Kirjoittajan vastuu

202056
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

vaikka joillakin se aiha karkaa asiasta kirjoittajaan. Tuollaisiin korvaussummiin päästäkseen, pitää kyllä touhuta netissä jo aika karkealla tavalla ja uhkailla henkilöitä yms.

Äänestä

Moi.Ällöttää,kun joku tonkii sata vuotta vanhoja viestejä.Please,pois,pois

Äänestä

ja Savon Sanomien juttu todistaa hyvin sen tosiasian, että vaikka asiattomasta viestistä tekee ilmoituksen ei se välttämättä poistu ja voi jäädä palstalle kuukauksiksi.

Hyvin ikäävä ja mielestäni kohtuutonta, että Suomi24 jäi ilman tuomiota.
Suomi24:n toiminta on niin leväperäistä, että koko sivusto pitäisi sulkea.
Samaa mieltä oli syyttäjä viranomainen, jonka kanssa keskustelin tänään asiasta puhelimessa.

Äänestä
  • Kirjoittajalla on tietysti vastuu, mutta myös ylläpidolla on vastuu.

    Esimerkiksi!

    Jos asiattomasta viestistä ilmoitetaan ylläpidolle ja tämä ei ryhdy pikimmiten tarvittaviin toimiin eli poista viestiä niin siellä käräjillä se voi istua ylläpitäjäkin.
    Mikä on sitten se "pikimmiten", se ratkennee käräjillä.

    Äänestä

  • Pikkusen oikaisua kirjoitti:

    Kirjoittajalla on tietysti vastuu, mutta myös ylläpidolla on vastuu.

    Esimerkiksi!

    Jos asiattomasta viestistä ilmoitetaan ylläpidolle ja tämä ei ryhdy pikimmiten tarvittaviin toimiin eli poista viestiä niin siellä käräjillä se voi istua ylläpitäjäkin.
    Mikä on sitten se "pikimmiten", se ratkennee käräjillä.

    Aivan sama!

    Äänestä

Hienoa, kun tuomioita alkaa tulemaan, loukataan yksityisihmisiä joskus todella pahasti!

Äänestä
  • Niin totta ja jotkut jatkavat vain.Kiitos järkevät,jotka ette alennu moisiin.

    Äänestä

Jotenkin niin lapsellista ja naurettavaa jankata jossain suomi24.llä paskaa,mikä ei vaikuta lukijoihin muuta kuin naurupyrähdysten muodossa...

Äänestä

No joo linnaan kirjoittelusta ja työ leireille osa niinkö ja miksi? Erin laisten sivustojen pitäjillä ilmaisia tai maksullisia on Tiedotus velvollisuus sekä oikeus poistaa loukaavia tekstejä mutta kontrolli ja vastuun velvoitteet on monella sivustojen pitäjillä kadoksissa ennenkuin sadaan jokin enakkotapaus lain eteen vastaamaan siitä.Eli tilanne on kaksi jakoinen On kirjoittaja sekä sivustoa pitävä yritys tai yksityinen joka antaa mahdollisuuden loukkaavaan kirjoitteluun.

Äänestä
  • Nukkuuko Narsku Ruususen unta?Herätys.Mulle sanottiin:Tapa ittes.
    Niin sikamaisia kirjoituksia.

    Äänestä

  • Tapanko itteni? kirjoitti:

    Nukkuuko Narsku Ruususen unta?Herätys.Mulle sanottiin:Tapa ittes.
    Niin sikamaisia kirjoituksia.

    Nukkuu. Palstaa enole valvonut enää viiteen vuoteen . Enkä valvo

    Äänestä

Voisko joku aloittaa luotsaamaan tätä Varkauspalstaa?
Nimellä kirjoitteluun pitäisi puuttua.

Vanha mode ei ole enään täällä.Kuka on uusi?

Äänestä

Miksi Varkauden palstalla on vastuuvaroitus?
Muilla keskustelupalstoilla ei ole.
Ottakaahan pois.

Äänestä
  • Joku viesti on osunut jonkun herran nappulan omaan nilkkaan. Totuus on joskus vaikea kuulla.

    Äänestä

vapaamuurarisolvaajaan Eivätköhän siinä täyty kriteerit sillä vapaamuurarien solvausviestejä on muutaman viime vuoden aikana tullut varmasti tuhat jos ei enemmänkin. Siitä pitäisi palstan siivous aloittaa.

Äänestä

Valvojalle:
-Voitteko puuttua tätä palstaa terrorisoiviin trolleihin?
Trollit täällä massapostaa ja häiriköi muita keskusteluja.
Kaikki muuntyyppinen normaali keskustelu on mahdotonta.

Äänestä
  • Puuttuuko palstalta luotsi?

    Äänestä

Missä vi*ussa palstan sheriffi on?
Viittisitkö ystävällisesti hiukan vaivautua asiattomaksi ilmoitettujen kommenttien takia?
Olisi todella kiva.

Äänestä

Ettekö millään saa pois tuota mieleltään sairasta palstaltanne. Nytkin hän kirjoittelee hävyttömyyksiä ja solvauksia , kun muut surevat pidettyä kalastajaa, vasta kuollutta henkilöä.

Äänestä
  • Ai sitä lehmännussijaa surraaan? ei surr.a

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


narsca kirjoitti:

Muistakaahan että kirjoittajalla on vastuu omista kirjoituksistaan.

http://www.savonsanomat.fi/uutiset/savo/tennisseuran-johtoa-loukannut-tuomittiin-maksamaan-yli-30-000-euroa/578736

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu