Saa ehdottaa. Enitään 3 väriä
Minkä värinen spinaakkeri?
en osaa päättää
111532
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ehdottomasti vaaleanpunainen
..sinivalkoinen tietysti.
Älä laita keltaista merelle, särkee silmää !!!!
Valkoinen on hyvä kisoissa. Kilpailijaveneet ei heti huomaa että sulla on spinnu ylhäällä.
Pinkki on kiva keltaisella taustalla
Syrjien yläosat on se mitä kyylätään, että ei lässähdä. Siihen ei mielellään kovin vaaleata. Muuten yks lysti ja maun mukaan.
Googleen spinnaker color, niin ensimmäinen hakutulos on spinnun väritysohjelma. Kun saat sopivan tehtyä, niin printscreeni purjemaakarille.
Nätein merellä vastaan tullut spinnu oli turkoosi, jossa valkoinen tähti.
Korjaus edelliseen, se nätein näkemäni spinnu oli lila, jossa valkoinen risti.
Ota yksivärinen. Koko purje on tällöin samaa kangasta, näin aikaa myöten ei tule ongelmia siitä, että eri kangasta olevat paneelit venyisivät eri tavalla. Värillä ei ole väliä, kunhan se on tumma. Tummaa purjetta jaksaa aurinkoisella säällä katsoa pitempään ilman, että silmät väsyvät. Lisäksi yleinen uskomus on, että tumma spinnu on aurinkoisella säällä, hyvin heikossa tuulessa parempi kuin vaalea. Tumma kangas vetää auringonlämpöä puoleensa ja näin rakentaa omia virtauksia, joilla pysyy auki. (En itse kyllä oikein usko jälkimmäiseen totuuteen. Käytän veneessäni yksivärisiä tummia spinnuja)
Minulle taas sanottiin, että älä sitten suotta mieti värejä, me tehdään sulle valkoinen. Yksivärisyys juuri tuosta syystä, koko purjeen pitää olla samaa kangaserää. Ja värjäämätön hitusen parempi kuin värillinen. Sitä valkoista on kyllä sitten paljon kivempi ajaa yöllä. Tietyissä oloissa olen kyllä ollut itsekin todistamassa, miten tumma toimii paremmin. Silloin on ollut kyse kasteesta, jota kertyy lämpimämpänä ilta- tai aamuhämärän auringossakin pysyttelevälle tummalle kankaalle vähemmän.
on paras.