http://www.taloussanomat.fi/raha/2010/10/06/velkaloukku-napsahti-jo-kiinni/201013783/139
Enpä oikein jaksanu lukea juttua kunnolla kun oli taas niin lennokasta tuhnutykitystä että...
Vai että kannattaa varautua jopa koton tuplaantumiseen... huuuuuuuu.... siis kahteen prosenttiin... WOW... Olenkohan ollu ylivarovainen kun olen varautunut KAHDEKSAAN PROSENTTIIN?
Enpä oikein jaksanu lukea juttua kunnolla kun oli taas niin lennokasta tuhnutykitystä että...
Vai että kannattaa varautua jopa koton tuplaantumiseen... huuuuuuuu.... siis kahteen prosenttiin... WOW... Olenkohan ollu ylivarovainen kun olen varautunut KAHDEKSAAN PROSENTTIIN?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Omassa asuntolainassa oli maksuohjelma 6% korkoon laskettuna ja sen ansiosta laina on lyhentynyt todella paljon maksuohjelmaa ripeämmin. Nyt otin sattuneesta syystä vuoden lyhennysvapaan, joka todellakin oli pankkiin lähinnä ilmoitusasia, jonka seurauksena asumiskuluni romahtivat enemmän kuin tuloni lomautuksen vuoksi. Aika hauskaa että perheen käytettävissä olevat tulot kasvoivat kun jäin lomautetuksi, toivottavasti tätä nyt kestää edes vuoden loppuun asti :) Tietysti jos työttömyys jatkuu pitkään ja korot nousee tuntuvasti, yli 4% tason, niin sitten alkaa hymiöt kääntyä nurin päin.
Hurrin jutusta:
"Korkomarkkinoiden noteerauksista voi päätellä markkinoiden veikkaavan, että kolmen kuukauden euribor-korko on vuoden kuluttua 1,3–1,4 prosenttia ja kahden vuoden kuluttua 1,7–1,8 prosenttia."
Kylläpä nyt pelottaa. Tuo ei tiedä mitään muuta kuin kovan rahan vuokra-asunnoissa vastaavansuuruista vuokrankorotusta hieman riskilisää päälle. Siis vuokrat rajusti nousuun.
Hurri arvioinut korkokehityksen taas yläkanttiin (lue: valinnut korkeimman ennustuksen jonka kukaan on kehdannut esittää)
Totuus tulee olemaan on paljon alhaisempi, ohjeuskoron laskujakin edessä.
Ja sitten ihmetellään suomalaisten innokkuutta lyhyiden korkojen suosimiseen. Jos pessimistinen tuhnutoimittajakin sanoo, että korot ovat kahden vuoden kuluttua alle 2 prosenttia, niin eihän kukaan idioottikaan vaihda paljon kalliimpiin pitkiin korkoihin.
Itse valitsin 8 vuotta sitten tasalyhennyksen jossa maksuaika aina sama mutta kk-erät muuttuvat korkojen myötä. Eli meidän perhe kuuuu siihen ryhmään jolla koron nousu pitäisi tuottaa tuskaa. No kokonaiskorko 2002 hipoi 6% ja se ei silloin tununut pahalta niin ei kai se nytkään tuntuisi. Ja jos korot nousee tätä tahtia kuin nyt niin lainamme on jo maksettu ennen 6% korkotasoa:)