Hei. Olen ajatellut hankkia käärmeen ja haluaisin jonkin suht helppohoitoisen. Mietin että mikä laji olisi paras? Sukkanauha käärme houkuttelee ja se on yksi vaihtoehdoista. Kertoisitteko omista kokemuksistanne? Ja mikä käärme laji on kiltti, helppohoitoinen.
Kiitos vastanneille ;)
Sukkanauha käärme
1
498
Vastaukset
- 18+1
Tutustu vaikkapa herppi.nettiin, matelijat.infoon (viljakäärme, kuningaspyton) ja http://koti.mbnet.fi/thamnoph/index.html , tuolta löytyy tietoa nimenomaan sukkiksista.
Luultavasti helpoin ja "pomminvarmin" käärme on viljakäärme (ja niitä on "tsiljoona" upeaa värimuotoa). Harvat yksilöt on aggressiivisia, hoito on helppoa ja pienet virheet ei hetkauta. Sukkiksissa on kuulemma se "vaikeus", että nuoret on aika sätkyjä (voivat hypätä käsistä, tätä tosin saattaa myös nuoret viljat tehdä) ja ruokinnan kanssa saa olla tarkkana ettei tule puutostiloja. Viljat ja kunkkupytonit syö hiirtä/rottaa, niille ei tarvi (eikä saa) lisätä vitamiineja ruokaan, niinkuin sukkiksille on joskus lisättävä. Kuningaspyton on varsin hieno ja mukava kaveri; sen syömisongelmat on mielestäni vahvasti liioiteltuja. Kun ottaa kunkun osaavalta ihmiseltä eli mieluusti kasvattajalta, voi luottaa saavansa hyvinsyövän yksilön ja saa varmasti ohjeita jos kaveri kieltäytyy syömästä tai tulee mitä tahansa ongelmia.
Sitten taas on kuningaskäärmeet, niiden hoito melko lailla samanlaista kuin viljojen, joskin ne tulee asuttaa ehdottomasti yksittäin, muuten toinen voi joutua syödyksi! Kuningasboa sopii myös ensikäärmeeksi, mutta on näitä muita isompi ja siten vaatii enemmän tilaa. Herppi.netin myydään-osiossa on tälläkin hetkellä vähän näitä kaikkia myynnissä. Ei muuta kun opiskelemaan asioita ja valitsemaan Se Oikea käärme :) Kannattaa tosiaan perehtyä useaan lajiin ja vasta sitten tehdä valinta, niitä aloittelijalle sopivia kun on suht monia. Kannattaa valita käärme, josta oikeasti pitää, ettei kyllästy vuoden-parin päästä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1693205
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541849Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1471789Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1591664- 771574
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3401491Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m811349The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut201268- 1581122
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251105