huutaminen on tyhmää.

    Osuikos pahasti kun noin älähdit. Olisinkipa myyntimies tulevilla markkinoilla. Nuo aiemmat "kunnanavut" olivat sidoksissa tiukasti tuloihin, joten harvalla oli niihin mahdollisuus.

    Kukahan se täällä huusikaan? Minähän kerroin vain mitä on tulossa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tiesitkö! kirjoitti:

Valtion vuoden 2011 "vihreässä verouudistuksessa" on normaalikokoiselle öljy- tai sähkölämmitteiselle omakotiasujalle lankeamassa keskimäärin 250 euron vuotuinen lisälasku pelkän energiaverotuksen kiristämisen vaikutuksesta. Lisäksi se mitä energiayhtiöt korottavat hintojaan. Sama koskee myös maakaasua, kaukolämpöä jne. Verouudistusta on perusteltu kulutusta ohjaavaksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu