Valtion vuoden 2011 "vihreässä verouudistuksessa" on normaalikokoiselle öljy- tai sähkölämmitteiselle omakotiasujalle lankeamassa keskimäärin 250 euron vuotuinen lisälasku pelkän energiaverotuksen kiristämisen vaikutuksesta. Lisäksi se mitä energiayhtiöt korottavat hintojaan. Sama koskee myös maakaasua, kaukolämpöä jne. Verouudistusta on perusteltu kulutusta ohjaavaksi.
Valtion käsi käy!
Tiesitkö!
5329
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Onneksi olkoon! Olet ymmärtänyt lukemasi. Valtio ohjaa lämmitysmuotojen valintaa vähemmän ilmastopäästöjä aiheuttaviin ratkaisuihin sillä että verottaa niitä pahimpia. Juuri näin, vihreä verouudistus on kulutusta ohjaava. Ja tämä on vasta osa, lisää on tulossa.
Jutustasi jäi vielä puuttumaan se, mitä pitäisi tehdä että saisit halvemman ratkaisun. Vaihtoehtoja riittää. Itse olen jo tehnyt valintani.
Hallituksen suunnitelmat ovat usein muuttuneet, kuten kävi mediamaksulle ja jätevesilaille. Vaalitkin ovat ensi vuonna ja kansa on saanut tarpeekseen viherhörhöilystä.
Maalämpöisten toiveunet tuskin toteutuvat, mutta onhan suomessa fantasioidenkerrontavapaus.
Ensivuoden butjettiin on varattu avustus myös laitehankinnoille maalämpöön siirtyville. Kauppiaat ovatkin kuumana kun useat odottelevat ensi vuotta. Täytyypä harkita minunkin maalämpöä!
Verojen osalta ei butjetti muutu, sillä valtion kukkarossa pohja paistaa. Mediamaksusta luovuttiin jo ennen butjetin hyväksymistä.
hei myyntimies, tiesitkös, että julkiset avustukset näissä asioissa ovat pullarahoja. Pitkään on saanut monessa kunnassa tukea lämmitysjärjestelmän vaihtoon, harva on vaihtanut.Lisäksi netissä huutaminen on tyhmää.
Osuikos pahasti kun noin älähdit. Olisinkipa myyntimies tulevilla markkinoilla. Nuo aiemmat "kunnanavut" olivat sidoksissa tiukasti tuloihin, joten harvalla oli niihin mahdollisuus.
Kukahan se täällä huusikaan? Minähän kerroin vain mitä on tulossa.