En tiedä kuuluuko tämä varsinaisesti tälle alueelle, mutta kysynpä kuitenkin.
Miksi kannettava tietokone on yleensä vastaavan tehoista pöytäkonetta kalliimpi? Johtuuko korkeampi hinta siitä, että kuluttaako kannettavan valmistaminen enemmän luonnonvaroja ja resursseja? Vai onko kannettavan ja/tai sen komponenttien valmistaminen vaikeampaa ja kalliimpaa ja siksi ne ovat kalliimpia? Vai onko kysymys ainoastaan kysynnän ja tarjonnan laista, että kannettavista on oikeus periä korkeampaa hintaa, koska niillä on ominaisuutena kannettavuus, josta on monessa tilaanteessa paljon hyötyä?
Miksi kannettava on pöytäkonetta kalliimpi?
3
198
Vastaukset
- uih u pou
Puhut ilmiselvästi näistä halvimman mahdollisen sarjan koneista. Viissatanen tai alle. Läppäreitä myydään enenpi, niissä on materiaalia vähenpi, niitä saa myytyä vähän ylihintaan hyvin helpolla. Pöytäkoneet on enepi reaalihintaisia, niitten kun pitää kilpaillakin myynnistä. Sekä muiden pöytäkoneiden, että kaikkien läppäreinden kanssa.
Sitten jos aletaan puhiman tehokkaista ja kalliista koneista, Niin, ei sellaisia läppäreitä ole olemassakaan ja sitten pöytäkoneet taaas voidaan hinnoitetlla erittäinkin valmistaja ystävällisiksi. Läppäreistä kun ei ole kilpailijoiksi, markkinat tietenkin rajoitetummat, mutta koneita menee, kun pakko niitä tehokkaitakin koneita on olla olemassa, ainakin tiettyihin yrityskäyttöihin. Ja himopelaaja ei tee läppärillä oikein mitään.
Niin kuin markkinatalouden juttuja. Tärkeintä on tulos.Onhan se paljon haastellisempaa suunnitella osat kannettavaan. Ei menisi kyllä radeonin uusimmat näytönohjaimet kannettavaan.(Koskee myös lähes kaikkia muitakin osia) Tarvitaan siis aika paljon myös suunnittelutyötä, että saadaan tehoja kannettavaan pieneen tilaan, ilman että se ylikuumenisi. Pöytäkoneeseen on lisäksi helppo vain laittaa kiinni lisää tuulettimia jos tarvetta. Kannettavissa ei tätäkään tilaa liiemmälti löydy.
Ja kannettavasta ei voi tehdä yhtä suurta virtasyöppöä, muuten sen käyttö olisi lähes mahdotonta pelkällä akulla.
- -----
pakatut samat toiminnot ovat aina kalliimpia, kun valmistus on vaikempaa.
Kaikissa teknisissä laitteissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1531923
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu131856Joensuun (kaupungin) kiusaamisongelma
Syrjitään, savustetaan ulos ja kiusataan. Pieneen piiriin ei kaikki mahdu. Tehdään elämästä mahdotonta, jolloin ainoa va391704- 1181297
- 901256
Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu1961228Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä
Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta4251155- 62899
- 50846
- 49841